Okuduğum
Stella McCartney Mantar Derisi Çantalarla Podyumda

Stella McCartney Mantar Derisi Çantalarla Podyumda

stella mccartney

Moda dünyasında sürdürülebilir bir dünya için adımlar atılmaya devam ediliyor. Hatırlarsanız  bu senenin başında Valentino, Michael Kors, Gucci, Prada, Versace, Alexander Mcqueen ve Chanel gibi lüks giyim markaları kürk ürünlerden ellerini ayaklarını çekeceklerini açıklamışlardı.

Kürkten sonra şimdi ise sıra deriye geldi!

Bu hafta podyum görmeye alışık olduğumuz  hayvan derisinden yapılmış çantalar yerine Mylo’dan -bir çeşit vegan mantar derisinden- yapılmış çanta gördü. 

Stella Mccartney’in tasarladığı Stella McCartney Frame adıyla bilinen çanta ilk olarak Paris moda haftasında Stella McCartney’in Yaz 2022 koleksiyonunun tanıtımında gösterime sunuldu.

Çanta bir vegan deri çeşidi olan mylo’dan oluşmuş olup Bolt Threads adındaki bir vegan deri start-up’ıyla yapılan iş birliği sonucu tasarlanmıştır.

Frayme Mylo Çanta vegan mantar derisininin üstüne geri dönüştürülebilinen alüminyum bir zincir kayıştan oluşuyor.

Stella McCartney’ın yaptığı basın açıklamasına göre gösterinin ana mesajı “Mantarlar geleceğin modasıdır.”

İlkbahar/Yaz 2022 koleksiyonum için mantarlardan ve onların gezegeni kurtarmaya yönelik potansiyellerinden ilham aldım, Frayme Mylo bu umudu somutlaştırıyor.

Stella McCartney
mccartney
Mylo Nedir?

Mylo miselyumdan yapılmış vegan bir deri çeşididir. Miselyum ise mantar ipliklerinin oluşturduğu topluluğa deniyor.

Göz At
online alışveriş

Mylo, mycelium’un laboratuvar ortamında malç, su, hava ve %100 yenilenebilir enerjiyle tekrar üretilmesiyle geliştirildi. Bu sürecin tamamlanması ise sadece günler sürüyor.

Diğer yandan, hayvan derisinin üretimi yıllar sürüyor ve oldukça masraflı.

Bir hayvan hakları savunucusu olan McCartney moda endüstrisinde hayvansal ürünlerin kullanılması konusundaki duruşunu şu sözlerle özetliyor; “Aslında en ince detaylarda bile bir potansiyel bulunuyor. Örneğin, moda endüstrisinde kullanılan yapıştırıcılarda bile yumurta beyazı kullanılabiliyor. Geleneksel bir yapıştırıcı ise kaynatılmış hayvan kemiklerinden elde ediliyor. Bu bana özellikle modaya uygun ya da seksi gelmiyor.”

Stella McCartney yaptığı bir basın açıklamasında 1 kg deri üretmek için 17.000 litre su kullanılırken Amazon’un ormansızlaştırılan alanlarının %70-%80 hayvan otlatmak için kullanıldığını dile getirmişti.

Stella McCartney’in moda dünyasına getirdiği bu yenilikçi ve sürdürülebilir bakış açısı güzel şeylerin habercisi olabilir. Hayvan derisine mükemmel bir alternatif olan Mylo‘yu podyumlarda sunarak dünya basınının diline düştü bile! Diğer lüks giyim markalarının da peşinden sürükleyebilirse bu kürk kullanımında yaşanan hızlı düşüşün deri kullanımı için de yaşanacağının habercisi olabilir…

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön