Okuduğum
Plastik Geri Dönüşümü için Mutant Bakteri

Plastik Geri Dönüşümü için Mutant Bakteri

İyi haber! Carbios isimli geri dönüşüm şirketi plastik şişeleri sadece birkaç saat içerisinde parçalara ayırarak geri dönüşüme hazır hale getirebilen bir bakteri keşfetti.

Keşfedilen enzim plastik şişeleri birkaç saat içerisinde kimyasal yapıtaşlarına ayırıyor, bu yapıtaşları daha sonra yeni plastik şişelerin üretiminde kullanılabiliyor. Bu gelişme geri dönüşüm adına atılan adımlar arasında en önemlilerinden sayılabilir çünkü geçmişte geri dönüştürülmüş plastik şişelerden halı ve tekstil ürünleri üretilebiliyordu.

Şirket bu yeni yöntemin araştırma ve geliştirme sürecini hızlandırmak adına Pepsi ve L’oreal gibi dünya devleri ile iş birliği içerisine girmiş bile. Carbios’un araştırma direktörü Profesör Alain Marty, bu bakterinin ilk olarak 2012 senesinde yapılan bir araştırmada keşfedildiğini ancak bugüne kadar neredeyse tamamen unutulduğunu belirtti.

Bakterinin endüstriyel boyutta kullanılmak üzere çoğaltılması için bioteknoloji şirketi Novozymes ile çalışmaya başlayan Carbios 2025 yılında yöntemi kullanılabilir hale getirmeyi amaçlıyor.

Göz At
vegan

Plastik atıkların yarısından fazlasının doğaya çöp olarak atıldığı göz önüne alındığında geri dönüşüm sürecini optimize ederek hızlandıracak bu çözümün plastik kullanımının azaltılmasına ek olarak önemli bir adım olduğu söylenebilir.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön