Yağ ile Cilt Temizliği: 3 Adımda Arındırıcı Etki

Saf yağları kullanarak günlük yaşantınızın cildinizde birikmesine neden olduğu kir, yağ ve kalıntılardan kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? (Bilmiyorsanız kendizi kötü hissetmeyin, biz de birkaç ay önce öğrendik!)

Kulağa tuhaf gelse de saf yağlar cildinizde biriken kir ve bakterileri temizleyerek, cilt üzerinde sertleşmiş yağları yok edip gözeneklerin açılmasına yardımcı olabiliyorlar. Üstelik temizlik sonunda cilt, sabun ve deterjan bazlı temizleyicilerin aksine nemini koruyor ve kurumuyor.(“Sabunsuz Cilt Bakımı” isimli yazımızı okumak için bu link’e tıklayabilirsiniz.)

Doğru uygulandığında yağ ile temizleme yöntemi siyah noktalardan, cildiniz üzerindeki fazla yağdan veya kuruluktan kurtulmanıza gerçek anlamda yardımcı olabilir.

Yağ ile temizleme yönteminin ilk haftalarında cildinizde sivilce ve akne gibi oluşumlar görebilirsiniz bu genellikle sabun veya deterjan bazlı ürünlerle temizlenen cildin yağ ile temizleme yöntemine gösterdiği doğal bir reaksiyondur. Birkaç hafta sonra bu tip oluşumların azaldığını (ve eğer şanlıysanız tamamen yok olduğunu) göreceksiniz. Hangi yağı kullanmanız gerektiği bir dermatoloğa danışarak belirlemeniz cilt sağlığınız açısından en doğrusu olacaktır.

Eğer kuru bir cilde sahipseniz avokado yağı; hassas bir cilde sahipseniz çay tohumu yağı; akneye yatkın bir cildiniz varsa jojoba veya hint yağı; yağlı bir cildiniz varsa üzüm çekirdeği yağı kullanmanız öneriliyor. Biz hassas ciltler için kullanılan çay tohumu yağını seçtik.

Yağ ile cilt temizliği: nasıl uygulanır?
Yağ ile Cilt Temizliği

Yağ ile cilt temizliği yönteminin başarılı olması için doğru şekilde uygulanması büyük önem taşıyor. Bizim bu işlem için izlediğimiz basamaklar şöyle:

Göz At
Saç bakımı

  • Birkaç damla yağı avucunuza dökün ve temiz parmak uçlarınızla yüzünüze masaj yaparak yedirin. Bu adımda yağın gözeneklerdeki kir, bakteri ve yağ kalıntılarını çözerek temizlemesi için acele etmekten kaçının.
  • Yüzünüze yedirdiğiniz yağı temizlemek için ılık suyla ıslatılmış, temiz ve yumuşak bir bez kullanmanız öneriliyor. Bezi yumuşak dairesel hareketlerle yüzünüze sürün, bez cildinizdeki fazla yağı emerek temizleyecektir.
  • Cildinizin kendi kendisine kurumasını bekleyin, sert hareketlerle havlu ile kurutmaya çalışmanız cildinizin üstündeki koruyucu tabakaya zarar verebilir.

Asian Journal of Beauty and Cosmetology isimli kuruluşun 2010 yılında gerçekleştirdiği bir araştırmada yağ ile temizleme yönteminin yetişkinlerin ciltleri üzerinde olumlu sonuçlar doğurduğu gözlemlenmiştir.

Sizde cildinizi daha nazik ve doğal içeriklerle temizlemek istiyorsanız, yağ ile temizleme yöntemine bir şans verin deriz!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön