Okuduğum
Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyeleri Rehberi | Çocuk

Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyeleri Rehberi | Çocuk

hediye

Yeni yıl yaklaşırken ailenizdeki ve çevrenizdeki çocukları hediyelerle mutlu etmek istiyor ve bunu doğaya saygı duyan tercihlerle başarmak istiyorsanız Sürdürülebilir Yılbaşı Hediyeleri Rehberimiz tam size göre!

Solh Living ekibi olarak bize ilham veren marka ve hediye fikirlerini bir araya getirdiğimiz bu sürdürülebilir rehber sayesinde çocukları mutlu etmenin yollarını artık doğa dostu seçimlerle arayabilirsiniz!

Not | Aşağıda yer verdiğimiz önerilerin hediye alacağınız çocukların yaş aralığına uygun olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Oyuncak

Oyuncaklar çocukları en mutlu eden hediyelerden biri ama ne yazık ki oyuncakların çoğu geri dönüştürülemeyen plastiklerden üretiliyor. İyi haber şu ki artık oyuncak seçimlerinizi sürdürülebilir ve doğaya saygılı ürünlerden yapmanız mümkün. Bu seçimler sayesinde hem uzun yıllar kullanıma uygun, etik koşullarda üretilmiş ürünler tercih etmiş olacaksınız hem de çocuklara plastik oyuncaklara kıyasla çok daha sağlıklı seçimler sunmuş olacaksınız.

Fotoğraf | Chu Studio

Chu Studio

Chu Studio’nun birbirinden tatlı oyuncukları, tamamen kadın emeğiyle ve el işçiliğiyle üretiliyor. Markanın ürünleri arasında yer alan oyuncak yemek setleri, çocukların birbirinden farklı senaryolarda oyun yoluyla öğrenmelerini teşvik ediyor. Hem de bu oyuncakları organik iplikler ve geri dönüştürülmüş dolgu malzemesi kullanarak ortaya çıkarıyorlar. Sürdürülebilirliği merkeze alması ve etik üretim ilkelerine sahip olması sebebiyle Chu Studio’yu biz çok seviyoruz. Çocukların ise rengarenk, yumuşak ve oldukça yaratıcı bu oyuncaklara bayılacağından şüphemiz yok!

Fotoğraf | Toyi

Toyi: Yaratıcı Oyun Kiti

Çocukların çok sevdikleri oyuncaklarından bir zaman sonra sıkılabildikleri bildiğimiz bir şey. Ama bu durum Toyi’de mümkün değil! Çünkü Toyi, 32/64 ve 128 parçadan oluşan yaratıcı oyuncak setlerinde farklı farklı birçok oyun parçasını barındırıyor ve böylece her oyun vaktinde yeni oyuncaklar ortaya çıkıyor! Tek bir formla sınırlı oyuncaklar yerine, Toyi’de her şey çocukların yaratıcılığına bağlı oluyor.

Çocuklara etraflarındaki her şeyi eşsiz oyuncaklara dönüştürme imkanı sunan Toyi, doğa dostu bir oyun kiti olmakla kalmıyor; çocukların oyun yoluyla ileri dönüşüm becerileri kazanmalarına yardımcı oluyor! Ayrıca 31 Aralık’a kadar satın alınan her set ile bir set de ihtiyaç sahibi çocuklara bağışlanıyor, söylemeden geçmeyelim!

Fotoğraf | Bonita Minois

Bonita Minois

Bonita Minois’deki duyusal oyun kitlerini, oyun hamurlarını ve ahşap oyuncakları çocukların çok seveceğinden eminiz! Bonita Minois’in oyun hamurları tamamen organik ve uzun ömürlü; bu sebeple çocuklar için son derece güzel bir seçim! Rengarenk ve birbirinden tatlı duyusal oyun kitleri ise çocukların hayal gücünü geliştirirken duyusal gelişimlerini de destekliyor. Ahşap oyuncaklar, oyuncakların eskime ve zarar görme durumlarına karşın uzun yıllar çocuklara eşlik ediyor. Aynı zamanda doğa ve hayvan sevgisini çocuklarla tanıştırıyor. Biz doğaya saygılı ve uzun ömürlü içeriklere sahip renkli Bonita Minois dünyasına bayılıyoruz!

Kırtasiye

Çocukların en çok kullandıkları ürünlerden biri de kırtasiye ürünleri. Yine sürdürülebilirliği önemseyen ve çocukları daha özel yaklaşımlarla tanıştıran bu markaları yılbaşı hediyeleri için tercih edebilirsiniz!

Fotoğraf | Tohumlu Kalem

Tohumlu Kalem

Çocuklara doğa dostu bir kalem hediye etmek ister misiniz? Bu kalemin kapağında yer alan silgi haznesi içerisinde tohumlar yer alıyor ve kalem bittiğinde bu tohumları ekiyorsunuz. Ayrıca kalemin gövdesi geri dönüştürülmüş kağıttan elde ediliyor ve diğer parçalar doğada çözünebilen bio-plastikten üretiliyor, atılırsa organik çöplerle birlikte gübreleşebiliyor.

Biz çocukların bu hediyeye çok heyecanlanacağını düşünüyoruz, ayrıca bu onların doğayla etkileşime geçmeleri için de çok güzel bir fırsat! Tohumlu Kalem’in sayfasındaki diğer kırtasiye ürünlerine de göz atabilirsiniz, mesela “Bio Kitap Ayracı” da harika gözüküyor!

Fotoğraf | Epidotte

Epidotte

Epidotte; çevre dostu, sürdürülebilir, geri dönüştürülebilir ve yıkanabilir ürünler tasarlayan bir marka. Markanın kalem kutuları ise, çocukların uzun yıllar kullanabilecekleri bir hediye alternatifi. Çünkü bu ürünler yırtılmaya ve suya dayanıklı olarak tasarlanmış ve çizilen, boyanan kalemliğin tekrar yıkanabilmesi ve temizlenmesi çok kolay. Dolayısıyla oldukça uzun ömürlüler. Bizce kalemlerle iyi dost olan ve uzun yıllar onlarla meşgul olacak çocuklar için çok güzel bir hediye!

Fotoğraf | Kånkenist

Fjallraven

Çocuklar için en güzel hediyelerden biri de kesinlikle çantalar! Sürdürülebilir üretime önem veren Fjallraven; birbirinden güzel çantalarıyla çocukların okulda, kreşte, dışarda en iyi arkadaşı olmaya aday. Üretiminde doğal ve geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılması ve uzun ömürlü, geri dönüştürülebilir, işlevsel olmaları dolayısıyla biz bu çantalara bayılıyoruz! Çocukların da çok seveceğinden eminiz.

Giyim

Çocukların sağlıklı materyallerle temas etmesi kadar markaların sürdürülebilirlik adımlarını ve doğa dostu anlayışlarını da önemsiyoruz. Aşağıda önerilerimize göz atabilir ve bu soğuk Aralık ayında çocuklara sımsıcak hediyeler verebilirsiniz!

Fotoğraf | little yucca

little yucca

little yucca; çocukları belirli cinsiyet renklerine bağlı kılmadan, her rengin her çocuğuna yakıştığına inanarak tasarım felsefesini oluşturmuş bir marka. Bunun yanında markanın tüm bebek ve çocuk ürünleri, GOTS sertifikalı %100 organik pamuktan üretiliyor. GOTS, ekolojik ve sosyal kriterlere önem veren bir tekstil standardı olduğu için bu seçime biz bayıldık. Tamamen organik olması yanı sıra sürdürülebilir bir marka olan little yucca’nın ürünlerinin çocuklara çok yakıştığını düşünüyoruz, bizce yılbaşı için en güzel hediye seçeneklerinden biri!

Göz At
Okul alışverişi

Fotoğraf | Fifty Pieces

Fifty Pieces

Fifty Pieces; kadın, erkek ve çocuk ürünlerine sahip olan yılbaşında çocukları mutlu etmek için ziyaret edebileceğiniz en doğru markalardan biri!

Çevreye ve doğaya duyarlı bir yaklaşıma sahip olan Fifty Pieces; yavaş modayı destekliyor ve bu sebeple de zamansız, uzun yıllar giyilebilecek, kaliteli parçalar üretiyor. Birçok renge sahip olan bu zamansız tasarımlar; sorumlu üretim, etik ticaret anlayışı ve çevre dostu kumaş seçimleriyle ortaya çıkıyor.

Buradan yaptığınız alışverişlerde ürünler size geri dönüştürülmüş kağıt ambalajlarla teslim edilecek çünkü Fifty Pieces “A’dan Z’ye plastiksiz” anlayışına sahip. Tüm bu koşullar bizlerin hoşuna giderken çocukların da bu ürünleri çok seveceğini düşünüyoruz!

Fotoğraf | Dry&More

Dry&More

Bu yılbaşında hediye almak istediğiniz küçük insana “Recycle Çocuk Pançosu” almaya ne dersiniz? Bizce çok tatlı olabilir! Dry&More; %100 geri dönüşümden üretilmiş, tümüyle geri dönüştürülebilen doğa dostu havlular üreten bir marka. Bu yılbaşına özel doğa dostu kırmızı kadife bir çocuk pançosu yapmışlar!

Bu panço, %65 geri dönüştürülmüş pamuk ve %35 geri dönüştürülmüş polyesterden oluşuyor ve bu pançoyu alarak doğadan 35 adet pet şişeyi, çöpe gidecek 306 gr pamuk firesini kurtarmış oluyorsunuz! Aynı zamanda 56 litre suya hayat veriyor ve 3 m3 karbonmonoksit gazının havaya salınmasını engelliyorsunuz.

Çocuklara üstünde “recyling is good” yazan bir panço hediye etmek, onları bu konularla tanıştırmak için çok iyi fikir olabilir! Üstelik yılbaşına özel kırmızı renkte. Biz çok sevdik!

Yenisini Almayıp Olanı Paylaşmak İçin

Özel günler hediye almak ve sevdiklerimizi mutlu etmek için her ne kadar güzel zamanlar olsa da, bugünlerde de doğru seçimlerde bulunmak hem bizim için hem dünyamız için en faydalısı. Tüketim/israf/masraf boyutlarını gözden geçirmemiz gereken bu özel günler, bizi daha farklı ve daha doğru alternatiflere yönlendirebilir; örneğin Yuvino App’e!

Yuvino App, yakın çevrenizde bulunan insanlarla paylaşım yapabileceğiniz bir uygulama. Bu uygulama sayesinde eşyalarınızı paylaşabilir, daha az israf yapan duyarlı bir çevreye katkı sağlayabilirsiniz. Üstelik uygulamada her şey ücretsiz! Uygulamadan çevrenizdeki çocuklara hediye etmeye uygun oyuncak ve kıyafetler bulabilirsiniz. Doğa dostu bir paketleme de yaptınız mı, işlem tamam! Bir çocuğun uzun yıllar geçirdiği bir oyuncağı, şimdi yeni bir arkadaşlığa gidiyor…

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön