Okuduğum
Bu Tavuk Parçalarının Yapımında Hiçbir Tavuk Zarar Görmedi

Bu Tavuk Parçalarının Yapımında Hiçbir Tavuk Zarar Görmedi

Eat Just'ın laboratuvarda yetiştirilen tavuk etleri

ABD merkezli gıda teknolojisi şirketi Eat Just tarafından laboratuvar ortamında geliştirilen “tavuk parçaları” Singapur Gıda Kurumu’nun güvenlik değerlendirmesini başarıyla geçti.

Bu tarihi onay hayvanların et tüketimi için yetiştirilip öldürülmediği yeni bir geleceğin kapılarını açmış olabilir. Et tüketimine cevap verebilmek için endüstriyel boyutlarda gerçekleştirilen hayvan yetiştiriciliği kuşkusuz küresel ısınma ve iklim krizini tetikleyen büyük faktörlerden biri. Günümüzde birçok gıda teknolojisi şirketi bu endüstrinin iklim krizi ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilmek için hayvan etine duyulan ihtiyacı azaltacak yapay (veya laboratuvarda üretilmiş) kırmızı et, tavuk ve domuz eti alternatifleri geliştirmeye çalışıyor.

The Guardian‘da yer alan habere göre dünyada her gün 130 milyon tavuk ve 4 milyon domuz etleri için öldürülüyor. Kafanızda durumun korkunçluğunu canlandırabilmeniz için bir istatistik daha paylaşalım; dünyada yaşayan memelilerin %60’ı et için yetiştirilen çiftlik hayvanlarından, %36’sı insanlardan, %4’ü ise yaban hayvanlarından oluşuyor.

Eat Just geçtiğimiz yıllarda geliştirdiği bitkisel yumurta alternatifi ile tanınıyor. Fotoğraf: Eat Just

Eat Just’ın et tüketimini sürdürülebilir bir endüstriye dönüştürebilmek için laboratuvarda oluşturduğu tavuk eti alternatifi 1200 litrelik bir biyoreaktörde yetiştiriliyor ve tüketici ile buluşmadan önce bitkisel malzemelerle birleştiriliyor.

Şirket yetkilileri ilk etapta ürünün sadece Singapur’da bir restoranda satışa sunulacağını ve hayvanlardan elde edilen tavuk etinden daha pahalı olacağını ancak ürün dağıtım ağının genişlemesi ile zaman içerisinde ürün fiyatının tavuk etinin altına düşmesinin beklendiğini belirtiyorlar.

Singapur’da satışına başlanacak ilk ürünlerin yetiştirilmesi için plasenta kullanılması hafifçe ürpermemize neden olarak aklımıza Matrix filmini çağrıştıran manzaralar getirse de, yetkililerin bir sonraki aşamada yetiştirilme sürecinde tamamen bitki bazlı malzemeler kullanılacağını açıklaması derin bir nefes almamızı sağladı…

Göz At
newyork

Solh Living ekibi olarak bizler; vücudumuzun temel besin ihtiyaçlarını doğanın bizlere tüm cömertliği ile sunduğu sayısız sebze, meyve, tahıl ve bakliyatları tüketerek karşılamayı tercih ediyoruz…

Ancak sürdürülebilir ve vegan bir dünyaya giden yolda atılan tüm adımların araştırılmayı ve değerlendirilmeyi hak ettiğine de inancımız sonsuz!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön