Okuduğum
Sürdürülebilir Yaşam Tarzının Mutluluğa 6 Katkısı

Sürdürülebilir Yaşam Tarzının Mutluluğa 6 Katkısı

Sürdürülebilir Yaşamın Mutluluğa 6 Katkısı

2020 yılında yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu’na (World Happiness Report) göre; sürdürülebilirlik yaklaşımını geliştirmek zihinsel sağlığı geliştirici özelliğe sahip.

Peki günlük hayatınızda sürdürülebilir bir yaklaşım benimsemek zihinsel iyi oluşunuza nasıl katkıda bulunuyor? Gelin, bu olguyu pozitif psikoloji perspektifiyle ele alalım.

Birleşmiş Milletler tarafından sürdürülebilir kalkınmanın yollarını araştırmak üzere kurulan Brundtland Komisyonu tarafından 1987 yılında yayınlanan raporda sürdürülebilirlik kavramı “Şu anki jenerasyonun ihtiyaçlarını karşılarken gelecekte yaşayacak olan jenerasyonların ihtiyaçlarını karşılama imkanlarına zarar vermeden bunu yapabilmek.” cümlesiyle tanımlanmış.

Hayatınıza anlam katar

Sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemek, doğaya elinizden gelen katkıyı sağladığınız bilinciyle yaşamak, hayatınızı daha anlamlı bir şekilde yaşadığınızı hissetmenizi sağlar. Bir amaç uğruna emek vermek, hayatınıza yön duygusu verir. 

Yapılan araştırmalar da bunu destekler nitelikte. 2012 yılında yapılan bir araştırma; doğayla etkileşimde olmanın, hayatı anlamlı yaşamaya katkı sağladığını gösteriyor. Yani, ne kadar çok doğayla etkileşim kurarak yaşarsanız, hayatınızı anlamlı ve belirli bir doğrultuda yaşadığınız duygusunu o kadar arttırabilirsiniz.

Sürdürülebilir yaşam tarzını benimseyen bireylerin spritüellik pratikleri derinleşir.
Bütünselliğe katkıda bulunmak ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için doğada aktif rol almak sprituelliğinizi besler.
Sprituellik pratiği yapmanızı sağlar

Pozitif psikolojide sprituellik, kendinden büyük bir şeyin parçası olma bilincine sahip olarak, bu durumun içinde bireyin kendini etkin hissetmesi olarak tanımlanır. Sürdürülebilir bir yaklaşımla yaşamak, bu bilinci pekiştirmenize yardımcı olur. Sizden büyük bir şeyin parçası olarak bütünselliğe katkıda bulunmak için doğada aktif rol olmak, uyum içinde yaşamak sprituelliğinizi besler.

Yaratıcılığınızı besler

Günümüzde, sürdürülebilir bir yaşam benimsemek bazı alışkanlılarımızı değiştirerek yeni yaklaşımlar keşfetmek anlamına geliyor. Otomatiğe bağladığınız davranış yapılarınızı gözden geçirerek, yeni alışkanlıklar ve yöntemler geliştirmek ise yaratıcılık gerektiriyor.

Her zaman yaptığınız şeyi, farklı düşünerek yapmaya çalışmak yaratıcılığınızı geliştirmenizi sağlar. Örneğin; her gün et tüketmek yerine yeni vejetaryen tarifler deneyerek hem doğaya katkı sağlayıp hem de yaratıcılığınızı kullanarak pozitif duygular yaşayabilirsiniz.

Kaynakları sadece tüketmek yerine korunmalarına ve geliştirilmelerine katkıda bulunmak olumlu ve dirençli bir gelecek imgelemenize katkıda bulunur.
Umut duygusunu pekiştirir

Sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemek, geleceğe umut ile bakabilmenizi sağlar. 

Kaynakları sadece tüketmek değil geliştirmek için de katkıda bulunmak, olumlu ve dirençli bir gelecek imgelemenize katkıda bulunarak umut dolu bir yaklaşım benimsemenize yardımcı olur. “Umutlu olmak” optimist bir yaklaşımı pekiştiren önemli pozitif duygulardan biridir. Sürdürülebilirliğe katkı sağladıkça, umutlu dolu optimist bir yaklaşımı da pekiştirmiş olursunuz.

Mindfulness pratiği yapmanızı sağlar

Kontrol edemediğiniz şeylere kabul edici bir yaklaşım sergilerken; kontrolünüzde olan, etki yaratabileceğimiz şeylere odaklanmak günlük hayatta mindful yani farkındalıklı bir tutum benimsemenizi sağlar.

Göz At
Alkol tüketiminin yan etkileri

Doğada da kontrol edebileceğimiz ve kontrol edemeyeceğimiz şeyler var; sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimseyerek ise fark yaratabileceğiniz şeylere odaklanarak mindful bir zihin için en güzel pratiklerinden birini yapmış olursunuz.

Sürdürülebilirliği hayatınıza katmak, içinde bulunduğunuz duruma dengeli bir şekilde yaklaşmanızı, tatmin duygusunu pekiştirmenizi ve modern hayatın en faydalı yaklaşımlarından biri olan mindfulness’ı uygulamanızı sağlar.

Bize düşeni yapmak…

Her katkı hem doğa için hem de zihinsel sağlık için çok kıymetli. İklim değişikliği krizi; duygusal stres ve çaresizlik duygularına sebep oluyor ve böyle bir durumda bize düşeni yapmak rahatlatıcı bir etkiye sahip.

Durumu pozitif psikoloji yaklaşımıyla ele aldığımızda; tüketici konumundan çıkarak, sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemenin, duygusal anlamda rahatlatıcı ve mutluluk arttırıcı bir özellik taşıdığını görebiliyoruz.

Ve unutmayın, bu alanda her küçük davranış büyük bir etki yaratabilir. İçecekleri içerken pipet kullanmamak, yanınıza bez çanta alarak alışverişe gitmek gibi günlük hayatınıza ekleyeceğiniz minik detaylarla güzel bir başlangıç yapabilirsiniz!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön