Okuduğum
Ter Kokusunu Önleyen 6 Doğal Yöntem

Ter Kokusunu Önleyen 6 Doğal Yöntem

Ter kokusu

Tehlikenin farkında mısınız?

Yaz aylarının gelişi ve havaların ısınmasıyla ünlü oyuncuların her nasıl olduysa kendilerini Haziran ayı ortasında metro veya halk otobüslerinde buldukları aerosollü antiperspirant reklamları televizyon kanallarını ve billboard’ları işgal etmeye hazırlanıyor…

Görevleri tüm ülkeyi terlemeyen ve Amazon ormanlarının derinliklerinde bulunan çiçekler gibi kokan über-insanlara dönüştürmek!

Bu işgale savaş açmak, atmosferi aerosollü spreylerle daha da boğmamak için gelin vücudumuzun son derece doğal bir parçası olan ter ve kokusu ile barışmaya çalışmanın yollarını beraber arayalım, unutmayın hiçbirimiz dünyaya Yves Saint Laurent’in son parfümü, Rexona deodorant veya Davidoff Cool Water kokarak gelmedik…

Ter kokusunu kontrol altında tutarak vücut kokumuzla barışmanın doğal yolları için okumaya devam edin!

Ter Kokusu Nedir?

Vücudumuzda iki tür ter bezi var. Biri cilt yüzeyine açılan ve vücut sıcaklığı arttığında vücudumuzu soğutmak için ter salınımı yapan ekrin bezleri; diğeri ise özellikle stres altındayken kıl kökleri aracılığı ile ter salınımı yapan apokrin bezleri.

Her iki ter bezinin sentezlediği ter sıvısı cilt yüzeyi ile buluştukları ilk anda kokusuz olsalar da zaman içinde bakterilerin gelişmesi ile ter kokusu adını verdiğimiz ve rahatsız edici bulduğumuz kokuya sahip oluyorlar.

Marketlerde karşılaştığımız antiperspirantlar geçici olarak terin ciltle buluştuğu gözenekleri tıkayarak cilt yüzeyine çıkmasını engellerken, alkol bazlı deodorantlar cilt yüzeyine çıkan terin bakteri geliştirmesini engelliyor.

Özellikle antiperspirantların içeriklerinde bulunan alüminyum, paraben, triklosan, trietanolamin gibi maddelerin insan sağlığı açısından risk taşıyabileceği düşünülüyor. Uzmanlar özellikle alüminyumun vücuttaki östrojen seviyeleri üzerindeki etkisinin uzun vadede tehlikeli olabileceğine inanıyor.

Bu maddelerin cildinizle temasını engellemek için alkol bazlı deodorantları kullanmayı seçebilir ya da aşağıda listelediğimiz doğal yöntemleri deneyebilirsiniz!

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı antibakteriyel ve antiviral özellikleri nedeniyle ter kokusunu engellemekte etkili olabilecek önemli bir doğal alternatif. Uzmanlar bu ürünü doğal bir deodorant alternatifi olarak başarılı bir şekilde kullanmak için başka yağlarla karıştırılmamış hindistan cevizi yağını tercih etmenizi öneriyorlar.

Çeyrek çay kaşığı saf hindistan cevizi yağını koltuk altınıza sürün ve giyinmeden önce cilt tarafında emilmesi için bir süre bekleyin, aksi takdirde kıyafetlerinizde istenmeyen lekelerle karşılaşabilirsiniz!

ter kokusunu limon suyu kullanarak kontrol edebilirsin!
Limon suyunun koltukaltlarınızda ter kokusuna neden olan bakterilerle savaşmak için kullanabilirsiniz!
Limon Suyu

Hayat size limon verdiğinde limonata değil doğal deodorant yapın!

Limon suyu içeriğindeki sitrik asit sayesinde koltukaltlarınızda oluşarak kötü kokuya neden olan bakterileri yok eder.

Yapmanız gerek tek şey bir kaşık limon suyunu yumuşak bir bezle koltukaltlarınıza sürmek, serinletici ve yatıştırıcı bir etki için limonu sıkmadan önce buzdolabında bekletebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Evet, elma sirkesi!

Atıksız yaşama geçtiğimizden beri bu mucize malzeme en yakın dostlarımızdan biri, şimdi de vücut kokumuzla barışmamıza yardımcı olacak.

Middlesex Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre elma sirkesi ter kokusuna neden olan koli basili, candida albicans ve staphylococcus aureus gibi bakterileri yok ediyor; bunu yaparken de yeni bakterilerin gelişmesine olanak tanımayan bir ortam yaratıyor.

Koltuk altlarınızda ter kokusunun önüne geçmek için elma sirkesini su ile karıştırarak bir bez yardımıyla bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu uygulama rengi koyulaşmıi koltuk altları ile savaşmanıza da yardımcı olacaktır.

Antiperspirantları kullanmayı bırakmaya karar verdiyseniz koltukaltı detoksu ile antiperspirantsız yaşamınıza geçişinizi kolaylaştırabilirsiniz! Yapmanız gereken tek şey yarım kaşık elma sirkesi ve bir kaşık bentonite kilini karıştırıp oluşan macunu koltuk altlarınıza sürmek ve 15-20 dakika beklemek. Uygulama cilt gözeneklerini temizleyerek antiperspirant kalıntılarından kurtulmanıza yardımcı olacak…

Göz At
nuxe

Çay ağacı antibakteriyel özellikleri sayesinde ter kokusu ile mücadele etmemize yardımcı oluyor.
Çay Ağacı Yağı

Sivilcelerimizle savaşta en büyük destekçilerimizden biri olan çay ağacı yağı ter kokusunu önleme konusunda da güçlü bir yardımcıymış!

Bu değerli yağın antibakteriyel özellikleri koltukaltlarında ter kokusuna neden olan bakterilerle etkili bir şekilde savaşıyormuş, birkaç damla çay ağacı yağını zeytinyağı veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyrelttikten sonra koltukaltlarınıza sürerek bu özelliğinden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. (Herhangi bir iritasyon hissederseniz yağı kullanmayı hemen bırakmanızı öneririz.)

Çamaşır Yumuşatıcı Kullanmaktan Vazgeçin

Ter kokusunun oluşmasına neden olan bakteriler vücudumuzun hava almayan bölgelerine bayılıyor, giysilerimizin geçirgen olmaması ve çabuk kurumaması da bu duruma davetiye çıkarıyor.

Vücut kokuları ile mücadele ederken kimyasal içerikli çamaşır yumuşatıcılara veda etmeniz gerekebilir, bu ürünler kumaşların yüzeylerini kaplayarak giysilerinizin hava ile temas etmesini engelliyor ve vücudunuzun salgıladığı terin buharlaşmasını imkansız kılıyor…

Üstelik bu sayede çamaşır yıkama rutininizin doğa üzerindeki olumsuz etkisi de hafifleyecek!

Doğal kumaşlar vücudumuzun salgıladığı terin daha kolay bir şekilde buharlaşmasını sağlıyor!
Doğal Kumaşları Tercih Edin

Havalı spor kumaşlarınızın sanılanın aksine bir bakteri yuvası olabileceğini biliyor muydunuz?

Araştırmalar polyester ve spandeks gibi insan yapımı kumaşların ter kokusuna davet çıkaran bakteriler için oldukça çekici bir ortam oluşturduğuna işaret ediyor.

Hem kendinize hem de doğaya bir iyilik yapın ve keten, pamuk veya kenevir gibi doğal kumaşları kullanın!

Uyarı | Bu doğal yöntemleri uygulamaya başlamadan önce cilt tipinize uygun olup olmadıkları test etmeyi veya dermatoloğunuza danışmayı unutmayınız!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön