Okuduğum
Sürdürülebilir Les Benjamins

Sürdürülebilir Les Benjamins

Sürdürülebilir Les Benjamins!

Instagram’ın cool çocuklarının havalı fotoğraflarında giydikleri sweatshirt’lerin, t-shirt’lerin ve crop top’ların üstünde hep aynı logoyu görüyoruz; Les Benjamins. Türkiye’nin öncü street style markası Les Benjamins‘in Instagram fenomenlerinin, müzisyenlerin ve oyuncuların katıldığı partilerini, Paris ve Milano’da gerçekleştirdiği Türk kültürüne atıfta bulunan yaratıcı defilelerini merakla ve heyecanla takip ediyoruz.

Eğer uzunca bir süredir kendinize yeni bir sweatshirt almayı düşünüyorsanız fakat mümkün olduğunca az alışveriş yapmaya çalışıyorsanız Les Benjamins‘in organik pamuk kullanılarak üretilmiş Sonbahar/Kış 2020 Essentials koleksiyonuna göz atabilirsiniz!

“Ama pamuk sürdürülebilir değil ki?” diye düşündüğünüzü duyuyoruz! O zaman kafanızdaki bu soruyu kısaca cevaplandıralım.

Organik pamuk genelde küçük ölçekli çiftlikler tarafından üretiliyor, üretim sırasında tarım ilaçları ve kimyasal gübreler kullanılmadığından endüstriyel pamuğun aksine yer altı sularını ve tarım arazilerini zehirlemiyor. Toprağı zehirlemeyen bu üretim şekli sayesinde pamuk tarlaları atmosferden karbondioksit emilimi yapan süngerler gibi davranırlar. Bu tip kimyasallar kullanılmadığından organik pamuk endüstriyel pamuğa göre çok daha az su kullanılarak yetiştirilebiliyor, küçük bir örnek vermek gerekirse endüstriyel pamuktan yapılan bir t-shirt tam 2700 litre su harcanarak üretilirken organik pamuk ile üretilen bir t-shirt için sadece 240 litre su harcanır. Bunun sebebi kimyasal gübre ve ilaç kullanılmayan tarlaların yağmur ve doğal yeraltı suları sulanmasının yeterli olması.

Organik pamuk işlenmemiş hali ile doğada tamamen çözünebilir, işlendikten sonra ise geri dönüşüme sokularak viskoz benzeri bir kumaşa dönüştürülebilir. Günümüzde uzmanların organik pamuk ile ilgili tek çekincesi tüm moda endüstrinin organik pamuk kullanması durumunda bu talebin karşılanabilmesi için sürdürülebilir yöntemler bulunup bulunamayacağı.

Göz At
COS Sürdürülebilir Kaşmir

Durum böyle olunca Les Benjamins’in Essentials koleksiyonundan bir parçayı uzun yıllar kullanmak üzere gönül rahatlığı ile gardırobunuza ekleyebilirsiniz. Markanın koleksiyon için kullandığı organik pamukların hepsi GOTS (yani Global Organic Textile Standard) belgesine sahip, bu belge tekstil ürünlerinde kullanılan pamuğun sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olacak şekilde adil ticaret yöntemleri ile üretildiğini garanti ediyor. Sürdürülebilir moda uzmanları da tüketicilere alışveriş yaparken GOTS ve benzeri sertifikaları aramalarını öneriyorlar.

Koleksiyon minimal tasarımı, yumuşak renkleri ve ulaşılabilir fiyat aralığı ile bizi kalbimizi çeldi diyebiliriz. Siz de bu doğa dostu parçaları incelemek için Les Benjamins‘in resmi sitesine göz atabilirsiniz!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön