Okuduğum
Sürdürülebilir Mimari | Tokyo 2020

Sürdürülebilir Mimari | Tokyo 2020

Tokyo 2020

Geçtiğimiz günlerde 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları‘nda Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandıran milli okçu Mete Gazoz, Olimpiyat Köyü’nde coşkulu bir şekilde karşılandı. Hepimizi gururlandıran bu gelişmeyi takip ederken Olimpiyat Köyü’nün tasarımında, geleneksel Japon mimarisinin sürdürülebilirlik girişimleri gözetilerek sunulması Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde örnek alınması gereken bir teşvik olarak yorumlandı. 

Nikken Sekkei tarafından Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları için tasarlanan sporcular köyünde 40.000 parça Japon ahşabı kullanılarak sürdürülebilir mimari için örnek teşkil edecek bir adım atılmış oldu.

Tokyo’nun Harumi sahil bölgesinde 5.300 metrekare üzerine inşa edilen ortak alanda, kafe, banka, sağlık alanları, dinlenme salonları, kuaför salonları, perakende alanları ve medya merkezi yer alıyor.

Sekkei’nin tasarımı olan spor kompleksi, ülke genelinde yerel yönetimlerden “ödünç alınan” 40.000 adet sürdürülebilir Japon selvi, sedir ve karaçam ağacından inşa edildi.

Olimpiyat yetkilileri bir basın açıklamasında, “Bina genelinde farklı bölgelerden ahşabın kullanılması çeşitlilik ve uyumu ifade edecek” dedi.

Tokyo 2020 Olimpiyat Köyü’nün inşasında kullanılan keresteler organizasyon bitiminde sökülerek başka inşaatlarda kullanılacak. Fotoğraf | Tokyo 2020
Olimpiyat Köyü Sürdürülebilir Mimariye Nasıl Katkıda Bulunulacak?

Olimpiyat oyunları için tasarlanan kompleks ile kereste endüstrisini canlandırmanın ve sürdürülebilir ormanların korunmasına katkıda bulunmanın yolları aranıyor.

Japon kerestesinin kullanımı, ülkenin tüm bölgelerinin olimpiyatlara katılımını sağlarken bir miras bırakarak çevresel etkileri azaltma ve sürdürülebilirliği gerçekleştirme hedefini yansıtıyor.

Nikken Sekkei, geleneksel Japon binalarının tasarım estetiğinden yararlanan bir yapı oluşturmak için bağışlanan keresteleri dikey ve yatay uzun kirişlerle kaplanmış ve oluklu metal bir çatı ile kapatılmış, alçak, tek katlı bir yapı tasarlamak için kullanmış.

Oyunların tamamlanmasının ardından yapı sökülecek ve ahşap yerel inşaat projelerinde yeniden kullanılmak üzere bağış yapan belediyelere iade edilecek.

Organizatörler, “Proje kapsamında, Japonya’daki yerel yönetimlerden ücretsiz olarak ödünç alınan kereste, Olimpiyat Köyü’nin inşasında kullanılacak” dedi.

“Oyunlardan sonra, Olimpiyat Köyü’nden sökülen kereste, yerel yönetimlerin kamu tesislerinde ve başka yerlerde miras olarak kullanılacak.”

Yüksek mimar Seda Özen Bilgili, “Japonlar Olimpiyat Köyü’nü birçok yeni projeleri gibi ahşap yaptılar. 40.000 parça ahşabı sökecek ve yeniden başka projelerde kullanacaklar. Üretimi, inşasında karbon salınımı yok denecek kadar az, %100 geri dönüştürülebilen ahşap geçmişin olduğu kadar geleceğin de malzemesi.” sözleriyle projeye Twitter hesabından yaptığı paylaşımla destek vermiş.

Göz At
Barselona yemyeşil!

Daha önce Japon kereste şirketi Sumitomo Forestry ile Tokyo’da dünyanın en yüksek ahşap binasını inşa etmeyi önermek için işbirliği yapan Nikken Sekkei, oyunlar için ayrıca özel olarak inşa edilmiş birkaç mekandan biri olan Ariake Jimnastik Merkezi‘ni de tasarladı.

Tokyo 2020 Olimpiyatlarının yapılacağı stadyum içinse başlangıçta Zaha Hadid Architects ile anlaşılmıştı. Ancak proje -tasarım ölçeği ve sürdürülebilir malzemelerin kullanılmaması nedeniyle projenin rafa kaldırılması için imza kampanyası başlatan- Toyo Ito, Sou Fujimoto, Kengo Kuma ve Fumihiko Maki gibi yüksek profilli Japon mimarlardan ağır eleştiriler almıştı.

2024 Paris Olimpiyatları’nda da Tokyo 2020’ye benzer bir yaklaşımla olimpiyat komplekisinin inşasında biyo-bazlı malzemeler kullanılacak! Fotoğraf | Tokyo 2020
Olimpiyat Oyunları İçin Bir Diğer Taahhüt Fransa’dan

Fransa’nın 2009’da başlattığı Sürdürülebilir Şehir Planı, 2050 yılına kadar karbon emisyonunu nötrlemeyi hedefliyordu. Bu hedefle ilintili olarak, Fransız yetkililer, 2024 Paris Olimpiyatları kompleksinin inşasında biyo-bazlı malzemelerin kullanımını teşvik eden yasayı uygulayacaklarını açıkladı. 

Le Figaro’nun haberine göre, Julien Denormandie, “Olimpiyat Oyunları için sürdürülebilirlik taahhüdü verdik. Olimpiyat Oyunları için mümkün olanın, olağan yapılar için mümkün olmaması için hiçbir sebep yok.” dedi.

Japonya’yı ve Fransa’yı atmış oldukları adımlardan dolayı tebrik ediyoruz. Bu girişimlerin giderek çoğaldığı, daha yeşil ve sürdürülebilir şehirlerde yaşamak dileğiyle!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön