Okuduğum
Ormansızlaşmanın En Büyük İkinci Faili: Avrupa Birliği

Ormansızlaşmanın En Büyük İkinci Faili: Avrupa Birliği

Amazon ormanları

Avrupa Birliği ülkeleri, tropikal ormansızlaşmanın ve bu sorunla ilişkili karbon emisyonlarının dünyadaki en büyük – Çin’den sonra ikinci sırada- faillerinden biri!

WWF’nin yeni raporuna göre, uluslararası ticaretten kaynaklanan tropikal ormansızlaşmanın %16’sı -verilerin mevcut olduğu son yıl olan 2017’de- AB ülkelerinin ithalat faaliyetlerin kaynaklanıyor. Somutlaştırmak gerekirse, AB’ye getirilen ürün ve mallar, 203.000 hektar alanın ormansızlaşmasına dahası atmosfere 116 milyon ton CO2 salınmasına neden olmuş!

Almanya, İtalya, İspanya ve Hollanda dahil olmak üzere dünyanın en büyük ekonomilerinden sekizi, 2015- 2017 yılları arasında AB’nin neden olduğu ormansızlaşmanın %80’inden sorumluydu!

Tehlikeli sona engel olabilmek için Avrupa Komisyonu, bu baharda ormansızlaşmayla mücadele etmeye yönelik yeni bir yasa teklifi sunmaya hazırlanıyor. WWF hazırladıkları raporun, AB’nin küresel çevresel ayak izini ele almak için etkili yasalara “acil ihtiyacı” olduğunu vurguladığını söylüyor.

Rapor, yasal (!) ya da yasadışı olarak doğanın tahrip edilmesine katkıda bulunan herhangi bir ürünün AB pazarlarına girişinin engellenmesi gerektiğini gündeme getiriyor.

Ormansızlaştırma yarışının ikincisi AB!
Almanya, İtalya, İspanya ve Hollanda dahil olmak üzere dünyanın en büyük ekonomilerinden sekizi, 2015- 2017 yılları arasında AB’nin neden olduğu ormansızlaşmanın %80’inden sorumluydu!

Raporun baş yazarlarından biri olan Anke Schulmeister- Oldenhove, AB’nin ormansızlaşmanın ve insan hakları ihlallerinin altında yatan itici güçleri ele almak için belirsiz düzenlemelere sahip ülkeleri teşvik etme hareketine liderlik etmesi gerektiğini ifade ediyor. -Tabii bunu yapmadan önce kendilerinin ne kadar “yeşil” üretim ve pazarlama yöntemlerine sahip oldukları tartışılmalı!–

Schulmeister, Euronews Living’e “Ürünlerin çok yüksek riskli ise piyasaya sürülmemesini ve var olan riskleri ortadan kaldıran net yasalar talep ediyoruz.” dedi.

Peki, Bir Tüketici Olarak Neler Yapabiliriz?

Tropikal ormanlarda en büyük tahribata neden olan ürünlerden bazıları soya, hurma yağı ve sığır etiydi. Ancak Schulmeister, ormansızlaşmayı azaltma yükünün -bu ürünleri kullanan- tüketicilerde olmaması gerektiğinin altını çiziyor. Sözlerini, “Ormansızlaşmaya sebep olmamış ürünleri seçip seçmeme kararı tüketicilerin omuzlarında olmamalı.” diyerek sürdürüyor.

Ancak tüketicilerin omuzlarındaki sorumluluğu kaldırmak, şeffaflığın ve farkındalığın önemli olmadığı anlamına gelmez! -Hatta çoğunlukla tüketici hassasiyetlerinin şirketleri yönlendirdiği kanaatindeyiz.-

WWF de dahil olmak üzere bir grup STK’nın kampanyasından sonra, 2020’de yaklaşık 1,2 milyon kişi ormansızlaşma konusunda bir AB kamu istişaresine katıldı. Bu sayı, Avrupa Birliği tarihine çevre konusundaki bir harekete gösterilen en büyük katılım!

İnsanların hangi ürünlerin doğanın yok edilmesiyle ve olası insan hakları ihlalleriyle bağlantılı olduğunu anlamaları için gerekli bilgileri sağlamak da kesinlikle çözümün bir parçası…

Göz At
Covid-19 aşısı köpekbalıklarını tehdit mi ediyor?

Ormansızlaştırmanın en büyük nedenlerinden biri olan soya üretimi hayvancılık faaliyetlerini desteklemek için kullanılıyor!

Ormansızlaşmanın en büyük nedenlerinden biri olan soya üretimi, -yaygın bir yanlış olarak vegan ve vejetaryen beslenenler için değil- hayvancılık için kullanılıyor! Schulmeister, “AB’nin ithal ettiği soyanın yaklaşık olarak %80’i hayvancılık faaliyetleri için kullanılıyor.” diyor.

“Yani aslında soya, kahvaltıda yumurtanı yapan tavuğa, pastırmanın elde edildiği sığıra, sütünü veya yoğurdunu getiren ineğe gidiyor.”

Bu tahribata son vermenin en etkili yolu elbette şirketlerin, üreticilerin ve devletlerin alternatif üretim yollarını benimsemesi ve teşvik etmesidir. Fakat -ne yazık ki- dünya bu kadar beyaz değil. Bu yüzden iş biraz da biz tüketicilerin elinde!

Bizim üreticilerden talep ettiğimiz ürünler ve içerikler, şirketler için arzı dönüştürebilen etkiye sahip. Bu yüzden tercih etiğimiz ürünler sadece kendi bireysel hayatımızı değil, aynı zamanda şirketleri ve dolayısıyla dünyayı dönüştürebilir.

Yeşil kalın!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön