Okuduğum
Planted Foods’tan Şeffaf Et Üretimi

Planted Foods’tan Şeffaf Et Üretimi

planted

Eğer mezbahaların duvarları camdan olsaydı, herkes vejetaryen olurdu.

Sir Paul McCartney

Müzik dünyasının en başarılı gruplarından biri olan The Beatles’ın efsanevi üyesi Paul McCartney’nin söylediği bu söz şimdi gerçek oluyor! Planted Foods adındaki İsviçreli gıda teknolojileri şirketi, gıda endüstrisinin tüketicilere karşı daha şeffaf olması gerektiğine inanarak fabrikasının etrafını kocaman camlarla çevreledi.

Planted Foods, hayvan sömürüsünü yeni bitkisel bazlı alternatifler üreterek sona erdirmeyi hedefliyor.

Hayvansal et endüstrisinin aksine saklayacağımız hiçbir şey yok.

Pascal Bieri, Planted Foods’un kurucu ortağı

Bildiğiniz üzere mezbahaların çoğu şehirlerin dışlarına kurulur. Bunun nedeni ise oldukça basittir: “Şehir halkına herhangi bir rahatsızlık vermemek.” Aslında olan, insanların görmek istemeyeceği ve görmeye tahammül edemeyeceği şeyleri kalın bir perdenin arkasında saklı tutmaktır. (Burada Paul McCartney’nin sözünü bir kere daha hatırlıyoruz!) Sonra market raflarında nereden geldiği ve nasıl üretildiği açıkça belli olmayan, paketlenmiş etler görürüz. “Meat Paradox (Et Paradoksu)” adı verilen olguda tam bu noktada başlıyor.

Planted ise işleme geçirdiği bu yenilikçi perspektifle hayvansal et endüstrisine adeta meydan okuyor!

Planted’ın tüm ürünleri güçlerini bitkilerden alıyor! Fotoğraf | Planted
Süreç Nasıl İşliyor?

Planted’ın ürettiği yiyecekler %100 bitki proteinleri ve bitki liflerinden oluşuyor. Kıvam, tat ve besin değeri olarak hayvansal ürünlere benzer ürünler yaratmaya çalışan şirket; bunu kolesterolsüz, hormonsuz, antibiyotiksiz yapıyor ve en önemlisi bu süreçte hiçbir canlıya zarar vermiyor.

Bu yaklaşım sayesinde tüketicilerin alıştıkları standartları değiştirmeden hayvansal ürünlerden bitkisel ürünlere geçişlerinin çok daha kolay olacağına inanıyorlar.

Planted ürünlerinde ana protein kaynağı olarak Avrupa’da yerel olarak yetiştirilen bezelye proteini kullanılıyor. Üretim süreci ise genel olarak şu şekilde işliyor: Protein unu ve bitkisel lifler, kolza yağı ve su ile karıştırılarak bir hamur hâline getiriliyor. Daha sonra hamur yoğuruluyor, ısıtılıyor ve nemden arındırılıyor. Proteinler, et liflerine benzer bir yapıya bürünerek katılaşıyor ve bu şekilde üreticiler de onların üstünde ufak değişiklikler yaparak farklı sonuçlara ulaşabiliyorlar. Bir sonraki adımda ürünler kesilip uygun şekiller verilerek marine edildikten sonra paketleniyor… 

İşte bu saydığımız süreçlerin tamamı cam duvarları olan bir tesiste tüketicilere açık bir şekilde yürütülüyor ve gönül rahatlığıyla yenebilecek masum ürünler ortaya konmuş oluyor.

Göz At
abd

Çevre Raporu

Eaternity adındaki bağımsız araştırma örgütünün yaptığı bir analize göre, Planted ürettiği tavuk alternatifiyle hayvansal tavuk üretiminden %74 daha az karbondioksit üretip %46 daha az su tüketiyor. Bitkisel domuz eti alternatifiyle ise %81 daha az karbondioksit ve %43 daha az su tüketimine sebep oluyor.

Ayrıca şirket, üretim yapmak için kullandığı enerjiyi ısı enerjisine çevirerek binalarının ısıtmasını sağlıyor. 2022’ye gelindiğinde ise kendi binalarının üstünde ve yakınlardaki bir tepenin üstünde bulunan güneş panelleriyle yenilenebilir enerjiye geçiş yapmayı planlıyorlar.

Şirket 2021’de dünyadaki en uzun şinitzeli üreterek Guinness Dünya Rekorları kitabına girmeyi başardı. 119 metre uzunluğundaki şinitzelin yapımı üç ay sürdü ve pişirmek için ise 10 saatin üstünde bir zaman harcandı. Rekor kıran şinitzel daha sonra halka ücretsiz olarak sunuldu. 

Bununla da bitmiyor! Dünya çapında büyük ses getiren şinitzel, şimdi kalıcı olarak Viyana‘da bulunan tarihi Figlmüller restoranın menüsünde! Viyana’ya yolunuz düşerse bizim yerimize de deneyimlemek için mutlaka uğramanızı öneriyoruz. (Hatta istiyoruz😉)

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön