Okuduğum
Sürdürülebilir Okul Alışverişi 101

Sürdürülebilir Okul Alışverişi 101

Okul alışverişi

Mart 2020’de Covid- 19 küresel salgınının başlamasıyla birlikte dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de yüz yüze eğitime ara verilmişti. 

Fakat Eylül 2021 itibariyle ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde online eğitime son verildi. Sınıf ortamına geri dönmeye hazırlanırken pandemi ile birlikte güçlü bir şekilde anladığımız “dünyamıza daha iyi bakma” fikri, okul alışverişinize yansısın istiyorsanız bu dosyadaki çeşitli alternatiflere göz atabilirsiniz!

Fjallraven’in dayanıklılığa, işlevselliğe değer vererek etik çalışma şartlarında üretilmiş çantaları çocuğunuza okula hayatı boyunca eşlik edebilir! Fotoğraf | Fjallraven via Instagram
Çanta Seçimi

Çanta seçimi yaparken birden fazla özelliğe dikkat etmeniz gerekir. 

Bunlardan ilki, çantanızın dayanıklılığı ve kalitesidir. Dayanıklılık, sürdürülebilir moda için her zaman bir zorunluluktur. Bu yüzden çanta seçimi yaparken dayanıklılığına ve işlevselliğine dikkat etmelisiniz. Okuldan işe, kamptan alışverişe kadar birçok yere götürdüğümüz sırt çantalarımızı sağa sola savuruyoruz, bazen yağmurda ıslatıyoruz bazen de aşınma ve yıpranmaya maruz bırakıyoruz. Bu yüzden tüm bu çevresel faktörlere karşı direnç gösterecek bir tercihinde bulunmanız uzun bir süre çantaya ihtiyaç duymanızın önüne geçecektir. 

Bunun yanında, seçtiğiniz çantanın malzemesi de oldukça önemlidir. Sizin de bildiğiniz üzere mağazalardaki çantaların büyük bir çoğunluğu deri, kauçuk, polyester, naylon gibi çevreye zarar veren malzemelerden üretilmektedir.

Bu nedenle geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan ya da organik pamuklu kanvas, yerel kaynaklı bitkisel -örneğin muz lifi- deri gibi doğal malzemelerden üretilmiş seçenekleri gözden geçirebilirsiniz. Bu tür malzemeler çoğunlukla yenilenebilir, biyolojik olarak parçalanabilir olmasının yanında; zehirli kimyasallar içermezler, gezegen açısından çok daha az maliyetlidir ve çoğu zaman daha kaliteli ve daha dayanıklıdırlar.

Tasarımdan üretime kadar tüm üretim süreci boyunca kendini sürdürülebilirliğe adayan Fjallraven markasının ürünlerine bakabilirsiniz. Doğal ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak ve zararlı kimyasallara hayır diyerek uzun ömürlülüğü, geri dönüştürülebilirliği, işlevi ve sadeliği ön planda tutan marka, Adil Çalışma Derneği’nin insan hakları, hayvan refahı, çevre koruma, sürdürülebilir kalkınma ve yolsuzlukla mücadele konularını kapsayan İşyeri Davranış Kurallarını temel alan üretim anlayışına sahip olduğu için bizden tam puan alıyor!

Beslenme saati için Tupperware markasının ürünlerine göz atın deriz! Fotoğraf | Tupperware via Instagram
Beslenme Kutusu

Sağlıklı yiyecekler tüketmenin en sürdürülebilir yolu hiç şüphesiz yemeğinizi evde hazırlamak olacaktır. Çeşit çeşit lezzetli salatalarınızı, sandviçlerinizi, kuruyemiş ve meyvelerinizi saklama kaplarıyla taşıyarak hem tasarruf yapabilirsiniz hem de kendi diyetinize uygun ürünleri tüketme konusunda zorlanmazsınız. 

Beslenme kutunuzu seçerken ise kendi bireysel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Kutunuzun büyüklüğünü yiyecek ihtiyacınızına göre belirleyerek çantanızda fazladan yer kaplamasını engelleyebilirsiniz. Boyutuna ek olarak beslenme kutunuzun yapıldığı malzeme de oldukça önemlidir. Metal kaplar yiyeceklerinizi bozulmadan taşımanızı sağlasa da ağırlıklarından dolayı bir süre sonra bıkkınlık yaratabilir. Bu yüzden Tupperware markasının ürünlerine göz atabilirsiniz. Sağlıklı maddelerden imal edilen bu kutular, yiyeceklerinizin tazeliğini korumanın yanında taşıma ve temizleme kolaylığı da sağlar. 

Not: Bu ürünleri tercih ederken kapak açma kolaylığı bakımından çocukların kullanımına uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. 

Su şişesi denine çoğumuzun aklına kuşkusuz SuCo. markası geliyor! Fotoğraf | SuCo. via Instagram
Su Şişesi

Belki de öneriler arasında halihazırda en yoğun şekilde kullanılan ürün su şişeleri olabilir. Tek kullanımlık plastik ambalajlı su şişerlerinin şöyle bir üzerinden geçmek durumun ciddiyetini anlamamıza yardım olabilir.

Türkiye’de her yıl 3 milyon ton plastik ambalaj malzemesi üretiliyor. Elbette bunların azımsanmayacak kısmını plastik su şişeleri oluşturuyor. Bu miktar yıllık kişi başı 40 kilo plastik ambalaj malzemesi kullandığımız anlamına geliyor. Bu da çöplüklerde giderek artan plastik katı atıkların yanı sıra, sulara karışan mikroplastik miktarının milyon tonlara ulaşması demek oluyor!

Bu yüzden yüz yüze eğitime geçilen bu dönemde, tek kullanımlık plastik su şişeleri yerine çeşitli malzemelerden üretilen çok kullanımlık su şişelerine geçmek kendimize ve çevreye bir iyilik yapmanın güzel bir yolu olabilir. 

Göz At
Vegan deri

Dünyada her 5 dakikada 2 milyon pet şişe üretilemesine dikkat çeken SuCo markasının “kullan- at” döngüsünden çıkmanıza yardımcı olacak fonksiyonel ürünleriyle su içmenin daha sürdürülebilir halini keşfedebilirsiniz. BPA içermeyen bu hafif mataraların içerisindeki suyu tükettiğinizde katlayabildiğiniz için çantanızda yer kaplamıyor. Uzun süredir SuCo kullanan birisi olarak koku yapmadığını da rahatlıkla söyleyebilirim.

Zımbasız zımbalarla çocuğunuzu atıksız okul hayatına biraz daha yaklaştırın! Fotoğraf | Muji via Pinterest
Okul Alışverişinde Çevre Dostu Kırtasiye Ürünleri
  • Kalem Seçimi

Sürdürülebilir bir hayat benimsemenin ilk adımı tüketimi azaltmakla başlar. Bu yüzden çalışma masanızı ve kalem kutunuzu çeşit çeşit, renk renk kalemlerle doldurmak yerine gerçekten ihtiyacınız kadarını satın alın. 

Satın alırken de belirli standartları göz önünde bulundurmalısınız. Öncelikli olarak yeniden doldurulabilen kalemler iyi bir tercih olabilir. Tekrar tekrar kullanabildiğiniz bu kalemler sayesinde kalem ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılamış olacaksınız. 

Buna ek olarak, kalemler büyük miktarda plastik ve ahşap kullanımına sebep olur. Bu yüzden geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen kalemlere göz atabilirsiniz. “Çevre dostu” olarak etiketlenen ürünlerin boyaları da zararlı kimyasal kullanımından azade olduğu için özellikle küçük yaşlardaki öğrenciler için oldukça uygun bir seçenek olacaktır. 

  • Zımbasız Zımba

Hepimizin bildiği ve belki de kullanıyor olduğu klasik anlamdaki zımbalar hem metal tel masrafına hem de atığına sebep oluyorlar. Bu yüzden zımbasız zımba sayesinde tek kullanımlık tellere gerek kalmadan kağıtlarınızı düzenli hale getirirken daha “yeşil” bir alternatifi benimseyebilirsiniz. 

  • Biyolojik Olarak Parçalanabilen Bant

Paketleme, ödev hazırlama, defter/ kitap kaplama işlerinin önemli bir parçası olan ve çoğu yerde gördüğümüz bantlar, plastik ve yapıştırıcı maddelerden üretiliyor. Ancak bu vazgeçilmez ürünü, biyolojik olarak parçalanabilen versiyonlarıyla değiştirerek daha sağlıklı bir dünyada yaşamaya katkıda bulunabilirsiniz. 

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön