Okuduğum
Avrupa Birliği | Ormansızlaştırmaya Sebep Olan 6 Ham Maddenin İthalatı Sınırlandırılacak

Avrupa Birliği | Ormansızlaştırmaya Sebep Olan 6 Ham Maddenin İthalatı Sınırlandırılacak

ormansızlaştırma

Avrupa Birliği, yeni aldığı bir kararla ormansızlaştırma ile bağlantısı bulunan 6 ham maddenin -et, palm yağı, odun, kakao, kahve ve soya- ve ham madde türevlerinin -çikolata, deri vb.- ithalatını sınırlandırdı. 

Seçilen altı ham madde “Impact assessment of the initiative” adındaki araştırmadan çıkan sonuçlara göre seçildi. Yapılan analize göre Avrupa’nın ürettiği ve tükettiği ürünler arasında en fazla ormansızlaştırma ve orman tahribatına sebep olan ham maddeler seçildi.

Ormansızlaştırma

Ormansızlaştırma günümüzün en yaygın çevre sorunlarından biri. Olaya sadece ormanların azalması olarak da bakmayalım, ormanlar dünyamız için inanılmaz bir karbon rezervi; atmosfere kıyasla tam üç kat daha fazla karbon çekiyorlar. Bununla beraber, dünyadaki oksijenin %25-30u yağmur ormanlarından geliyor. Ayrıca, ormanlar biyoçeşitliliğin korunması için de oldukça kritik. Yağmur ormanlarının tüm bitki ve hayvanların %50‘sinin yaşam alanı olduğunu biliyor muydunuz? Tabii söylediklerimiz sonucunda küresel ısınmanın önüne geçebilmek için de büyük bir faktör. Anlayacağınız ormanlarımızı korumaya ihtiyacımız var!

Bırakınız orman varlığını müdafaa edelim. Zira onun hayatı bizimki ile birdir.

Agnar Barth
Fotoğraf | Mikhail Nilov via Pexels

Geçtiğimiz sene Amazon ormanlarına sahip Brezilya’da ormansızlaşma %22 artarak 2006’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Bununla beraber Brezilya’nın Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE), dünyanın en büyük yağmur ormanında toplamda 13.235 kilometrekarelik bir alanın ormansızlaştırıldığını tespit etti. Geçtiğimiz hafta yayımlanan rapora göre bu alan New York şehrinin tam 17 katı büyüklüğünde bir alana tekabül ediyor.

“Ormanlarımız sürekli olarak neden azalıyor?” diye soracak olursak bulacağımız ilk cevap tarım alanı yaratabilmek veya genişletebilmek amacıyla ormanların acımasızca katledildiği olacaktır. İşte bu yüzden Avrupa Birliği aldığı bir kararla ormansızlaştırmaya sebep olmayan ürünlerin tüketimine destek olmayı ve bu şekilde küresel ormansızlaşma, sera gazı üretimi ve biyoçeşitlilik azalmasına engel olmayı amaçlıyor.

Alınan Karar Nasıl Uygulanacak?

Karara göre Avrupa pazarında sadece ormansızlaştırmaya sebep olmayan ve üretimi yasal olan ürünlere izin verilecek. Ürün sağlayıcılar pazara koydukları ürünlerin üretim yerlerinin coğrafi koordinatlarının bilgisini toplamak ve bunları bildirmek zorunda olacak. Bu şekilde Avrupa pazarlarına ormansızlaştırma ile bağlantısı olan herhangi bir ürünün girişi sağlanmamış olacak.

Göz At
güney kore

Komisyon karşılaştırmalı bir sistem kullanılarak ham maddenin üretildiği ülkeler ormansızlaştırma için düşük veya yüksek riskli diye ayırılacak. Ürünün üretildiği ülkeye göre ise yasal zorunluluklar değişim gösterecek. 

Getirilen yeni sınırlamalar beraberinde Avrupa pazarlarına sunulan ürünlerde; 31 Aralık 2020 tarihi sonrasında ham maddenin ormansızlaştırmaya uğramış alanlarda üretilmediği ve üretici ülkenin yasaları doğrultusunda üretildiği şartları aranacak. Bu şartlara uyulmadığı takdirde ürünün Avrupa pazarlarına girmesi yasaklanacak.

Sınırlamanın Nasıl Bir Etkisi Olması Bekleniyor?

Sınırlamayla beraber ortalama 31.9 milyon metrik ton karbon emisyonunun önüne geçilecek. Ekonomik olarak düşünüldüğünde ise yıllık neredeyse 3.2 milyar euro tasarruf edilebilecek.

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön