Okuduğum
Ayurveda | Sirkadiyen Ritmini Keşfet

Ayurveda | Sirkadiyen Ritmini Keşfet

sirkadyen ritim

Hafta sonu sabah kalktığında saat 10’u geçiyor, ve kendini yorgun hissediyorsun. Halbuki hafta içi 06.35’da uyandığında kendini daha dinç hissediyordun. Sabah saat 10’daki toplantı hızlıca geçerken akşamüstü 4’deki toplantın bir türlü geçmek bilmiyor. Gece saat 11’de bir anda uykun kaçmış ve aktif hissediyorsun, hatta dans etmek istiyorsun. Bunlar neden oluyor diye soruyorsanız muhtemelen günlük hayatınızı sirkadiyen ve ayurvedik saate göre uyarlamanız gerekiyor.

Bu doğrultuda ilk adımı atmak için yazımda açıklayacağım bilgileri baz alarak gününüzü planlayabilirsiniz. Bu sayede kendinizi hareketli hissetmeniz gereken saatlerde dinç, yorgun hissetmeniz gereken saatlerde uykulu hissedeceksiniz. Hayatımız ve geleceğimiz bugüne nasıl yaklaştığımız ve hangi rutinleri gerçekleştirdiğimiz ile ilgili ne de olsa.

Hem geçmiş, hem gelecek şu anda yaşanıyor.

sirkadiyen ritmini belirle
Vata Saati 02:00- 06:00 | Kreatif saat

Sabah güneşin doğusuyla birlikte kalkmanın önemi bu saatte gizli.

Çünkü bu saatin enerjisi yüksek, prana enerjisi kaliteli, kreatif ve sevgili vata enerjisi ile dolu. Kadim dinlerde sabah saatlerinde meditatif aktiviteler gerçekleştirmek de bununla ilgili, bu saatin meyvelerinden faydalanmak için. Ayrıca gece 2 ve sabah 6 arasında gördüğümüz rüyalar vata enerjisinin bu saatlerde yoğun olmasından kaynaklanıyor. Eğer gece saatlerinde uyanıyorsanız, bir vata dengesizliği yaşıyor olabilirsiniz.

Kapha Saati 06:00 – 10:00 | Uyanma

Kapha enerjisi büyüme ve gelişme için gereklidir.

Bu saatlerde egzersiz yapabilirsiniz çünkü sakatlanma ihtimali daha düşüktür. Kapha saatleri egzersiz için tavsiye edilir. Saat 7 den sonra uyandığınızda kendinizi ağırlaşmış hissediyorsaniz kapha saatinde uyanmış olmanızdandır. Yataktan bir türlü kalkamıyorsanız, kapha saatinden daha erken uyanın ve farkı deneyimleyin. Kapha saatlerinde enerjinizi gününüzü planlamaya odaklayabilirsiniz. Bu sayede güne bir temel atmış olacaksınız. Ben o gün yapılacak şeyler çok basit olsa bile bir kenara not almanın çok faydasını görüyorum.

Hafta sonları kapha saatlerinde kalkmak bence çok problem değil. Eğer hafta içi uykunuzu yeterince alamıyorsanız hafta sonu biraz daha uyuyun. Yataktan kalkıp duşa girdikten sonra abyhanga pratiğinizi yaparak kendinize şifa verebilirsiniz.

Pitta Saati 10.00 – 14:00 | Odaklan

Bu saatlerde sindirim enerjisi ve odaklanma yetimiz kuvvetlidir. Dikkatinizi toparlamak daha kolay olacağı için toplantılarınızı bu saatlerde yapabilirsiniz.

Günün en büyük öğünü bu saatte yenilmelidir. Yemek yerken sizi besleyen ve enerji veren besin kaynaklarına odaklanın. Eğer yemekle birlikte iş yaparsanız vücudunuzda toksinler birikebilir. Sakin, huzurlu bir ortamda yemeğinizi yiyin. Yediğiniz yemeğin tadını alın, size ne hissettiriyor, yedikten sonra nasıl hissediyorsunuz fark edin.

Bu saatlerde pitta doshasında olanların egzersiz yapmaları tavsiye edilmez, özellikle dışarısı sıcak ve güneşliyse…

Vata Saati 14:00 ve 18:00

Öğleden sonra kreatif enerjimiz tekrar yükselir. Öğle saatlerinde yediğimiz yemek sindirildikten sonra vata enerjisi onu hücrelere taşır. Bu saatlerde sinir sistemi aktiftir.

Vata Saati 16:00-18:00 | Hayal kurma saati

Eminim siz de benim gibi bu saatlerde dikkatinizin dağıldığını fark ediyor ve çıkacağınız tatilin, akşam ne yiyeceğinizin hayallerini kurmaya başlıyorsunuz.

O yüzden minik bir mola alarak vata enerjisinin yüksek olduğu bu saatte sinir sisteminizi rahatlatın. Meditasyon yapabilirsiniz, mümkünse ofiste bile olsanız sandalyenizde birkaç yoga hareketi yapın. Evden çalıyorsanız 15 dakika kadar esneme hareketleri yapın. Vata saati kendinle kalma saatidir, ve bu aralıkta stresi limitlemek tavsiye edilir.

Kapha Saati 18:00 – 22:00 | Sakinleşin

Bu saatlerde yavaşla, kaphayı hissedeceksin.

Dinlenme ve flörtleşme zamanı. Arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirin. Sevdiğiniz bir aktiviteyi yapın. Spor yapabilirsiniz. Ancak 19.00’dan sonra aktif spor yapılması tavsiye edilmez. Akşam yemeğinizi sakin bir ortamda tüketin.

Pitta Saati 22:00 – 02:00

İkinci dalga pitta enerjisi yükseliyor.

Bu saatlerde akşam yemeğini, gün içinde yaşadıklarımızı, düşüncelerimizi sindiriyoruz. “Neden gece uykum kaçıyor ve enerjim yükseliyor?” diye soranlardansanız bu muhtemelen zaman diliminin pitta saati olması ile ilgili. Bu saatlerde organlarınız yenilenir ve şifalanır. Vücudunuz kendini restore eder, buna alan açmak için yemek yemeyin ve vücudunuzu dinlendirin. Gece 7,5 saat uyku almaya özen gösterin.

Unutmayın, hayatımız alışkanlıklarımızın toplamıdır.

Sevgiyle kalın.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön