Okuduğum
Yeniden Tanışın | Self-Care

Yeniden Tanışın | Self-Care

selfcare

Günümüzde giderek popülerleşen bu konsept, popüler olmanın kaçınılmaz bir sonu olarak bir çok yanlış bilgiyi de beraberinde getirdi. Pozitif psikoloji bilimi  ışığında, self-care konseptiyle yeniden tanışın.

Self-care konsepti bilim dünyasında; enerjinizi toplamak, bedensel ve zihinsel olarak tazelenmiş hissetmek için yapılan zihinsel ve bedensel çalışmaların tümü olarak tanımlanabilir. Enerjinizi toplamanızı sağlayan, tazelenmiş, yenilenmiş hissi veren her şey bu anlamda bir self-care çalışması olabilir. Yeniden canlı ve enerjik hissetmek için ne gibi şeylere ihtiyacınız olduğu ise durumdan duruma göre değişebilir. Yani self-care bazen fiziksel bir aktivite olabileceği gibi bazen de zihinsel bir çalışma olabilir.

Neden self-care?

Geçtiğimiz aylarda Journal of Nursing Studies’de yayınlanan detaylı bir rapora göre; self-care yaklaşımını uygulamak, bireysel düzeyde daha gelişmiş bir well-being sağlıyor. Bunun yanı sıra, self-care yaklaşımını hayatında benimsemek ile daha uzun yaşam ve daha az sağlık sorunu arasında da bir bağlantı var.

Yani, self-care yaklaşımını hayatlarında önceliklendiren bireyleri, aileleri ve hatta toplumları daha uzun ve saglıklı bir yaşam bekliyor diyebiliriz!

Eğer siz de self-care yaklaşımını benimsemek isteyip nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, yanlış bilinen self-care mitleri için okumaya devam edin…

Self-care Mitleri

“Self-care demek yoga, cilt bakımı, köpük banyoları demek…”

Self-care deyince aklınıza ilk ne geliyor?

Köpük banyoları, cilt bakımı, yoga? Eğer böyle düşünüyorsanız yalnız değilsiniz! Popüler kültürün de etkisiyle bu tarz aktiviteler self-care konseptiyle birlikte çokça kullanıldı. Ama self-care aktivitelerinde bu seçeneklerden çok daha fazlası var. Mesela; öğlen arasında yürüyüşe çıkmak, her sabah köpeğinizle koşuya gitmek veya arkadaşınızla bir kahve buluşması planlamak da self-care olabilir.

“Self-care için çok vakit ayırmak gerek / Self-care için vaktim yok!”

Self-care yapmak için tüm gününüzü buna ayırmanıza gerek yok. Gün arasında 5-10 dakikalık bir enerji toplama anı da yeterli olabilir. En sevdiğiniz dizinin komik anlarından oluşan 5 dakikalık bir kolaj videosu izlemek bile tazelenmenizi sağlayabilir. Yani günlük hayattaki küçük anlarda da self-care konseptini yaratmak mümkün! Önemli olan zihinsel yapınızda (buna uygun bir mindsette olmanız) buna karar vererek uygulamaya almanız.

“Self-care eşittir yalnızca keyifçi aktiviteler…”

 Her zaman rahatlatıcı aktiviteler self-care aktiviteleri olmak zorunda değil.

Evi düzenlemek, toplamak veya hep ertelediğiniz bir işi aradan çıkarıp zihninizi rahatlatmak da self-care sayılabilir.

Göz At
bitki

Örneğin; her sabah koşuya çıkmak aslında bir yandan da disiplin ve efor gerektiriyor ama bu koşuya gitmenin bir self-care aktivitesi olmadığı anlamına gelmiyor. Bu aktivite sonunda kendinizi tazelenmiş hissediyorsanız amacınıza ulaştınız demektir!

self-care
Enerjinizi toplamak ve tazelenmiş hissetmek için ne yapmanız gerekiyorsa onu keşfetmeye çalışın… Fotoğraf | Field of Sound

“Her zaman aynı self-care aktiviteleri yapılır.”

Enerjinizi toplamak için ne gerekiyorsa onu keşfetmeniz ve onu yapmanız gerekir.

Bu bazen tembel bir gün geçirmek olabileceği gibi bazen de işlerinizi hallettiğiniz verimli bir gün olabilir.  Self-care aktivitesi olarak tazelenmek için yapabileceğiniz sonsuz çalışma var. Aktivitelere ek olarak bazen de zihinsel olarak self-care uygulamak ve bazı düşünceleri kendinize hatırlatmak işinize yarayabilir.

Yani self-care için tek bir reçete yok.

Aslında güzel olan kısmı da bu; self-care yaklaşımını uygulamaya almak bir keşif sürecini de içinde barındırıyor. “Nasıl harekete geçebilirim, bu yaklaşımı nasıl benimseyebilirim?” diye düşünüyorsanız Art of Life Co. Self-care Kart destesine danışabilirsiniz. Bu kart destesi, kişisel self-care yolculuğunuzda ilham dolu ve eğlenceli içeriklerle size eşlik edecek. 

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön