Okuduğum
Sene 2030, Apple’ın Karbon Salınımı Nötr…

Sene 2030, Apple’ın Karbon Salınımı Nötr…

Teknoloji devi Apple’dan Salı günü gelen açıklama ile şirketin 2030 yılında nötr karbon salınımı ile çalışmayı hedeflediği duyuruldu. Bu sayede şirket nötr karbon salınımı hedefini tam 1o sene erkene çekmiş oldu. (Apple daha önce 2040 senesi için aynı hedefi koyduğunu açıklamıştı.)

Salı günü yapılan basın açıklamasına göre 2030 senesinde satılan her Apple ürünü, nötr karbon salınımına sahip olacak. Bu karar ile marka, iklim değişikliğine savaş açan teknoloji şirketleri kervanına katılmış oldu.

Şirket yöneticileri; ürünlerinin yapımında kullanılan parçaların daha büyük bir kısmını geri dönüştürülmüş ham maddelerden üreterek ve tedarikçilerini yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelterek üretim zincirlerinin karbon salınımını %75 azaltmayı amaçladıklarını açıkladı. Geri kalan %25’lik salınımı ise ağaçlandırma çalışmalarını destekleyerek dengeleyeceğini duyuran Apple, bu süreçte tüm operasyonel süreçlerin kullanılan enerji miktarını da azaltacak.

Bildiğiniz gibi ormanlar karbondioksit emilimi yaptığından ağaçlandırma çalışmaları büyük şirketlerin sera gazı salınımlarını dengelemek için kullandığı popüler bir yöntem haline geldi. Öte yandan bilim insanları ve aktivistler; bilimsel verilerin küresel karbon salınımını 2050 yılında sıfıra indirmezsek, iklim değişikliğinin en kötü etkileri ile karşı karşıya kalacağımızı gösterdiğini ve bu yüzden bu tip dengeleme çalışmalarının son derece yetersiz olduğunu belirtiliyor.

Bu hedefin iklim değişikliği ile savaşta yetersiz olduğu düşünülse de uzmanlar Apple’ın bu alanda attığı adımın diğer teknoloji devlerinin de karbon salınımı azaltma yönünde atacakları adımların öncüsü olma özelliği taşıdığını düşünüyor. Apple’ın oluşturduğu bu stratejinin karbon salınımını sıfıra indirme yolundaki bir başlangıç olduğu belirten Simon Nicholson (Amerikan Üniversitesi öğretim üyesi), buna rağmen ağaçlandırma çalışmalarına yapılacak desteğin şirketin karbon salınımını dengelemesinin yüzyıllar süreceğini sözlerine ekliyor.

Göz At
leonardo dicaprio

Apple, Google, Microsoft ve Amazon gibi teknoloji üreticilerinin karbon salınımlarının büyük bir kısmı tedarik zincirlerinin genişliğinden kaynaklanıyor. Dünyanın binlerce noktasında üretim yapan bu dev şirketler birçok farklı tedarikçi ve üretici ile çalışıyor. İlginç bir şekilde şirketlerin karbon salınımlarını azaltma yönünde karar almalarına sebep olan en büyük baskının kendi çalışanlarından geldiği de biliniyor.

Umarız atılan bu adım çoğu kez karşılaştığımız gibi sadece basit bir pazarlama stratejisi olmaktan ileri gider ve gerçekten bu dev şirketin iklim krizindeki rolünü azaltır. İşte o zaman Apple hem dışı hem içi güzel bir şirket olma özelliğine de sahip olabilir!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön