Okuduğum
Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin Kitap Önerileri

Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin Kitap Önerileri

kitap

Sürdürülebilir yaşam, vegan ve vejetaryen beslenme üzerine bilmediklerinizi öğrenmek, öğrendiklerinizi pekiştirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! Kitapların keşfi bitmeyecek hazineler olduklarını düşündüğümüzden, işinizi kolaylaştırmak adına en sevilen kitapları sizin için listeledik. Şimdiden iyi okumalar dileriz!

Sürdürülebilir Yaşam Rehberi, Öykü Yaman & Emine Aksoydan

Sürdürülebilir Yaşam Rehberi, “sürdürülebilirlik” kavramıyla tanışmak için son derece doğru bir kaynak! Temel düzeyde bilgilenmenizi sağlayan kitapta sürdürülebilirlik kavramı sanat, beslenme, estetik, agroekoloji, şehir, satın alma alışkanlıkları ve su kullanımı gibi birçok boyutuyla ele alınmış. 14 yazarın katkı verdiği kitabın sonunda bir de sözlük bulunuyor, “su ayak izi” ve “karbon ayak izi” gibi birçok kavramın ne anlama geldiği açıklanıyor.

Sürdürülebilirlik, kentleşme ve modern yaşamın getirdiği kolaylıklar karşısında bozulan doğal dengenin yeniden inşasına yönelik bir bilinçlenme hareketidir.

Sürdürülebilir Yaşam Rehberi kitabından
Hayvan Hakları ve Veganizm, Çevirmen: Hacer Kılıçaslan

Hayvan hakları ve veganizm üzerine Wagner, Plutarch, Alcott, Reclus, Singer gibi yazar ve kuramcıların yazdığı metinlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan kitapta meseleler ekolojik, felsefik, politik ve etik açılardan ele alınıyor. Son derece özgün bir seçki olarak hazırlanan bu kitap, meseleyi derinden kavramak için birebir!

Veganizm: Ahlâkı, Siyaseti ve Mücadelesi, Zülal Kalkandelen & Can Başkent

Veganizm üzerine yazılmış ilk Türkçe kitap olan bu eser, söyleşi türünde hazırlanmış. Söyleşi olarak hazırlanması daha kolay ve akıcı bir okumaya yardımcı olurken aynı zamanda kendinizi sohbetin içinde gibi hissedeceğiniz keyifli bir deneyim yaratılmış! Veganlığın hem bir beslenme şekli hem bir yaşam perspektifi olarak ele alındığı kitapta pek çok açıdan bilgi sahibi oluyorsunuz.

Paul McCartney’nin dediği gibi, eğer mezbahaların duvarları camdan olsaydı, herkes vejetaryen olurdu.

Veganizm kitabından
Kişisel Karbon Ayak İzi Rehberi, Devin Bahçeci

Karbon ayak izi söz konusu olduğunda bireysel küçük alışkanlar bile büyük değişim yaratabilecek nitelikte. Karbon ayak izinizi hesaplamak ve bunu nasıl azaltabileceğinizin yollarını aramak sürdürülebilir bir yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Devin Bahçeci de bu konuyu ele alarak karbon ayak izi konusunda adeta bir baş ucu kaynağı oluşturmuş ve yaşam tarzımızı sorgulamamızı sağlayarak bireysel emisyonları azaltmanın yollarını listelemiş.

Vegan Bir Dünya, Tobias Leenaert

Veganlığın bir metafor üzerinden anlatıldığı kitap, yazarın bir dağın tepesindeki “Veganköy” adını verdiği köyün hayaliyle başlıyor. Veganköy’e uzanan yolda yazar, “Yönümüzü Bulmak, Eylem Çağrısı, Görüşler, Çevre, Destek, Sürdürülebilirlik” gibi isimler verdiği adımları sıra sıra geçiyor ve bu köyü olabildiğince kalabalıklaştırmak istiyor. Daha kalabalık olmak için ise veganlığın insanlara baskı yaratmamasını, (alışkanlık haline getirmemek kaydıyla) bazen esnek olunabileceğini önererek pragmatist bir yaklaşım benimsiyor.

İnsanlardan küçük adımlar atmalarını (örneğin bir gün et tüketmemelerini) istemek ve dolayısıyla başarıyı deneyimleme ihtimallerini artırmak, değişim için çok önemli bir adımdır.

Vegan Bir Dünya kitabından
Sıfır Atık: Tüketim Kültürü ve Gıda İsrafı, David Evans

Sürdürülebilir yaşam söz konusu olduğunda son derece önemli olan gıda israfı ve tüketim alışkanlıkları, kitapta akıcı bir şekilde ele alınıyor. Buzdolabında son alışverişinizden kalan çürümeye yüz tutmuş meyve sebzeler, geçen akşam pişirdiğiniz yemekten arta kalanlar acı acı size bakıyorsa ne yazık ki yalnız değilsiniz. David Evans bu kitabında “gıda”nın “atmaya hazır” hâle gelme sebeplerini ve gıdayı tekrar yenilebilir hâle getirmenin ihtimallerini araştırıyor.

Göz At
biyomateryal

Vejetaryenliğin Yararları, Sâdık Hidâyet

İranlı yazar Sâdık Hidâyet’in “Vejetaryenliğin Yararları” isimli kitabı, Farsçada vejetaryenlik ve hayvan hakları konusunda yazılmış en etkili ve en önemli eserlerden biri olarak görülüyor. Yazarın inceleme tarzında yazdığı kitap biraz sert bir dile sahip, bilginize! Sâdık Hidâyet kitabında et yemenin zararlarını, bitkisel beslenmenin sağladığı faydaları ve “insanın aslında et yemeye uygun bir yaratılışta olmadığı” gibi birçok fikrini paylaşıyor. Aynı zamanda kitapta çeşitli bilginlerin, önde gelen kişilerin vejetaryenlikle ilgili cümleleri de yer alıyor.

Kolay Mutlu Mutfak, Miki Mottes

Kolay Mutlu Mutfak (Bitki Temelli Yaşam İçin Resimli Rehber) kitabında bitki temelli beslenirken ihtiyaç duyabileceğiniz tüm detaylar keyifli bir şekilde anlatılmış ve resimli bir rehber olarak sunulmuş. Kitapta yer alan besinle ilgili tüm bilgiler uzmanlar tarafından onaylanmış, bu sebeple vegan tarifler ve besin değerleri açısından oldukça güvenilir bir kaynak olarak gözüküyor!

Vegan Beslenme, Dr. Murat Kınıkoğlu

Kardiyolog ve iç hastalıkları uzmanı Murat Kınıkoğlu, vegan bir doktor! “Vegan Beslenme” ve “Vegan Sağlık” kitaplarının yazarı Murat Kınıkoğlu, vegan beslenmenin insan sağlığı ve kalp damar hastalıkları gibi pek çok hastalık konusunda sağlayacağı olumlu etkileri birçok yönden ele alıyor. Bireysel sağlığımız yanı sıra ve tüketim, ilaç, sağlık, reklam endüstrileri gibi birçok endüstrinin günlük hayatımıza yansıyan etkisini de paylaşıyor. Veganlık üzerine bir doktor tarafından yazılmış olan bu kitaplar eminiz bakış açınızı daha etkili bir şekilde değiştirmeye yardımcı olacak!

Kalsiyum deyince marul ve ıspanağın akla gelmemesinin nedeni, arkalarında güçlü bir “Marul Üreticileri Birliği” olmamasıdır. Amerikalı süt üreticilerinin yıllık ciroları 50 milyar dolardır ve her yıl bütçelerinin 206 milyon dolarını reklama ayırırlar.

Vegan Beslenme kitabından
50 Maddede Veganlık, Emel Ernalbant & Hazal Yılmaz

Veganlık üzerine birçok sorunun yanıtını bulabileceğiniz kitapta karbon ayak izinizi azaltacak pratik önerilerden vegan kozmetiğe, yemek tariflerinden sürdürülebilir moda anlayışına kadar pek çok alana değiniliyor. Aynı zamanda kitapta günlük yaşamda işinize yarayacak öneriler de bulunuyor. “Bitkilerin canı yok mu?”, “Türkiye’de vegan olmak”, “Proteinimi nereden alıyorum?” gibi temel sorular yanında “İnsan neden vegan olur?” sorusunun cevabını ise şöyle veriyorlar: Çünkü gelecek vegan!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön