Okuduğum
Saçlarınıza Zarar Veren 4 Toplama Stili

Saçlarınıza Zarar Veren 4 Toplama Stili

saç toplama stilleri

Yıllarca üzerlerinde deneysel kimyasal işlemler uyguladığımız, yüksek ısı kullanarak terbiye etmeye çalıştığımız saçlarımız son bir yılda derin bir nefes aldı!

COVID-19 salgını ve karantina önlemlerinin etkisiyle yıllar içinde en yakın arkadaşınız haline gelmiş kuaförünüzü uzunca bir süre ziyaret etmediniz -saçlarınıza bakım yapılırken onunla beraber içtiğiniz kahveyi özlediniz biliyoruz-, ofis toplantıları için kıvırcık saçlarınızı dümdüz yapma sevdanızdan vazgeçtiniz, daha az şekillendirici ürün kullandınız bu da onları daha az yıkamanıza -bu süreç bazılarımız için şampuan kullanımın sonunu getirdi– ve kremlemenize olanak sağladı…

Tüm bu değişimlerin arasında bir sabah uyandınız ve fark ettiniz ki saçlarınız aslında oldukları halleri ile de oldukça güzeller; yıllardır sarartmaya veya koyultmaya çalıştığınız doğal renkleri aslında cilt tonunuzla son derece uyumlu ve düzleştirmeye çalıştığınız bukleleriniz neredeyse eşsiz!

Bu gerçeklerle karşılaştığınızdan beri onlara daha çok sevgi göstermek ve olabileceklerinin en iyisi olabilmelerini sağlamak için ise elinizden geleni yapıyorsunuz. Sentetik iplikler içermeyen bir yatak takımı edindiniz, soğuk havalarda saçlarınızı korumak için bere veya şapka kullanıyorsunuz, havlu ile saçlarınızı kurularken eskiye kıyasla çok daha nazik davranıyor ve onları şefkatle tarıyorsunuz…

Tüm bunları yaparken size dost görünen gizli bir düşman saçlarınızın mutluluklarını tehdit ediyor olabilir: saç toplama alışkanlıklarımız!

Evet, bazı toplama şekilleri özenle koruduğunuz saçlarınızın güçsüzleşmelerine, yıpranmalarına ve kırılmalarına neden olabilir. Gelin saçlarınızın doğal güzelliğini korumak için kaçınabileceğimiz toplama stillerine hızlıca göz atalım.

Saç toplama stillerinin belki de en popüleri olan at kuyruğu saçlarınızın sağlığını tehdit eden sinsi bir düşman olabilir mi? Fotoğraf | Jil Sander via Farfetch
At Kuyruğu

Her sabah Zoom üzerinden katıldığınız yoga dersinden önce saçlarınızın pratiğinize engel olmasının önüne geçmek için onları sıkı bir şekilde at kuyruğu mu yapıyorsunuz?

Kuaförler ve saç stilistleri dünyanın en popüler saç toplama şekillerinden biri olan at kuyruğunun saç sağlığı için oldukça sakıncalı olabileceğini belirtiyorlar.

Saçlarınızı sıklıkla at kuyruğu yaparak başınızın aynı noktasında topluyorsanız saçınızın aynı bölgelerinde sürekli olarak gerginlik oluşmasına yol açabilirsiniz. Özellikle alın çizginizin hemen gerisindeki ince saç telleri bu yöntemle büyük bir baskı altına girecektir. Saç stilisti Michelle Pasterski Messen, Real Simple isimli dergiye verdiği röportajda, bu durumlarda kullandığınız saç toplama lastiğinin yapısının da önem taşıdığını belirtiyor.

Sentetik iplikler kullanılarak üretilen bir çok saç lastiği saçı topladığınız bölgede elektriklenmeye sebep olarak saçları kırabiliyor, bunların yerine at kuyruğu yaparken saçınızda sürtünme yapmayacak tokaları tercih edebilirsiniz.

Siz de sabah kalkınca ilk iş saçlarınızı kafanızın tepesinde sıkı bir topuz yapıyorsanız onlara çok da iyi davranmıyor olabilirsiniz!
Topuz

Birkaç saniye içinde saçlarımızı sofistike ve temiz bir görüntüye ulaştırmamızı sağlayan topuzlar uzun karantina günlerinde tartışmasız bir kurtarıcı!

Ancak topuz yaparken de saçlarınızı başınızın tam tepesinde sıkıca toplayarak aynı at kuyruğu örneğinde olduğu gibi saç tellerinin gerginlik altında kırılmasına neden olabilirsiniz. Özellikle ince telli saçlı insanlarda bu durum oldukça moral bozucu olabilir…

Peki saçımıza zarar vermeden bu favori stili uygulamanın başka bir yolu var mı?

Uzmanlar saçlarınızı sıkı bir şekilde kafanızın tepesinde topuz haline getirmek yerine daha bol ve daha aşağıda toplamanızı öneriyorlar. Bu şekilde saçlarınız daha az gerginliğe maruz kalacak ve daha az kırılacak.

Topuzunuzu sıkı saç lastiklerini kullanarak sabitlemek yerine bu iş için doğal kumaşlar kullanılarak üretilmiş scrunchie’leri tercih etmeniz saçınızın daha az zarar görmesine katkı sağlayacaktır!

Not| Darwin’s Botanicals‘ın doğal yöntemlerle boyanmış el yapımı scrunchie’lerine bayılıyoruz!

Göz At
Oje kullanımı sürdürülebilir mi?

Örgü evde geçirdiğiniz zamanda veya park buluşmalarınızda saçlarınızın toplu ve bakımlı gözükmesini sağlasa da uzun süre kullanımı sonucu saç derisi üzerinde olumsuz etkiler oluşabilir. Fotoğraf | Jil Sander | İlkbahar/Yaz 2018 Defilesi
Örgü

Örülmüş saçlar gün içinde kullanmak için keyifli bir seçim olabilir ancak çok sıkı örgüler zaman içinde saç derinize zarar verebilirler.

Saçlarınızı örüp uykuya yatmayı ise aklınızdan bile geçirmeyin -bu bazı durumlarda saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız bir yöntem olarak öne çıkabiliyor-, gece boyunca yastığınız ve saçlarınız arasında oluşan elektriklenme kafa derinizin hassaslaşmasına neden olabilir.

Saçlarınızı öreceğiniz zaman bol örgüler kullanmanız ve saç çizgisinin en dışındaki ince saçları örgünüze katmaya çalışmamanız öneriliyor!

Islak Saçı Toplamak

Saçınızı mümkün olduğunca az ısı ile temas ettirmek istediğinizi biliyoruz, bu da bazen saçlarınızı ıslakken toplamanıza veya örmenize neden olabiliyor. Ancak ısının zararlarından kaçınmak için seçtiğiniz bu yol ıslakken son derece kırılgan olan saçlarınızı yaralıyor olabilir!

Islakken kuru hallerine göre çok daha elastik olan saç telleri kırılmaya veya kopmaya çok daha yatkın oluyorlarmış; saçlarınızı bu kırılgan durumdalarken toplamak, topuz yapmak veya örmek onların üzerinde büyük bir baskıya neden olabilir.

Bunun yerine yıkandıktan sonra saçlarınızı eski bir t-shirt veya başka yumuşak bir kumaş ile nazikçe kurulayın, onları toplamadan veya herhangi ısılı bir işlem uygulamadan tamamen kurumalarını bekleyin. Saçlarınızın her yeri tamamen kuruduktan sonra eğer zorundaysanız onları yukarıdaki önerilerimizi göz önünde tutarak toplayabilirsiniz!

Vücudumuzun her noktasına olduğu gibi saçlarımızı da şefkat, anlayış ve sevgi ile yaklaşalım; unutmayalım ki nasıl bizim kötü günlerimiz oluyorsa saçlarımızın da beklediğimiz parlaklıkta gözükmediği, biraz elektriklendiği veya yağlandığı kötü günleri olabilir.

Kötü saç günleri ile barışma hareketi başlasın!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön