Okuduğum
5 Adımda Sürdürülebilir Yemek Siparişi

5 Adımda Sürdürülebilir Yemek Siparişi

yemek siparişi

Atıksız yaşama geçiş sürecinde bizi en çok zorlayan noktalardan biri ara sıra vermek zorunda kaldığımız yemek siparişleri!

Her ne kadar -mümkün olduğunca- evimizde yemek yapmaya, market alışverişlerimizi minimum atık üretecek şekilde planlamaya çalışsak da hepimiz zaman zaman dışarıdan yemek sipariş etmek durumunda kalıyoruz.

Sadece bir basit yemek siparişinin ortaya çıkardığı çöp dağı aylardır çöp kovamıza elimizden geldiğince az atık atma çabalarımızı anlamsız kılıyor ve bu kara günlerde çoğunlukla tekrar kullanılması veya geri dönüştürülmesi mümkün olmayan tek kullanımlık plastikleri doğaya göndermek zorunluluğu ile karşılaşıyoruz.

Peki sürdürülebilir yemek siparişi mümkün mü?

Deneyimlerimiz bu sorunun çok net bir cevabı olmadığına işaret etse de en azından yemek sipariş ederken çöpe gönderdiğimiz kaynakların Dünya üzerindeki etkisini azaltmaya çalışmak son derece mümkün…

Kendi üzerimizde uyguladığımız 5 adımlık sürdürülebilir yemek siparişi formülünü şimdi sizinle paylaşacağız, siz de en yakın arkadaşınızla paylaşın, o da kendi en yakın arkadaşıyla paylaşsın… (“Nasıl yani en yakın arkadaşımın en yakın arkadaşı ben değil miyim?” dediğinizi hissediyoruz, muhtemelen sizsiniz panik yapmayın… 😊)

Restoranlar maliyeti düşük tek kullanımlık plastikleri paket servislerinde kullanmaya devam ediyor! Fotoğraf | Candace Gelman & Associates
Tek Kullanımlık Plastiklere Hayır De! (Ama Bunu Bağırarak Yapmalısın)

Evet, biliyoruz tek kullanımlık plastikleri hayatından çıkaralı çok oldu.

Evet, biliyoruz pipetlerden, plastik çatallardan, buzdolabı poşetlerinden nefret ediyorsun.

Ve evet biliyoruz tek kullanımlık plastiklere hayır demen gerektiği hatırlatan blog ve sosyal medya gönderilerinden sıkıldın!

Sen sıkıldın ama restoranlar onları her siparişte paketin dibine sıkıştırmaktan sıkılmadı. Bu durumun nedeni tek kullanımlık plastiklerin maliyetinin çok ama çok düşük olması ve muhtemelen paketini hazırlayan restoran çalışanının sana bir iyilik yaptığını düşünmesi.

Bunun önüne geçmek için yapabileceğin tek şey ise her siparişte bıkmadan usanmadan tek kullanımlık plastik malzemeleri istemediği belirtmek. Eğer bir sipariş platformu kullanıyorsan sadece tek kullanımlık plastik istemiyorum opsiyonunu seçmek yeterli olmayabilir ama siparişi tamamlamadan önce restorana iletilecek notlar kısmına açık ve detaylı bir şekilde paketinde neleri görmek istemediğini yazman torbanın dibinde pipet ve küçük plastik poşetlerin içinde gönderilmiş kürdanlar bulma ihtimalini Birleşmiş Milletler verilerine göre %70 oranında azaltacaktır – bu tabii ki bir şaka, Birleşmiş Milletler verilerine göre değil bizim ekip içinde yaptığımız falafelli dürüm başına gönderilen plastik kaplı kürdan ve ıslak mendil oranına göre- !

Eğer restoran bu uyarını dikkate almazsa çalıştıkları sipariş platformuna bu davranış ile ilgili nazik bir yorum bırakarak onları doğru yöne itmeye çalışabilirsin.

Örnek Not | Lütfen paketin içine plastik çatal-bıçak, ıslak mendil, tuz, karabiber, mendil, sos (bazı restoranlar vegan siparişin yanına bile küçük plastik poşetler içine doldurulmuş mayonezleri koyabiliyorlar) koymayınız.

Sulu yemekler çoğunlukla plastik filmle kaplanmış kağıt kaplarda gönderiliyor! Fotoğraf | Venue Report
Sipariş Ettiğin Yiyeceğin Nasıl Bir Kapta Gönderileceği Üzerine Düşün

Tek kullanımlık plastiklerin yemek siparişi endüstrisinde bu kadar yaygın olmasının sebeplerinden biri yemeklerin taşınmasını kolaylaştırmaları!

Bu kirliğinin önüne geçmek için ilk olarak evde kolaylıkla yapabileceğin sıcak yemekleri dışarıdan söylemekten vazgeç, yemek yaparken ruhunu dinlendir, yerken vücudu besle ve geride hiçbir iz bırakma!

Sokağın başındaki ev yemekçisinden mercimek çorbası sipariş ettiğinde çorbanın plastik filmli kağıt bir kasede streç filme sarılı bir şekilde teslim ediliyor olması şu an için önüne geçemeyeceğin bir durum ancak bu durum için çorbanın dökülmesini engellemek isteyen restoran sahibini suçlayamazsın.

Bunun yerine mutlaka yemek sipariş etmen gereken durumlarda karton ve kağıt kullanılarak paketlenebilen ve sıvı halde olmayan yiyecekleri tercih edebilirsin. Evde otururken şehrin öbür ucundan dondurma sipariş etmen çoğunlukla dondurmanın erimemesi için strafor ambalaj içinde teslim edilmesi anlamına geliyor…

Böyle durumlarda gözlerini kapat, birkaç derin nefes al ve zamanı geldiğinde dondurmacıdan alıp, külahta atıksız ve vicdan azapsız bir şekilde yiyeceğin limonlu dondurmanın hayalini kur!

sürdürülebilir yemek siparişi
Dev menü seçimleri fiyatları açısından çekici olsa da kaynak israfına ve atık oluşumuna sebep olabiliyorlar! Fotoğraf | Stephania Gonot via Pinterest
Menü Seçimlerinden Uzak Dur

Evet, özellikle çevrimiçi yemek sipariş platformlarından karşımıza çıkan menü seçimleri iştahımızı kabartıp ağzımızın sulanmasına neden olabiliyorlar.

Her ne kadar daha az paraya daha çok şey alıyor olsak da (durumun gerçekten bu olduğundan hala pek emin değiliz ama) çoğunlukla menülere dahil edilen promosyon ürünleri tüketmekte güçlük çekiyoruz. Üstelik menülere dahil edilen içecek ve benzeri ürünleri çoğunlukla tüketmiyoruz -ya da bu ürünlerin aynıları bazılarımızın evinde zaten oluyor-.

Bu ürünlerin paketlerinin yarattığı çöplerden kurtulmak ve gıda israfına neden olmamak için dev menü seçimlerinden uzak durabiliriz –en azından bireysel siparişlerimizde-, unutmayalım ki bizim ucuza satın aldığımız her şeyin gerçek bedelini bir yerde birileri mutlaka ödüyor.

Daha Taze ve Oreka Gibi Uygulamalara Göz At

Ülkemizde gıda israfı neredeyse yıkıcı boyutlara ulaşmış durumda, dışarıdan yemek sipariş ederken gıda israfı ile savaşabilmek için taze ancak gün içinde satılmamış yiyecekleri indirimli bir şekilde tüketici ile buluşturan Daha Taze ve Oreka gibi uygulamalara göz atabilirsin.

Göz At
Vegan olmayan yiyecekler

Her iki uygulamada bulunduğun lokasyonun çevresinde indirimli fırsatları görmene, siparişini ayırtmana ve hazır olduğunda gidip almana izin veriyor. Bu sayede mahallende biraz yürüyüş yaparak geleneksel yemek siparişinin neden olacağı karbon salınımını da azaltmış olacaksın!

Ayrıştır ve Dönüştür

Alüminyum kaplarda teslim edilen 4 kişilik bir yemeğin tüm kaplarını çöpe atmak ve onları geri dönüştürmek arasında oldukça büyük bir fark var!

Yemeklerin paketlendiği kapları tanıyarak siparişinin neden olduğu atık miktarını büyük ölçüde azaltabilirsin.

Alüminyum | Yemeklerin teslim edildiği alüminyum kapları durula ve kuru bir şekilde geri dönüşüm kutusuna at. Kullanılmış alüminyum folyoları ise duruladıktan sonra bir yumruk büyüklüğüne gelene kadar biriktir ve geri dönüşüm kutuna at.

Kağıt| Üzerinde yağ bulaşmamış kağıt paket malzemelerini kağıt dönüşüm kutuna atabilirsin. Eğer balkonunda bir solucan kompost kutun varsa solucanların parçalanmış pizza kutularına bayıldığı söyleyebiliriz!

Doğada Çözünen Plastikler | Son zamanlarda sürdürülebilirlik dünyasının tartışmasız en kötü çocuğu doğada çözünebildiği iddia edilen plastikler! Çünkü doğada çözünmüyorlar. Onlar ancak ve ancak yapılarına uygun bir şekilde kompost edilebildikleri tesislerde çözünüyorlar. Ülkemizde böyle bir kompost tesisi var mı bilmiyoruz, siz biliyorsanız ve bize söylerseniz çok seviniriz!

Streç Film | Eğer siparişinizde streç film kullanıldıysa maalesef bugün çöpe bir şey atacaksınız!

Plastik Poşet | Birkaç kere tekrar kullanıldıktan sonra kendini çöpte bulmak zorunda kalacak bir malzeme daha!

Plastik Filmli Kağıt Kaplar| Yemeğinizin içinde geldiği kap kağıt gibi duruyor ama içindeki çorbayı dışarı akıtmıyorsa, o muhtemelen kağıt değildir! Son yıllarda restoranların bilinçli veya bilinçsizce yaptıkları bu seçim insanların kağıt kaplarda yemek yedikleri gibi bir algıya sahip olmalarına yok açtı. Ancak bu kaplar aynı plastik kahve bardakları gibi ince bir plastik filme sahipler ve geri dönüştürülmeleri neredeyse imkansız!

Minimuma indirdiğimiz yemek siparişlerimizi daha sürdürülebilir kılma yönünde bizim attığımız 5 başarılı adım bunlar, peki ya siz yemek sipariş ettiğinizde oluşan atıkları nasıl yönetiyorsunuz?

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön