Okuduğum
Rebul’dan Gezegene Teşekkür!

Rebul’dan Gezegene Teşekkür!

Rebul

Geleneğimizin bir parçası diyebileceğimiz kolonyalar, Covid- 19 salgınıyla birlikte çalışma masamızın, evimizin, çantamızın vazgeçilmezleri arasına da girmeyi başardı. Kolonya denilince akla gelen ilk markalardan biri olan Rebul ise pandemi dönemindeki yardımcımız olmanın yanında sürdürülebilir bir dünya yaratmak için de kolları sıvadı!

Rebul Şirketler Grubu, daha yeşil bir dünya için 500.000 tohum topunu toprakla buluşturacak “Gezegene Teşekkür” ağaçlandırma projesini geçtiğimiz hafta yapılan bir basın toplantısıyla duyurdu.

125 yıllık köklü markanın, sürdürülebilirlik eforlarından bahsedilen basın toplantısında Rebul Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Nükhet Filiba, “Nesiller arasında seyahat eden bir marka olarak, gelecek nesillere temiz, yaşanabilir bir dünya hazırlamayı misyon edindik. Hem doğa dostu ürün hareketimizle hem de farkındalık yaratacak çeşitli çalışmalarımızla sürdürülebilir bir dünya için sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Bütün bu ‘Gezegene Teşekkür’ niteliğindeki sürdürülebilirlik eforlarımız bizleri daha iyi bir gelecek için çok heyecanlandırıyor. Küresel iklim kriziyle mücadelede her bir ağacın tüm tabiatın nefesi olduğunu biliyoruz” sözleriyle projenin arkasında yatan motivasyonu açıkladı.

Basın toplantısına davet edilen Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz ise “Biz yeryüzünün sahipleri değil, bakıcılarıyız. Bu gezegeni çocuklarımıza aldığımızdan daha güzel ve sağlıklı biçimde teslim etmek de en önemli görevimiz. Bizim yarattığımız tahribat gezegenin limitlerine dayanmış durumda ve önlem alınmadığı takdirde gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmamız mümkün olmayacak.” ifadelerini kullandı.

ecording
Mert Karslıoğlu’nun kurucusu olduğu Ecording isimli sosyal teknoloji girişimi ile iş birliği yapan Rebul, bu yeşil ortaklık kapsamında 500.000 adet tohum topunu toprakla buluşturmayı hedefliyor! Fotoğraf | Ecording

Ağaçlandırma çalışmaları başlatılan bu projede Rebul, iklim krizine karşı yenilikçi ve sürdürülebilir çevre teknolojileri geliştiren sosyal girişim ecording ile iş birliği yapıyor! Bu yeşil ortaklık sayesinde 500.000 tohum topu ecoDrone’lar kullanılarak toprakla buluşturulacak.

Projede her adımını “yeşil” bir hassasiyetle inşa eden Rebul, müşteriklerini de bu projenin bir parçası haline getirmeye kararlı! Satın alacağınız her Rebul ve Atelier Rebul ürünü ile projeye bir tohum topu desteği de siz vermiş oluyorsunuz. Atelier Rebul mağazalarından ve web sitesi üzerinden aldığınız ürün paketlerinin içindeki QR kodu okutup ağaçlandırma yapılacak alanda, yer almasını dilediğiniz ağaç tohumunu seçip tohum toplarının büyüme yolculuğunu e-mail ile takip edebileceksiniz! Destek verdiğimiz çoğu projenin gidişatına dair bildirim alamadığımız için oluşan yabancılaşma hissinin önüne geçen Rebul bu yaratıcı yol sayesinde bizleri projenin bir parçası yapma konusunda tam puan alıyor!

Rebul ve Atelier Rebul web sitelerindeki sayaçlar sayesinde kaç tohum topu atıldığını takip edebileceğimiz “Gezegene Teşekkür” projesinin oluşturacağı yeşillikte kadınların da payı büyük! Kullanılacak tohum topları ağaçlandırılacak bölgede yaşayan, bu iş için özel eğitim verilmiş kadınlar tarafından hazırlanıyor.

Rebul
Doğada bıraktığı izleri küçültmeye kararlı olan marka 7 yıldır uyguladığı yeniden dolum politikasını kolonya ve parfüm ürünlerini kapyasacak şekilde genişletiyor! Fotoğraf | Rebul

Elbette bu proje, Rebul’un sürdürülebilirlik adına attığı ilk adım değil! “Refill- Reuse- Reduce” (yeniden doldurun, yeniden kullanın, atıkları azaltın) şiarını benimseyen marka, 7 yıldır mağazalarında bulunan dolum üniteleri sayesinde ambalaj atıklarını azaltmayı amaçlıyordu. Bugün ise doğada bıraktığı izleri küçültmek için “tekrar doldurulabilir” ambalaj projesini hem kolonya hem parfüm ürünlerini kapsayacak şekilde genişletiyor!

Göz At
Unilever The Vegetarian Butcher

Yeniden doldurulamayan spreyli cam şişe kolonyalar içinse mağaza içerisinde geri dönüşüm atık kutuları oluşturulmuş. Bu cam atıklar geri dönüştürülürken müşteriler, dolum kolonya kullanma konusunda teşvik ediliyor.

Üretimden kullanıma kadar yeşil adımları benimseyen Rebul, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete başlayan yeni fabrikasında ise 1 Mayıs itibari ile %100 yenilenebilir enerji kullanmaya başlamış!

Çocukluğumuzun bayramlarından, akraba ziyaretlerinden geriye kalan, koku belleğimize yerleşmiş notalarıyla Rebul, #gezegeneteşekkür ederken bizlere geçmişin izinden yürüyerek sürdürülebilir bir gelecek tayin etmeye dair umut aşılıyor!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön