Okuduğum
SALT’tan İklim Değişikliğine Yönelik Program: Bu Son Şansımız Mı?

SALT’tan İklim Değişikliğine Yönelik Program: Bu Son Şansımız Mı?

Salt online

İklim krizi etkilerini sürdürmeye devam ederken bu kez iyi haber SALT’tan geldi!

İklim değişikliğinin ekolojik hayata etkilerine odaklanan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2021 seçkisi Güney Afrika, Norveç, Fransa, Kanada, Bolivya ve Balkanlardan on belgesel filmini bir araya getiriyor.

Bugün yedi kıtada, tüm okyanuslarda iklim değişikliği nedeniyle birçok sorun baş gösteriyor: Dünya genelinde ortalama sıcaklıklar artıyor, deniz ve okyanuslar canlılığını yitiriyor, buzullar eriyor ve bunların etkisiyle büyük bir darbe alan ekosistemde biyolojik çeşitlilik azalıyor!

Bu sorunun çözümüne yönelik ulusal ve uluslararası bazda hükümetler, yerel yönetimler, organizasyonlar devreye giriyor. Bunların yanında kişisel hayatı iklim krizini önceleyen bir şekilde dönüştürmenin yolu, bilgilendirmeyle başlıyor. Yazılan yazıların yanı sıra çekilen belgesellerle birlikte iklim sorununun kilit noktaları ve çözümüne yönelik çabalar geniş kitlelere duyurulmuş oluyor. Dolayısıyla SALT’ın Bu son şansımız mı? programı oldukça kıymetli!

Tüm canlıların uyum içerisinde nasıl bir arada olabileceği sorusunun peşinden giden filmler programın içeriğini oluşturuyor. SALT’ın sitesinde yer alan program tanıtım yazısına göre “Bir gençlik grubu dans ve müzik aracılığıyla şehirlerinin ekolojik yapısını korumaya çalışırken, bambaşka bir coğrafyadan bir topluluk köklerine sahip çıkarak geleceği inşa etmenin yollarını arıyor.”

SALT, iklim krizini görünür kılıp olası çözümleri sorgulayan bu filmleri Türkiye’nin her yerinden ücretsiz erişime açıyor! 26 Nisan- 4 Temmuz tarihleri arasında her filmin bir hafta boyunca -Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle- saltonline.org’da sunulacağı programda, iklim krizine karşı toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Göz At
contemporary istanbul

Yedinci yılında Garanti BBVA desteğiyle gerçekleştirilen programın ilk filmi olan 2019 yapımı One Table Two Elephants [Bir Masa İki Fil] bir haftalık Türkçe altyazılı gösterimiyle 26 Nisan’da saltonline.org’da seyirciyle buluşuyor.

Bu son şansımız mı? gösterim programına bu adresten ulaşabilirsiniz.

Bu son şansımız olmasın diyen herkese iyi seyirler dileriz!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön