Okuduğum
Uçak Seyahati: Uçmak ya da Uçmamak

Uçak Seyahati: Uçmak ya da Uçmamak

Uçak seyahati sürdürülebilir olabilir mi? The Guardian’da yer verilen bir habere göre havacılık sektörüne ait karbon salınımının yarısına dünya nüfusunun sadece %1’i sebep oluyor.

Bu gruba İngilizce’de “frequent flyers” yani “sürekli uçuş yapan insanlar” adı veriliyor. İsveç’te yer alan Linnaesus Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmaya göre bu grup 2018 senesinde havacılık sektörünün neden olduğu karbon salınımının tam %50’sinden sorumlu.

Araştırmaya liderlik eden Linnaesus Üniversitesi Profesörü Stefan Gösling yıl içinde düzenli olarak uçakla seyahat etme lüksüne sahip üst gelir grubuna mensup bireylerin iklim krizinin hızlanmasında büyük pay sahibi olduğunu belirterek bu sorunun aşılmasının önemini şu sözlerle özetliyor; “İklim değişikliği ile başa çıkmak istiyorsak havacılık sektörünü temellerinden başlayarak yeniden yapılandırmak zorundayız.”

Uçak seyahati hala bir ayrıcalık mı_
Dünya nüfusunun yalnızca %11’i uçakla seyahat etme imkanına sahip.

2018 yılında gerçekleşen tüm uçuşların detaylı analizi sonucunda ortaya çıkan veriler dünyada yaşayan insanların yalnız %11’inin uçak yoluyla seyahat ettiğini; bu bireylerin ise sadece %4’ünün uluslararası uçak seyahati yaptığına işaret ediyor. Rakamlar dünyada ekonomik eşitlikten ve eşit kaynak dağılımında bahsetmemiz imkansız kılacak kadar açık ve net.

Uluslararası Temiz Ulaşım Kurulu (International Council of Clean Transport) üyesi Dan Rutherford araştırma sonucunda gözler önüne serilen sonuçların dünyadaki insani eşitsizliklere de dikkat çektiğini düşünüyor. Rutherford havacılık sektörünün insanlar arasında oluşturduğu bu uçurum için “Bu noktada havayollarının zengin ve üst gelir gurubuna mensup insanların ihtiyaç ve istekleri doyurmaya yönelik davranışlar üzerinden ekonomik gelir elde etmesi son bulmalı.”  ifadelerini kullanıyor.

Göz At
seyahat

Uçak seyahatine Covid-19 darbesi

Havacılık sektörü Covid-19 salgını nedeniyle 2020 yılında büyük ölçüde küçülse de sektörün önden gelenleri 2025 yılına kadar salgın öncesi büyüm trendine geri dönüleceğine inanıyor. Bu durum halihazırda iklim krizi ile savaşan dünyanın 2018 yılında tam 915 milyon ton karbon salınımına neden olan ticari havacılık sektörü atmosfere insan aktivitesi nedeniyle salınan karbonun %2.5’inden sorumlu. (Air Transport Action Group). Üstelik hava ulaşımının dünyaya verdiği tek zarar karbon salınımı değil; uçaklar havada seyredenken atmosferde ısı tutulmasına neden olan ve uçuş yüksekliğinde parçalanmaları oldukça zor olan birçok zararlı gaz daha salıyor. Bu sera gazları her yıl dünyadaki ısınmanın yaklaşık %3.5’inden sorumlu. (Our World in Data)

Sizce de dünyanın daha şanssız coğrafyalarında yaşayan insanların hayatlarını tehdit eden iklim krizi ile savaşmak uçakla kısa seyahatlere çıkıp anlık tatminler yaşamaktan daha önemli değil mi? “Peki ya zorunluluktan seyahat etmem gerekiyorsa?” dediğinizi duya gibiyiz, o zaman sizi iklim dostu uçuş rehberimiz için “Biz Business’tık Biz de mi Öldük?” (1995 yılından önce doğanlar bu başlığı tanıdı) adlı yazımıza alalım!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön