Okuduğum
Yeni Yıl Kararlarını Uygulamaya Koyun

Yeni Yıl Kararlarını Uygulamaya Koyun

Yeni yıl kararlarınızı uygulamaya koyun

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren plastik atıklarınızı azaltacağınıza, her gün spor yapacağınıza, sağlıklı besleneceğinize, düzenli meditasyon yapacağınıza ve et yemeyeceğinize; kısacası 2021 yılında yepyeni bir olacağınıza yemin mi ettiniz?

Takvimler Şubat ayını gösterdiğinde güncel durumunuzu özetlemek gerekirse; çöp kutunuz eskisi kadar olmasa da plastik atıklarla dolu, Ocak ayı başında iki hafta boyunca her gün vücut ağırlığı egzersizleri yaptınız ama son iki haftadır telefonunuzdaki egzersiz uygulamasını açmadınız bile, sağlıklı beslenme planı ev arkadaşınızın 7 Ocak tarihinde dışarıdan pizza sipariş etmeyi teklif etmesiyle rafa  kalktı, meditasyon için gereken konsantrasyona sahip olmadığınızı düşünüyorsunuz, et yememe kararınızın ise gerçekten uygulamaya geçirdiğiniz tek karar olduğuna eminiz ya da dünyamız, sağlığınız ve hayvanların sağlığı için öyle olmasını umuyoruz!

Peki 2021 yılında tek kelimeyle muhteşem bir insan olmanızı sağlayacak bu kararları uygulamakta niye bu kadar zorlandınız?

Üstelik bu sefer geçmiş yıllarda olduğu gibi zamansızlığı ve sosyal hayatınızı da bahane edemezsiniz; global pandeminin başından beri evden çalışıyorsunuz ve Zoom toplantılarını saymazsanız düzenli bir sosyal hayatınız olduğundan bahsetmek çok da gerçekçi olmaz…

Şimdi derin ve yavaş bir nefes alın ve yerine getiremediğiniz kararlar için kendinizi kötü hissetmeyi bırakın çünkü bu durumda hiç ama hiç yalnız değilsiniz!

Araştırmalar yılbaşında alınan yeni yıl kararlarının Şubat ayı başlarında bireylerin %50’si tarafından tamamen unutulduğunu gözler önüne sermiş, aslında yeni yıl kararlarını sadece %10’luk bir kitle birkaç ay boyunca uygulamayı başarıyormuş.

Amerikalı psikiyatr Dr. Charles Herrick insanların önemli tarihlerde veya yeni şeylerin başlangıç noktalarında yeni kararlar almaya yatkın bir yapılarının olduğunu ve bu kararların uygulayamamalarının üç ana nedeni olduğunu belirtiyor. Herrick’e göre bu sebepler eski alışkanlıklardan vazgeçmekte yaşanan zorluklar, alınan kararların sonuçlarına odaklanmak ve alınan kararın gerçek bir amaca dayanmaması.

Eğer yukarıda tarif ettiğimiz kişi benim diyorsanız, gelin Dr. Herrick’in bu engelleri aşmanıza yardımcı olabilecek tavsiyelerini beraber inceleyelim.

Örtü belleğimiz tecrübelerimizi davranışlarla ilişkilendirerek depolar, bize alışkanlıklarımızı bilinçsizce hatırlatan durumlarla karşılaştığımızda eski alışkanlıklarımıza göre davranmaya devam edebiliriz.
Eski alışkanlıklar

Yeni kararları uygulamak çoğunlukla eski alışkanlıklarımızdan vazgeçmemizi gerektiriyor.

İşte bu durum alınan karantina önlemleri ve evde kal çağırları nedeniyle oldukça çok zamanınız olmasına rağmen yeni bir alışkanlığı edinememenizin başlıca sebeplerinden biri olabilir!

COVID-19 salgını ile sosyal hayatımızın, seyahat imkanlarımızın kısıtlandığı; sevdiklerimize sarılmamızın, restoranlarda yemek yememizin bile mümkün olmadığı bu dönemde geçmiş hayatımızı bize hatırlatacak küçük alışkanlıklar zihnimizin belirsizliklere karşı verdiği savaşta bir kurtarıcı görevi görebiliyor.

Yeni yıl kararı plastik atık miktarını azaltmak olan bir birey gel-al servisle hizmet veren bir kafenin önünden geçerken içeriden gelen sıcak kahve kokusuna karşı koyamayıp yanında termosu olmasa da tek kullanımlık bardakta servis edilen kahveyi satın almaktan kendini alamayabilir. Çünkü muhtemelen bu davranış ona arkadaşları ile kahve alıp uzun uzun sohbet ettiği eski günleri hatırlatarak zihninde her şeyin kontrol altında ve normal olduğu izlenimi doğruyor.

Yukarıdakine benzer alışkanlıklarımızın tümü bilinçsiz olarak edinilen örtü belleğimizde depolanarak düşünce ve davranışlarımıza etki eder; örtü bellek geçmiş tecrübelerimizden yararlanarak aktif olarak üzerine düşünmediğimiz davranış ve alışkanlıklarımızı hatırlamamızı sağlar.

COVID-19 öncesi yaşamınızda her sabah işe giderken önünden geçip sıcak kahvenizi aldığınız kafenin önünden geçerken -her ne kadar plastik bardak kullanmamaya yemin etmiş olsanız da- sıcak ve köpüklü bir kahve satın alma refleksini göstermenize neden olan şey de örtü bellektir.

Dr. Herrick’e göre örtü belleğimiz alışkanlıkları bir değil birden fazla durumla bağlantılı bir şekilde depolar. Sigara içen bir kişinin sigara içme isteği sadece nikotin bağımlılığından kaynaklanmaz. Sigara içmek ile bağdaştırdığı bir ortama girmek, yanında sigara içtiği arkadaşları ile zaman geçirmek, sigaranın vücudunda yarattığı fiziksel hislere benzer hisler yaşamak veya alkol tüketmek gibi durumlar kişiyi aktif olarak sigara içmek istemese de bilinçsizce sigara içmeye itebilir. (Bu durum geçmişte sigara içmiş veya halen bu kötü alışkanlıktan kurtulmaya çalışanlara tanıdık gelecektir.)

Eski alışkanlıklarınızdan vazgeçmenizi zorlaştıran örtü belleğinizin farkında olmak yarın markete giderken köşedeki kafenin yanından geçtiğinizde düşünmeden plastik bardakta kahve almanızı kontrol etmenize veya bu tip dürtüsel davranışların farkına varıp yeni yıl kararınız doğrultusunda yeni bir alışkanlık yaratmanıza yardımcı olabilir. Örneğin kafenin önünden geçerken kahve satın almanın sizin için önemli olduğunu belirlerseniz, bir daha ki seferlerde yanınızda kahvenizi bir plastik bardaktan çok daha uzun süre sıcak tutacak termosunuzu taşıyabilirsiniz.

Kendinizi kontrol edemeyip kahveyi satın aldığınız -sigara içtiğiniz, yağlı ve şekerli yiyecekler yediğiniz, sifonu gereğinden çok çektiğiniz- durumlarda ise kendinize fazla yüklenmeyin! Unutmayın belki bir asır daha tekrarlanmayacak kadar garip olaylara maruz kaldığımız tarihi bir dönemden geçiyoruz ve siz zaten elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz.

Yeni yıl kararlarınızı uygulamaya koyun! Bridget Jones'un Günlüğü isimli filmde 30'lu yaşlarında bekar bir kadının kilo vermek, bir sevgili edinmek gibi istekleri doğrultusunda uygulayamadığı bir dizi yeni yıl kararı almasına şahitlik ediyoruz.
Bridget Jones’un Günlüğü isimli filmde 30’lu yaşlarında bekar bir kadının kilo vermek, bir sevgili edinmek gibi istekleri doğrultusunda uygulayamadığı bir dizi yeni yıl kararı almasına şahitlik ediyoruz.
Sadece sonuçlara odaklanmak

Her gün düzenli meditasyon yaparak hiçbir şeyi sorun etmeyen, olumsuz düşünceleri rahatlıkla kontrol edebilen, ev halkına ters cevaplar vermeyen zen bir zihne sahip olmayı amaçlıyorsanız yeni yıl kararınızdan vazgeçmeniz oldukça olası.

Dr. Herrick’e göre uygulayacağınız her karar hayatınızda zamanla olumlu sonuçlar doğuracaktır ama sadece bu sonuçlara odaklanmak kısa vadede kararlarınızı uygulayamamanıza neden olabilir!

Hepimiz meditasyona başlarken oturduğumuz yerden rahatsız oluyoruz, hepimizin aklından olumsuz düşünceler geçiyor, hiçbirimiz nefesini mükemmel bir şekilde kontrol edemiyoruz ve meditasyon sonrası yine ev halkına sinirlenebiliyoruz…

Kararlarımızın sonuçlarına odaklanmak yerine onları uygularken kendimizi nasıl hissettiğimize ve günlük yaşantımız üzerindeki olumlu etkilerine odaklanmak bu engeli aşmamıza yardımcı olacaktır. The Rock efsanevi kol kaslarına bir günde ulaşmadı, hiçbir yogi pratiğine başladığı ilk gün mükemmel bir hand stand yapamadı ve atıksız yaşama kararı alan hiç ama hiç kimse bir günde sıfır atıklı yaşama adım atmadı!

Eğer 2021’de yeni yıl kararınız atıklarınızı azaltmaksa, hemen evinizden hiç çöp çıkmamasını beklemeyin çünkü mutlaka bu duruma engel olacak bir şeyler olacaktır (Örneğin ev arkadaşınızın sizi dışarıdan pizza söylemeye ikna etmesi), bunun yerine her gün attığınız küçük adımlarla çöp kutunuzun eskiye kıyasla ne kadar yavaş dolduğuna odaklanın.

Göz At
Hava kirliliği depresyon riskini arttıryor.

Dr. Herrick, uygulanabilir kararlar için sonuca odaklanmak yerine hedefinizi yukarıda anlattığımız gibi beraber uygulanabilecek kısımlara bölmenizi öneriyor. Bu mini hedefler uygulanabilir olmanın yanı sıra az da olsa efor sarf etmenizi gerektirmeli ve her uyguladığınızda size kendinizi biraz daha iyi hissettirmeli.

Take-away kahvenizi alacağınız kafeye gitmeden önce termosunuzun temiz ve kullanılabilir olduğuna emin olmak ve onu evden çıkarken yanınıza almayı unutmamak küçük bir çaba gerektirse de oldukça uygulanabilir. Kahvenizi daha uzun süre sıcak tutacak termosunuz hem kahveyi ziyan etmemenin keyfini size yaşatacak hem de o gün çöpünüze baktığınızda plastik kahve bardağı görmeyerek kendinizi daha iyi hissedeceksiniz!

Yeni yıl kararlarınızı uygulamaya koyun! Bridget seri boyunca her yıl sigarayı bırakma kararı alsa da kararın arkasında hayatıyla doğru bir şekilde ilişkilendirdiği bir amacın olmaması bu kararı uygulamaya almasını zorlaştırıyor olabilir.
Bridget seri boyunca her yıl sigarayı bırakma kararı alsa da kararın arkasında hayatıyla doğru bir şekilde ilişkilendirdiği bir amacın olmaması bu kararı uygulamaya almasını zorlaştırıyor olabilir.
Amaç belirsizliği

Hayatlarımız hızla ilerliyor ve bize ilginç gelmeyen veya içsel bir bağlantı hissetmediğimiz kararları bir süre sonra uygulamakta zorlanabiliyoruz.

Bu durumun üstesinden gelmek için aldığımız kararları “neden” uygulamak istediğimiz sorusunu sorarak bizi onları uygulamaya motive edecek amaçları belirleyebiliriz.

Eğer yen yıl kararınız kilo vermek ise uyguladığınız beslenme programının sonuçlarına odaklanmak yerine bu beslenme programını uygulamanın nedenlerine odaklanabilirsiniz.

Sevdiğiniz bir spor dalına geri dönmek için kilo kaybetmeye çalışıyor olabilirsiniz veya köpeğinizi yürütürken daha rahat ve hızlı hareket etmek istiyor olabilirsiniz… Bu amaçları belirlemek kararınızı günlük olarak uygulamanızı kolaylaştıracaktır oysa ki “55 kiloya inmeliyim” gibi sonuç odaklı bir düşünme biçimi 55 kiloya inmediğiniz her gün motivasyonunuzu azaltarak gün be gün kararınızı uygulamanızı biraz daha zorlaştıracak.

Eğer yeni yıl kararınız daha az plastik atık üretmek ise “bu yıl hiç çöp çıkarmayacağım” gibi sonuç odaklı bir düşünme biçiminden sıyrılarak seçimlerinizle daha az atık oluşturduğunuz her gün büyük resme nasıl etki ettiğinize odaklanın. Düşünsenize eğer dünyanın farklı noktalarında milyonlarca insan bugün sizin gibi yapıp plastik bardakta kahve almamaya yönelik yeni yıl kararını uyguluyorsa çöplüklerden ve doğadan milyarlarca plastik bardak eksiliyor demektir!

Bu üç engeli yukarıda paylaştığımız önerilerle aşmayı başarmanız oldukça mümkün. Kararlarınızı uygularken başarı şansınızı biraz daha arttırmak istiyorsanız Dr. Herrick’in iki önerisini daha var, bunlardan biri aldığınız kararı sosyal çevrenizde duyurmak diğeri ise kararlarınızla uyumlu yaşam tarzlarına ve fikirlere sahip bireylerle sosyalleşmek.

Yakın çevrenize 2021’de et yemeyeceğinizi duyurmak bu kararınıza sadık kalmanızı kolaylaştırabilir çünkü Dr.Herrick’e göre son derece sosyal bir varlık olan insan sürekli olarak çevresi tarafından kabul görmek istiyor ve sosyal çevrenize uygulayacağınızı duyurduğunuz kararı uygulamaktan vazgeçmenizin onları hayal kırıklığına uğratmak anlamına gelebileceğini bilen zihniniz kararlarınızı uygulamak adına sizi daha çok motive edebilir.

Sizinle benzer kararları almış ve yaşam tarzını onlara göre revize etmiş bireylerle zaman geçirmek ise yeni davranışı uygulamanızı kolaylaştırabilir. Eğer sigarayı bırakmaya çalışıyorsanız 2 sene önce bu alışkanlıktan vazgeçmiş biri ile zaman geçirmeniz bu alışkanlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Çünkü o kişi yanınızda sigara içmeyecek ve örtü belleğinizde sigara içmekle bağlantılandırdığınız birçok aktivitenin sigara içmeden de yapılabildiğine sizi ikna edecektir. Veya et yememeye kara verdiyseniz -ve et yemeyi seviyorsanız- sürekli et ürünleri içeren yiyecekleri tercih eden arkadaşlarınızla bir süre boyunca yemekli ortamlara girmemeniz yeni alışkanlığınızı kazanmanıza yardımcı olabilir!

Haydi şimdi hep beraber yeni yıl kararlarımızı gözden geçirip onları daha kolay ve verimli bir şekilde hayatımıza sokmanın yollarını arayalım, 2021’i daha güzel bir yıl yapmak için top sizde…

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön