Okuduğum
Mayo Seçimi | 3 Sürdürülebilir Kumaş Alternatifi

Mayo Seçimi | 3 Sürdürülebilir Kumaş Alternatifi

sürdürülebilir mayo kumaşları

Ağaçlar yeşerdi, kuşların sesi daha canlı geliyor ve ev ısıtma sistemlerimizi artık kullanmıyoruz. Evet, yaz geldi!

Pandemiden dolayı hepimizin çoğunlukla evde zaman geçirdiği bir yılı geride bıraktık artık denizle, havuzla kucaklaşabiliriz! Denizde serbest, kelebek, sırtüstü türlü türlü pozisyonda yüzerken; bir avuç kum çıkarmak için dibe doğru daldıkça dalarken; sahilde kumdan kale yaparken ya da bir şezlongda uzanırken size eşlik eden bikininizin dünyaya nasıl geldiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istemez misiniz?

Bedeninizle doğrudan temas edip onu sıkıca saran mayo ve bikiniler, sonsuz renk ve modelle deniz keyfinizi yükseltmenin yanı sıra, kumaş tercihlerimizi gözden geçirmenin doğa ve sağlığımız açısından ne kadar önemli olduğunun iyi bir hatırlatıcısı…

Gelin sık kullanılan mayo/bikini kumaşlarının dünya üzerindeki etkilerine ve sürdürülebilir alternatiflere birlikte göz atalım!

Polyester

Polyester -bikinide de olduğu gibi- birçok giyim ürününün üretiminde en sık tercih edilen kumaşlardan biri.

Üzerinize giyerken esneyen, giydiğinizde ise bedeninizi tamamen saran polyester kumaşlar, az su tutması ve hızlı kuruması sayesinde kullanıcılara belli bir dereceye kadar rahatlık vadediyor. Güneşte renginin solmaması ise onu mayo kumaşları arasında popüler kılıyor.

Fakat bir plastik türevi olan polyester, sıcaklığın etkisiyle içindeki kimyasalları salar ve bunlar – terlediğinizde gözenekleri açılan- cildiniz tarafından emilir.

Bu durum sağlığınızın üzerinde uzun süre sonra ortaya çıkacak problemlere sebep olmanın yanında, kısa sürede etkisini gösterecek -kızarıklık, egzama gibi- cilt tahribatlarına neden olabiliyor.

Naylon, mayo ve bikini üretiminde kullanılan kumaşlar arasında en dayanıksızı!
Naylon

Naylon da tıpkı polyester gibi dayanıklılığı ve vücudu saran yapısıyla tüketicilerin beğenisini topluyor.

Parlaklığı ve yumuşaklığı nedeniyle tercih edilen naylon, su tutma kapasitesinin azlığı ve kolay kurması açısından da kullanım rahatlığı sağlıyor.

Fakat naylon, -polyesterin aksine- güneş ışığına maruz kaldığında hızla bozulur ve rengi solar. Bunların yanında doğaya ve sağlınıza çıkardığı fatura ise çok daha büyük olur.

Naylon kumaşlar, cildinizdeki teri hapsetmemekle beraber terlediğinizde oldukça kötü kokuların yayılmasına neden olur. Dahası, naylon üretilirken çeşitli kimyasallarla ağartılıp boyandığı için doğrudan cildinize değmesi, çeşitli cilt sorunları yaşamanıza sebep olabilir.

Günümüzde okyanusta Great Pacific Garbage Patch adı verilen -ABD’nin Teksas eyaletinin iki katı büyüklüğünde- 50 milyon ton plastik atığın oluşturduğu dev adanın varlığından neredeyse hepimiz haberdarız.  

Uzmanlar ise 2050 yılına kadar okyanuslarda balıktan çok plastik olacağını tahmin ediyor.

Tüm bu devasa sorun için tek kullanımlık plastikleri -şüphesiz rol oynuyor- suçlamak oldukça kolay fakat en sinsi suçlu, kendini gizlemeyi en iyi beceren!

Tek sorumlu olmamakla birlikte, sentetik kumaşlar mikroplastik kirliliğine büyük katkıda bulunuyor . Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin bir raporu, okyanus mikroplastiklerinin %35’inin sentetik tekstillerden geldiğini ve yılda yaklaşık 1,5 milyon tonluk kirliliğe neden olduğunu açıkladı.

Tipik bir polyester ürünü yıkarken bir milyona yakın mikroplastiğin suya karışmasına neden oluyoruz!

Bunların bir kısmı yerel atık su arıtma tesisleri tarafından tutulurken, ortalama olarak %40’ı nehirlere, göllere ve okyanuslara doğru ilerliyor.

Bu korkutucu tabloya rağmen artık bikini alışverişi yaparken kumsalda şık görünmek veya sağlıklı ve doğa dostu bir mayo bikini satın almak arasında bir seçim yapmanıza gerek yok. Çünkü tüm isteklerinizi karşılayacak sağlıklı, doğa dostu ve şık bikini modelleri üreten markaların sayısı her geçen gün artıyor!

Göz At
hediye

Üretiminde daha az su kullanılan ekonil kumaşlardan üretilmiş mayoları tercih ederken stilinizden ödün vermek zorunda değilsiniz! Fotoğraf | Peony via Instagram
Ekonil

Ekonil günümüz modasının tartışmasız en hızlı yükselen yıldızı!

Hafif yapısının yanında az su tutma özelliğiyle her kulacınızda farkını hissedebileceğiniz bir deneyimi yaşamaya hazır olun. Ekonil bikiniler esnek yapıları sayesinde giyim kolaylığı sağlarken dayanıklılıkları ile uzun yıllar kullanılabilme güvencesi sunuyor.

Bütün avantajlarının yanında üretimlerinde daha az su kullanılması ve daha az atığa sebep olmaları Ekonil kullanılarak üretilmiş bikini ve mayolar “yeşil” alternatifler olarak karşımıza çıkıyor.

Üstelik sağlıklı ve sürdürülebilir ekonil kumaşları tercih ederken tarzınızdan ödün vermek zorunda değilsiniz. Peony ve Woodlike Ocean markalarının birinden güzel modelleriyle deniz keyfinizi güzelleştirirken doğaya faydalı olmak sizin elinizde!

Natasha Tonic markasının kenevirden üretilmiş mayolarına bayılacaksınız! Fotoğraf | Natasha Tonic via Instagram
Kenevir

Kenevir bir bitki olarak çok fazla lif üretmesine rağmen ağır sulamaya veya böcek ilacına ihtiyaç duymaz. Ayrıca toprağı temizler ve yeniler ve atmosferden ortalamanın üzerinde CO2 emilimi gerçekleştirdik.

Bunların yanında kenevir doğal olarak UV ışınlarına dayanıklı ve antimikrobiyaldir, tüm bu sebeplerden ötürü kenevirin mayo için ideal bir kumaş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sıra dışı alternatifi denemek isteyenler için asit, formaldehit veya kimyasal cilalar kullanılmadan ağır metal içermeyen ve suda çözünen düşük etkili boyalar yardımıyla üretilen Natasha Tonić‘in ürünlerini önerebiliriz. Keneviri, biyolojik olarak parçalanabilen yumuşatıcılar kullanarak üreten Natasha Tonić, ürünlerinin gönderimini deniz taşımacılığı yoluyla gerçekleştererek e-ticaretin her geçen gün yükselen karbon emisyonuna karşı da sürdürülebilir yöntemleri benimsiyor.

Sörfçülerin favorisi wet suit’larda kullanılan neopren kumaşa alternatif olarak geliştirilen Yulex doğal ve doğa dostu bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor! Fotoğraf | Finisterre via Instagram
Yulex

Özellikle sörf kıyafetlerinde kullanılan fakat çevre dostu olmayan neopren kumaşlara alternatif olarak birkaç yıl önce piyasaya çıkan Yulex, sürdürülebilirliğe yeni bir soluk getiriyor. Petrolden üretilen neoprenin bitki bazlı ve sürdürülebilir alternatifi olan Yulex, hafif ve esnek yapısıyla oldukça rahat bir kullanım deneyimi vadediyor.

Oldukça iddialı bir alternatif olan Yulex’in şimdilik tek problemi, kumaşın yapımında kullanılan hevea ağaçları. Kumaş için gereken doğal kauçuk üretiminde kullanılan hevea ağaçları karbon emisyonunu %80’e kadar azaltması bakımından önemli bir kaynaktır. Bu yüzden bu kumaşı tercih ederken potansiyel bir ormansızlaşma sorununu engellemek için sorumluluk bilinciyle hareket eden kaynakları bulmak önemli.

Bu yeni ve yaratıcı alternatifi deneyimlemek isterseniz Patagonia ve Finisterre’nin seçeneklerine göz atabilirsiniz!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön