Okuduğum
Saçlarınızı Yazdan Korumanın 10 Doğal Yolu

Saçlarınızı Yazdan Korumanın 10 Doğal Yolu

Saç bakımı

Havaların ısınmasıyla plajları, havuzları, parkları, bahçeleri, bilimum açık alanları doldurmaya başladık. Güneş tenimizde dolaşırken kolektif olarak pandemiyle geçen koca bir yılın stresini, yorgunluğunu atmaya çalışıyoruz. Ama tüm bunlar, güneşe maruz kalmaktan yıpranan saçlarımız için hiç de iyiye işaret değil. 

Yaz sonu yaklaşırken kimyasal içerikli ürünler saçlarınızı eski parlak, canlı haline döndürmeyi vadedebilirler. Fakat doğal ürünlerle ve basit ipuçlarıyla hem doğayı hem de saçlarınızın sağlığını korumanız mümkün!

Şapka Kullanın

Güneşe çıktığınızda kafanızı örtmek için kullanabileceğiniz şapkalar, saçlarınız ve yüzünüz için ekstra UV koruması sağlamakla kalmaz, aynı zamanda saç derinizin nemini korumasına yardımcı olur. Dolaşmaya meyilli saçlarda rüzgarın neden olduğu hasarı azaltır ve boyalı saçların yıpranmasını engeller.

Saçlarınızı güneşten koruma ipuçları arasında en sürdürülebilir olanlardan biri olan şapka kullanımı yerine eşarp, bandana gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Yazın daha kırılgan olan saç tellerinize zarar vermemek için rahat toplama stillerini tercih edin…
Saçlarınızı Gevşek ve Rahat Şekilde Toplayın

Uzun ve parlak saçlarınızı yaz sonunda da aynı canlılıkta görmek istiyorsanız saç toplama stilinizi değiştirmenizde fayda var. Saçınızı kontrol altında tutmayı ve güneşe maruz kalma oranını en aza indirmeyi istiyorsanız dağınık örgüler tam size göre! Özellikle yaz sıcağından dolayı iyice kuruyup kırılgan hale gelen saçlarınız kopma eğilimi gösterebilirler. Bu nedenle saç tellerinize baskı uygulayacak sıkı toplanmış saç modelleri yerine rahat modelleri tercih edebilirsiniz.

Kurutma Makinenizi Daha Az Kullanın

Yaz aylarında yükselen hava sıcaklarından dolayı saçlarınız her gün önemli bir miktarda ısıya maruz kalıyor. Yüksek sıcaklıkların etkisiyle nemini kaybederek kırılgan hale gelmiş olan saçlarınıza, duş sonrası kurutma işlemi yapmak kırık uçlu, sertleşmiş saç tellerinin habercisi olabilir. Üstelik havalar saçlarınızı kurutma makinesine gerek kalmadan kısa süre içerisinde kurutabilmeniz için yeterince uygun.

Fön makinenizin ihtiyacı olan tatile çıkmasına izin vererek saçlarınızın doğal parlaklığını öne çıkarın!

Saçlarınız İçin UV Koruması

Bugün UV koruması içeren şampuanlara erişim kolay olsa da bunların çoğu, kimyasal dozu yüksek, geleneksel şampuanlar.

UV koruması sağlamanın hızlı ve etkili bir yolu olarak vücudunuza güneş kremi uyguladıktan sonra ellerinizi hafifçe saçlarınızdan geçirebilirsiniz.

Yazın etkisiyle kuruyan saçlarınızı korumanın en iyi yolu onları daha az şampuanlamak!
Saç Yıkama Sıklığınızı Azaltın

Sık saç yıkama, saç derinizin doğal yağlardan arındırır, bu da ek yağ üretimini uyarır ve daha fazla yıkama ihtiyacı hissetmenize neden olur.

Saç yıkama sıklığınızı azalttığınızda ise saçlarınız kendi doğal yağlarıyla beslenerek çok daha parlak ve hızlı uzayan bir yapıya kavuşur.

Bunun yanında saçlarınızı seyrekte olsa yıkarken kullanacağınız şampuanın içeriğinde ne olduğu da son derece önemli. Kozmetik şampuan yerine ev yapımı -mısır nişastası gibi malzemelerle- ya da doğal kuru şampuan kullanabilirsiniz. Saç yıkama sıklığını azaltırken yağlı saç görünümünden şikayetçiyseniz, cadı fındığı ile ıslatılmış pamuğu kafa derinize bastırmak fazla yağı çözmenize yardımcı olabilir. 

Doğal Ürünlerle Saçlarınızı Yumuşatın

Kozmetik saç kremlerinin içeriğinde çoğunlukla paraben ve SLS (Sodyum Lauryl Sülfat) gibi cilt ve saç derisi tahribatına yol açacak zararlı kimyasallar bulunur. Bu yüzden saçlarınızı yumuşatmak için dört mevsim doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir. Yumuşacık, parlak saçlar için suyla seyreltilmiş elma sirkesi ile durulamak iyi bir yöntemdir.Yıkadıktan sonra hem yumuşaklığını arttırmak hem de nemlendirmek için Hindistan cevizi yağı veya shea yağı kullanabilirsiniz. 

Sıcak Yağ ile Durulamayı Deneyin

Hindistan cevizi, zeytin ve avokado yağları saç köklerine nüfuz ederek sıcak yaz aylarında nem dengenizi korumanıza yardımcı olur. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bir miktar yağı parmak uçlarınızla masaj yaparak saçınıza uygulayın ve durulayın. Bu işlemden sonra saçlarınızın yağlı bir görünüme sahip olmadan nemlendiğini hissedeceksiniz.

Göz At
loupe

Denizden çıkmış gibi gözüken dalgalı saçlara sahip olmanın tek yolu kimyasal içerikli spreylerden geçmiyor!
Saçlarınızı Şekillendirmek İçin Alternatif Yöntem

Yaz aylarında metroyla şehrin bir ucundan diğer ucuna seyahat ederken bile denizden yeni çıkmış görüntüsüne sahip olmanızı sağlayan hafif dalgalı saçlar için kimyasal ürünlere başvurmak zorunda değilsiniz!

1 çay kaşığı deniz tuzu ve Hindistan cevizi yağını küçük bir sprey şişesinde karıştırarak ev yapımı deniz tuzu spreyi elde edebilirsiniz. Buna alternatif olabilecek birçok doğal saç spreyi tarifi de mevcut.

Bu doğal içerikleri saçınıza uyguladıktan sonra ellerinizle şekil verip çabasız güzelliğin tadını çıkarın!

Islak saç tellerinize zarar veren fırçaların yerine geniş dişli tarakları koyun.
Fırça Yerine Geniş Dişli Tarak Kullanın

Saçınız ıslakken büyük ölçüde kırılma eğilimi gösterir.

Bu yüzden ıslak saçı tararken -yaz, kış fark etmeksizin- fırça kullanımından kaçınarak daha az soruna neden olacak geniş dişli taraklarla saçlarınızı taramayı deneyebilirsiniz. 

Uygun İçeriklerle Saç Koruma Spreyinizi Tasarlayın

Yaz ayları boyunca nemini kaybetmiş saçlarınıza takviye sunmak için doğal içerikli bir sprey hazırlayabilirsiniz. Su, aleo vera ve avokado yağı karışımından oluşan içeriği püskürtme pompası olan bir şişenin içerisine koyun ve saçlarınızın nem ihtiyacı arttığında kolaylıkla uygulayın. Başka bir içerik seçeneği olarak da su ile karıştırılmış argan yağını deneyebilirsiniz. 

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön