Okuduğum
PaRx: Doğa İçin Bir Reçete

PaRx: Doğa İçin Bir Reçete

PaRx

Doğanın iyileştirici gücüne eminiz ki hepiniz tanık olmuşsunuzdur. Ormanda temiz hava eşliğinde keyifli bir yürüyüş, güneşin altında denizde yüzmek, hayvanlarla iç içe yaylalarda gezinmek veya çıplak ayak toprağa basmak… Bunlar hepimize iyi gelen, bir nebze olsa da bizi hayatımızdaki streslerden uzaklaştırıp rahatlatan aktiviteler… 

Peki doğada zaman geçirmenin sağlık sorunlarının tedavisinde artık resmen önerildiğini biliyor muydunuz? Kanada’nın British Columbia, Saskatchewan, Manitoba ve Ontaria bölgelerinde, doğada zaman geçirmek artık resmen doktorlar tarafından reçete ediliyor! Hastalara doğada zaman geçirmeleri için bir reçeteA Prescription for Nature (PaRx)– veriliyor ve bu şekilde Kanada’da bulunan parklara ücretsiz giriş sağlanabiliyor.

Normalde $72.25 (Kanada doları) olan bu giriş kartı hastalara milli parklara, tarihî mekânlara ve deniz koruma alanlarına bir sene boyunca ücretsiz ve sınırsız giriş hakkı sağlıyor. Kartlar ise Parks Canada ve British Columbia Parks Foundation arasındaki anlaşma sayesinde hastalara sunuluyor.

Tıbbi araştırmalar, doğayla bağlantı kurmanın sağlığa olan pozitif etkilerini net bir şekilde ortaya koyuyor.

– Steven Guilbeault, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı

Guilbeault’a göre PaRx‘ın bu yıl sonuna kadar Kanada’daki tüm bölgelerde geçerli olması hedefleniyor.

Doğada geçirilen zaman üzerine PaRx’ın sitesinde de pek çok detay var! Doğada geçirilen zamanın daha uzun bir yaşam, artan enerji, stres ve anksiyetede azalma, daha iyi bir ruh hâli, hissedilen acıda azalma ve daha iyi bir kalp sağlığı gibi etkileri var.

Fotoğraf | Luis Dalvan via Pexels

Kendimizi şehirlere kapatıp doğadan koptuğumuzdan beri hep bir tarafımız eksik kaldı. Aslında bizler de doğadaki diğer tüm canlılar gibi doğayla bir bütünüz ve bu bütünlüğün bozulması bize ne yazık ki çeşitli sorunlarla geri dönüyor.

Göz At
Madrid

Kanada’da hayata geçen bu uygulama sayesinde sağlık problemlerinin tek çözümünün ilaçlar olmadığı, doğanın da tedavi edici bir güce sahip olduğu gösterilmiş oldu. Umarız bu uygulama daha da yaygınlaşır ve küresel anlamda kabul edilen bir sağlık uygulaması hâlini alır.

Kanadalıların PaRx uygulamasına benzer olan, “orman banyosu” olarak adlandırabileceğimiz bir yöntem daha var: Shirin-Yoku… Japonya’da bir trend hâline gelen bu teknik, ormanların iyileştirici gücünden yararlanabilmeniz için birebir!

Farkında mısınız? Doğa bizi kucaklamaya ve iyileştirmeye her zaman hazır. İşte, onu çok sevmeniz için bir neden daha…

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön