Okuduğum
Uçakla Seyahat: Biz Business’tık Biz de mi Öldük?

Uçakla Seyahat: Biz Business’tık Biz de mi Öldük?

Uçakla seyahat ederken ekonomi sınıfında uçanlar da business class ile seyahat edenler de küresel ısınmanın yıkıcı etkilerinden aynı şekilde etkilenecekler. Business class ile seyahat edenlerin küresel ısınmadaki payı ekonomi sınıfını tercih edenlerden daha büyük olduğu için onlar bu süreçte biraz daha fazla vicdan azabı çekecek gibi gözüküyor.

Uçakla seyahatin iklim krizindeki büyük rolünün artık hepimiz farkındayız (bazı durumlarda bilmemezlikten gelsek bile). Artık güneşli bir havada gökyüzüne bakarken ardında bembeyaz buluttan bir çizgi bırakarak giden uçaklar eskisi kadar mutlu etmiyor bizi. Gidilmemiş ormanları keşfetmekten vazgeçtik bile. Çünkü uçakla seyahatin korkunç yoğunluktaki karbon salınımının farkındayız. Bırakın özel jetlerde elimizde şampanya kadehimiz havalı fotoğraflar çekip Instagram’a koymayı ekonomi sınıfında uçarken ekstra bagaj hakkı satın almak bile artık çevreciler tarafından ayıplanabiliyor.  

Bu anksiyete boyutundaki kaygının sebebini kısaca açıklayalım; önümüzdeki yıllarda dünyanın 1.5 derecelik ısınma sınırını koruyabilmemiz için kişi başına düşen karbon salınımı miktarı yıllık en fazla 2.3 ton olmalı. Ve maalesef Londra-New York arası okyanus aşırı bir uçak yolculuğu (The Guardian’ın bu haberine göre, bizce sayfayı ziyaret edip geçmiş seyahatlerinizin karbon salınımlarını mutlaka hesaplatın) tam 1,176 kg karbon salınımına neden oluyor. Yani New York seyahatinizden döndüğünüzde yıllık karbon salınım limitinizi doldurmuş olacaksınız. Bu rakam kulağa ilk etapta çok gelmese de dünya üzerindeki 56 ülkenin (Paraguay, Hindistan ve birçok Afrika ülkesi dahil) kişi başına düşen yıllık karbon salınımından daha yüksek.

Avustralyalı bir hava yolunun ilk ticari uçuşlarından bir görüntü.

Hadi uluslararası uçuşları bir kenara bırakıp yurtiçi uçuşlara göz atalım. Sabah kahvesini İstanbul’da içip öğle yemeğini Antalya’da yemek artık son derece mümkün. Bu yolculuğun gerçek maliyeti ise tam 106 kilo karbon salınımı; Afrika kıtasında kişi başına düşen yıllık karbon salınımının 106 kiloya eşit olduğu tam 6 ülke varmış.

Uçak seyahatinin tek kötü sonucu karbon emisyonları da değil. Uçakların uçuş sırasında karbonun yanı sıra atmosfere saldığı nitrojen gibi zararlı gazlar da küresel ısınmayı tetikleyen faktörlerden. Üstelik uçuş yüksekliğinde atmosfere bırakılan bu gazlar havada daha uzun süre asılı kalarak daha hızlı ısınmaya sebep oluyorlar.

Biraz durup küreselleşen dünyada deniz aşırı ülkelerde yaşayan akrabalarımızı görmeye gitmeyi göze aldığınızı düşünelim; dünyayı kurtarmak için hostesin kalkıştan önce ikram ettiği portakal suyunu içmekten vazgeçip ekonomi sınıfında uçmaya var mısınız?

Göz At
seyahat

Araştırmalar business class’ta seyahat eden bir yolcunun ekonomi sınıfında seyahat eden bir yolcuya kıyasla (uçak tipine göre) 3-4 kat daha fazla karbon salınımına neden olduğunu gösteriyor. Bu rakamlara business class ile uçan yolculara ayrılan ekstra bagaj hakları da eklendiğinde İstanbul’dan kız kardeşinizi görmek için New York’a yaptığınız seyahat Paraguay’da yaşayan bir kişinin yıllık karbon salınımından daha fazla sera gazının atmosfere bırakılmasına neden olabiliyor.  Ekonomi yolcuları ile business yolcuları arasındaki bu fark yolcu başına ayrılan alanın business class’te çok daha fazla olmasından kaynaklanıyor; ekstra bagaj ağırlıkları ise uçağın daha çok yakıt kullanmasına sebep oluyor.

Peki şehirler ve ülkeler arası uçuşlara dayanan bir yaşam stilimiz varsa ne yapmalıyız? İşe business class’teki portakal suyumuzdan, geniş koltukların yumuşaklığından ve daha pahalı bir servisi satın almanın bize verdiği kişisel tatminden vazgeçip el çantamızla ekonomi sınıfında uçmaya karar vererek başlayabiliriz. Mümkün olduğunca az uçak seyahati planlamaya özen göstererek tren ve paylaşımlı araba yolculuklarını tercih edebiliriz. Mutlaka uçakla seyahat etmemiz gereken durumlarda karbon ayak izimizi hesaplayıp uçak yolculuğumuzu sıfırlamak üzere TEMA gibi bir vakfa fidan bağışında bulunabiliriz.

Unutmayalım uçakla seyahat küresel ısınma tehdidi altında yaşayan bizler için artık bir lüks! Bu lüksü tüm insanlığın eşit biçimde kullanabilmesi için bilinçli seçimler yapmak ise bizim elimizde…

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön