Okuduğum
Üç Michelin Yıldızlı Restoran Vegan Oldu!

Üç Michelin Yıldızlı Restoran Vegan Oldu!

vegan

Üç Michelin yıldızlı restoran Eleven Madison Park da artık vegan!

1998 yılından beri New York’un en prestijli caddelerinden Madison Avenue üzerinde hizmet veren 3 Michelin yıldızlı ikonik restoran Eleven Madison Park dün yaptığı açıklamada Haziran ayında kapıları yeniden açtığında -Covid-19 önlemleri kapsamında bir süredir hizmet vermiyorlarmış- müşterilerine vegan bir menü servis edeceğini duyurdu!

Bu adımı ile lüks servis endüstrisinde hayvansal gıda kullanımı bırakan en önemli isimlerden biri olan restoranın bu kararı almasındaki en önemli etken hayvansal gıda üretiminin iklim değişikliği üzerindeki yıkıcı etkileriymiş.

Restoranın şefi ve sahibi Daniel Humm yaptığı açıklamada Haziran ayından itibaren 335 dolarlık tadım menülerinin deniz ve topraktan gelen sebze, meyve, bakliyat, mantar ve tohumlardan oluşacağını belirtmiş. Sadece çay ve kahve servislerinde müşterilerine bal ve süt teklif etmeye devam edecek restoranda bu iki ürün dışında ikram edilen her şey tamamen vegan olacakmış.

Humm sözlerini “Kendimi en çok mükemmel bir şekilde hazırlanmış sebzelerin etrafında şekillenen yemeklerden ilham alırken buluyorum ve doğal olarak bitkisel bazlı bir beslenme rutinine yöneldim. Bu karar kullandığımız malzemeleri daha iyi tanıma ve yaratıcı anlamda kendimizi daha çok zorlama isteğimizden ilham aldı.” cümleleri ile noktalamış.

Eleven Madison Part artık vegan!
Gastronomi dünyası Eleven Madison Park‘ın bu kararını “riskli” sıfatı ile tanımlıyor; Şef Humm ise bunun almaya değer bir risk olduğuna emin!
Vegan olma kararı bir risk mi?

Eleven Madison Park’ın aldığı bu merhametli karar küresel anlamda hayvansal gıdalarla ilişkimizi gözden geçirdiğimiz bir dönemde doğru yönde atılan son derece önemli bir adım. Burger King gibi fast-food devlerinin et alternatiflerini menüsüne dahil ettiği, Epicurious gibi dev ve ikonik yemek tarifi sitelerinin kırmızı etli tarifleri okuyucuları ile paylaşmayacağını açıkladığı bu dönemde vegan dönüşümün ayak sesleri her zamankinden daha güçlü!

Göz At
Çin hayvanlar üzerinde test zorunluluğunu kaldırdı.

Ancak dünya üzerindeki herhangi bir restorandan daha fazla ödüle sahip olan Eleven Madison Park’ın bu kararını “riskli” olarak değerlendirenler de var! The New York Times’ın restoran değerlendirmelerinde en yüksek not olan dört yıldızı layık gördüğü üç Michelin yıldızlı kurum 2017’de ise Michelin rehberinde “Dünyanın En İyi Restoranı” seçilmiş. Bugün dünyadaki üç Michelin yıldızlı 135 restorandan sadece birinin – Pekin’de yer alan King’s Joy isimli bir restoran- et ve deniz ürünü servis etmediği göz önünde bulundurulduğunda bu kararın riskli olduğunu düşünmek oldukça olası ama şef Humm bu adımından oldukça emin ve onu “alınması gereken bir risk” olarak değerlendiriyor.

Evet Şef!

Bize kalırsa iklim krizi ile mücadele için alışılmışın dışında yollar takip etmeye çalışmanın ve tüketim seçimlerimizi merhametten yana kullanmanın alınması gereken bir risk olduğu konusunda Şef ile hemfikiriz…

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön