Okuduğum
5 Soruda Vintage Alışveriş

5 Soruda Vintage Alışveriş

Vintage Istanbul

Birkaç yıl önce çoğumuzun hayatında oldukça küçük bir alan kaplayan vintage kavramı bugün moda endüstrisinin sürdürülebilirliğini sağlayacak tek kurtuluş yolu gibi gözüküyor.

Dev markalar ardı ardına kullanılmış ürünlerinin satıldığı “resale” yani ikinci el platformları açarken yeni nesil bir vintage kavramı oluşuyor.

Bu kavramı Vintage İstanbul‘un kurucusu Özge Tan Özbek ile konuştuk…

Neden vintage? İkinci el alışveriş sürdürülebilir yaşamın neresinde?

Çünkü eskiyi değerlendirmek, yeni bir ürün yerine, zamansız bir vintage parçaya yatırım yapmak, bu eşya olsun, kıyafet, aksesuar fark etmez, sürdürülebilir modanın en önemli bileşenlerinden.

Üstelik aldığınız ürünün tek olması, size özel olması da farklı ve özgün hissetmenizi sağlıyor. Yani hem tüketim açısından hem de bireysel mutluluk açısından vintage parçaların hayatımızda her zaman oldukça değerli bir yeri var. İkinci el alışveriş de aynı şekilde, sürdürülebilirlik açısından önemini düşündüğümüzde, hayatımızın her yerinde ve olmalı da.

Yine sadece kıyafet, aksesuar vb. ile sınırlandırmasak, ikinci el otomobil, teknolojik ekipman, eşya ve benzeri her ikinci el parça hem bütçenizi hem de çevreyi koruyor. Var olanı mevcut kullanılmış alternatifleri ile değerlendirme fikrine her zaman açık olmalıyız. Hatta öncelik alacağımız ürünün ikinci elini araştırmak olmalı.

Vintage/ikinci el alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Kesinlikle güvenilir yerlerden alışveriş yapmak önemli, özellikle online alışverişlerde.

Son zamanlarda maalesef vintage görünümlü ürünler çok fazla satılmaya başlandı. Kıyafet, aksesuar ve eşya konusunda çok fazla ürün tasarım olarak kopyalanıyor. Bu sebeple ilk dikkat edilecek şey alışveriş yapacağınız yer.

Bununla birlikte yine online alışverişler başta olmak üzere, her vintage/ikinci el ürünün kullanılmış ve bugüne kadar gelmiş olduğunu ve ufak tefek bazı yıpranmışlıkları, hasarları olduğunu unutmamak gerek. Bu çok normal bir durumdur. Hatta ürün o hali ile zaten özel ve güzeldir.

Açıkcası vintage alışverişi, öğrenilmesi gereken bir şey olarak görüyorum.

vintage alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Fotoğraf | Vintage İstanbul via Instagram
Mağazanızda sattığınız vintage ürünleri nerelerde keşfediyorsunuz?

Biz genellikle Avrupa ve Amerika’yı gezerek topluyoruz, belli ülkelerde sürekli iletişimde olduğumuz, bazen sadece bizim için, tarzımızı, zevkimizi bilip, bize ürün toplayan tedarikçilerimiz var. Yani çoğunluk yurt dışı.

Ancak herkes gibi Covid-19 sürecinde seyahatlerimiz durdu. Her ne kadar yine yurt dışından getirtmeye çalışsak da son zamanlardaki ürünlerin çoğu Türkiye’den. Yani oran eskiden yüzde 80 yurtdışı ve yüzde 20 Türkiye iken, şu an yarı yarıya diyebiliriz.

Göz At
Sürdürülebilir yılbaşı hediyeleri

Açıkcası ürünler zevkimize uygun ve vintage değeri olduğu sürece her yerden toplayabiliriz!😊 Önemli olan bu özel parçaları gelecekteki sahipleri ile buluşturmak.

Bir ürünü mağazanızda satışa çıkarmadan önce ne tür işlemlerden geçiriyorsunuz?

İlk açıldığımız günden beri mağazaya gelen tüm ürünlerin dezenfekte işlemleri yapılıyor, bu nedenle Covid-19 surecinde zaten bu konuda oldukça hazırlıklı idik!

Kıyafetler her zaman önce kuru temizlemeye gider, sonra dükkana gelir. Aksesuarlar mutlaka belli yıkama ve dezenfekte işlemlerinden geçer. Bunun aksi Vintage Istanbul’da mümkün değil.😊

Bir de bunlara ek olarak, bazen çok beğendiğimiz ama kaplaması kullanılmayacak bazı ürünleri yeniden kaplama, temizletme gibi işlemlerden de geçiriyoruz. Özellikle birçok ürünün, gerekli ise, tamirini ya biz ya da birlikte çalıştığımız partnerlerimiz sayesinde mutlaka yapıyoruz. Burada önemli olan, her bir parçayı değerlendirip, en sağlam ve temiz hali ile yeni sahibine ulaştırmak.

İstanbul’da (Türkiye’de) vintage ve ikinci el alışveriş için ziyaret edilmesini önereceğiniz bölgeler var mı?

İstanbul’da Beyoğlu ve Kadıköy’de birçok vintage butik ve eski eşya mağazası var, gittikçe de artıyor. Özellikle Moda ve Çukurcuma taraflarında, ara sokaklarda gezinirseniz birçok sürpriz dükkan karşınıza çıkacaktır. Hafta sonları Şişli ve Kadıköy’de yapılan bit pazarları takip edilebilir. Örneğin Fatih Horhor’daki antikacılar çarşısı eşya alışverişi için bizim en sevdiğimiz yerlerden. 

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön