Okuduğum
Susuzluğa Dayanıklı Bitki Dosyası

Susuzluğa Dayanıklı Bitki Dosyası

bitki

Yaz mevsiminin ortasındayız. Tatile henüz çıkılmadıysa yavaş yavaş Ege ve Akdeniz sahillerine gidiş planları başlamıştır diye tahmin ediyoruz. Tatiliniz eğer 1 haftadan daha uzunsa size daha önce evdeki bitkilerinizi yokluğunuza nasıl hazırlamanız gerektiğiyle ilgili püf noktaları vermiştik. Nemlendirme, sulama ve besin takviyesi önerilerimizi Tatildeyken Bitkilerinizi Sulamanın 4 Yolu isimli yazımıza göz atarak tekrar inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızdaysa eğer evinizde varsa aklınızın kalmayacağı birkaç bitkiden, aslında susuzluğa dayanıklı bitkilerden bahsedeceğiz.

O halde başlıyoruz…

Sansevieria | Paşa Kılıcı

Paşa Kılıcı…

Onlarca çeşidi, susuzluğa dayanıklı olması, kendi kendine çoğalması, çok aydınlık aramadan kendi halinde yaşaması ile gönlümüzde taht kuran bitkilerden. Bir de tabii şöyle bir efsanesi de var; evinizdeki Paşa Kılıcı bitkisi 1 metreyi geçerse ev sahibi olursunuz!

Bu efsaneye inansanız da inanmasanız da Paşa Kılıcı’nın hava temizleme gücüne inanın. Geceleri ters fotosentez yapan nadir bitkilerden biri olduğundan yatak odanızda konumlandırabilirsiniz kendisini. Karbondioksiti oksijene çevirerek bulunduğu ortam havasına katkı sağlayacak.

Siz tatile çıkmadan sadece bir kere sulamanız Paşa Kılıcı’nın her türü için yeterli olur. Neredeyse 1 hafta hatta belki 10 güne kadar susuzluğa dayanacaktır.

Zamia Zamioculcas | Zeze Çiçeği

Bu bitkiyi hepimiz tanıyoruz.

Her gittiğimiz yerde görüyoruz. Restoranlarda, kafelerde, otellerde ya da ofislerde. Sebebini söyleyelim, susuzluğa dayanıklı ve az güneş ile yaşamını devam ettirebiliyor. Hem de bir özelliği var, çok çabuk büyüyüp serpiliyor.

Zeze ya da ZZ Plant’e sahipseniz iç rahatlığıyla tatile çıkabilirsiniz. Emin olun o sizi evde yokken yolda bırakmayacak. Kendi kendine büyüyecek, sıkıntı çıkarmayacak. ZZ’nin kök yapısı yumru şeklinde olduğu için suyu köklerinde hapsedebilme yeteneğine sahip. Bu da ZZ’yi evde yalnız başına kolayca bırakılabilir bitkilerden biri yapıyor.

Ficus Elastica | Kauçuk Ağacı

Kauçuk Ağacı diyoruz ama hemen önden belirtelim, klasik versiyonundan bahsediyoruz.

Klasik Kauçuk Ağacı (robusta, belize ya da tineke olmayan cins) susuzluğa bu aileye mensup diğer cinslerine göre daha dayanıklı. Yaz-kış fark etmeksizin bakımı kolay bitkiler arasına alabileceğimiz Kauçuk, ağaç formuyla bulunduğu yere farklı bir boyut katar.

E dedik ya susuzluğa da dayanıklı, yani bir kauçuk ağacınız varsa gideceğiniz kısa tatilde gözünüz arkada kalmasın.

Scindapsus Pictus | Saten Sarmaşık Bitkisi

Ya da bir diğer adıyşa Satin Pothos.

Saten ve alacalı gibi görünen yapraklı bu sarmaşık türü bitki, susuzluğa dayanıklı bitkiler listemize giriş yapmayı başardı. Saydığımız diğer bitkiler kadar olmasa da Satin Pothos kısa bir tatilde sizi üzmez.

Hatta belki de siz dönene kadar birkaç yaprak çıkarır ve size sürpriz yapar.

Kim bilir…

Kaktüs

Kaktüsün her cinsi desek abartmış olur muyuz?

Zira kaktüslerin en önemli özelliği susuzluğa olan dayanıklılıkları. Fakat kaktüslerin susuzluğa karşı olan bu güçlü duruşlarını yanlış anlamamakta fayda var. Onların da yaşayan birer canlı olduğunu unutmayın. Düzenli aralıklarla az da olsa (bitkinin ve saksısının boyutuna dikkat ederek) su vermeyi unutmayın. Tatilinize çıkmadan biraz sularsanız, siz dönene kadar idare edeceğini biliyoruz.

Yaz döneminde sizi üzmeyecek bitkiler listemizin sonuna geldik.

Daha önce de belirttiğimiz gibi tatile çıkarken bitkilerinize su vermeniz ve belki de güvendiğiniz bir arkadaşınıza anahtar bırakıp arada bir onları kontrol etmesini rica etmeniz en güvenli yöntem olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bitkiler ve daha fazlası için greenifolia.com’u ziyaret edebileceğinizi unutmayın!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön