Okuduğum
Palo Santo İkilemi

Palo Santo İkilemi

Palo Santo Alternatifleri

Palo Santo çubuğunuzu yaktığınızda şehir merkezindeki apartman dairenizin için Güney Amerika’nın mistik kuru ormanlarının kokusu ile doluyor; trafiği, yağmuru hatta sizden gereğinden fazla iş isteyen patronunuzu bile unutuyorsunuz.

Peki sadece birkaç yıl içinde dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın günün stresinden arınmak için bu küçük çubuklara bel bağlaması küçük çubukların geldiği uzak ülkelerde ne gibi değişimlere neden oluyor?

Uzak ülkelerden gelen haberlere göre bu talep maalesef çokta iyi sonuçlara neden olmuyor. Güney Amerika’da yetişen kutsal bitki Palo Santo’nun geldiği geniş ormanlar şimdi aşırı talep nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Palo Santo Ağacı

Palo Santo Nedir?

Palo Santo’nun İspanyolcadaki anlamı “kutsal çubuk”. Bitkinin bu ismi alması tesadüf değil, bölgenin yerel halkı İnka’lardan beri bu bitkiyi şamanlar tarafından kötü ruhları uzaklaştırmak ve ölüleri uğurlamak için uygulanan kutsal ayinlerde kullanıyor.

Yerel halkın geleneklerine göre Palo Santo ağaçlarından tütsü yapmak için bir ağacın kendi kendine ölmesi bekleniyor. Yaşamını tamamlayan ağaç daha sonra beş ila on yıl boyunca ormanda dinlenerek kuruyor. Bu süreç tamamlandığında ise sadece şamanlar tarafından kullanılmak üzere özenle toplanıyor.

Tahmin edersiniz ki bu coğrafyadaki insanlar için kutsal adledilen bu materyal dünyanın binlerce noktasına ihraç edilen bir ticari mal haline geldiğinde bu süreçte köklü değişiklikler oluyor.

Peru ve Meksika’nın kuru ormanlarında yetişen Palo Santa (latince adı ile Bursera graveolens) artık yarım kilosu 4 dolar’a yerli halktan satın alınan bir ürün haline gelmiş. Durum böyle olunca maddi olanakları kısıtlı ve paraya ihtiyaç duyan yerel halk artık ağaçların kendi kendilerine ölmelerini beklemiyor. Palo Santo ağaçları kesiliyor ve bulundukları ekosistemler hızla yok oluyor.

Uzmanlar Palo Santo ağaçlarından oluşan kuru ormanların sadece %5-%10’luk bir bölümün varlıklarını devam ettirdiklerini belirtiyorlar.  Hükümetler kontrolsüz kesim ve yasadışı Palo Santo ticaretini engellemek için yasak ve yasalar oluşturmaya çalışsa da gelirini bu üründen elde eden insanlar para ve hapis cezalarını göze alarak kutsal ağaçları yok etmeye devam ediyor. Bu kontrolsüz tüketim aslında küresel ticaretin yerel ekosistemler üzerindeki etkilerinin en kadar yıkıcı olabileceğinin güzel bir örneği.

Palo Santo ormanlarını korumaya çalışan çevreciler son yıllarda ağacı yok olma noktasına sürükleyen batı dünyasına, bu bitki yerine yerel tütsü veya otlarını yakarak ruhani fayda sağlamalarını öğütlüyor. Üstelik batılı tüketicilerin evlerinde, yoga stüdyolarında, tuvalet ve banyolarında bu kutsal bitkiyi yakarak Güney Amerikalı yerlilerin kutsal geleneklerini küçümsediğini belirtiyorlar.

Göz At
Avustralya'da nesli tükenen hayvanlar

Palo Santo’nun kokusuna bayıldığınızı biliyoruz. (çünkü biz de bu kokuya bayılıyoruz) Ama bu sevginin Güney Amerika’nın kurak ormanlarına bedel olmadığına eminiz. Peki bu durumla başa çıkmak için neler yapabiliriz?

Kendinize zaman ayırdığınız bir ritüel oluşturmak istiyorsanız meditasyon, nefes egzersizi, yoga veya ses banyosu gibi herhangi bir tütsü yakmak zorunda kalmayacağınız bir uygulama seçebilirsiniz.

Tütsü olarak kullanabileceğiniz yerel bitkilerden yararlanabilirsiniz, hatta bu bitkileri evlerinizde yetiştirerek tütsü yakma ritüelini kendiniz için daha da keyifli hale getirebilirsiniz. Solh Living ekibi olarak bu iş için severek kullandığımız yerel bitkileri aşağıdaki kısa listede görebilirsiniz.

Eğer mutlaka ama mutlaka bir Palo Santo çubuğuna ihtiyacınız olduğunu düşüyorsanız sürdürülebilir yöntemlerle, yerli halk tarafından etik koşullarda toplanmış olduğuna emin olduğunuz ürünleri tercih etmenizi öneririz. Bu link’e tıklayarak Prana Vibes’ın SAF belgesine sahip devlet denetiminde üretilen Palo Santo çubuklarına göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön