Okuduğum
Online Satın Almak Ya da Almamak

Online Satın Almak Ya da Almamak

online alışveriş

İnternetten alışverişin hayatımıza girmesiyle birlikte satın alma alışkanlıklarımızda büyük değişiklikler meydana geldi. Bunlardan biri de, “nasıl olsa geri veririm” rahatlığıyla biraz daha az düşünerek satın almak. Bazen beğenip beğenmediğimize emin olmadığımız bir giysiyi bu düşünceye dayanarak daha rahatça alabiliyor, hangi bedeninin vücudumuza oturacağını kestiremediğimiz bir parçanın birden fazla bedenini alıp olmayanları geri veriyoruz.

Bunları yaparken internetten alışverişin yarattığı atık miktarını ve karbon ayak izini unutabiliyoruz. Evlerimize gelen kargoların katettiği mesafe, bu sürede araçların yarattığı kirlilik, insan iş gücü tüketimi, satın aldığımız küçücük ürünlerin içinde gönderildiği koskoca kargo kolileri ile yarattığımız atık dağları büyüdükçe büyüyor.

Üstüne bu kadar atık yaratarak satın aldığımız şeyleri bir de geri verdiğimizde ne olduğunu biliyor muyuz peki?

Ne yazık ki önemli bir kısmı çöp oluyor…

Evet, yanlış okumadınız. Bir giysiyi alıp sadece deneyip geri versek bile, bu giysiyi tekrar satışa sunmak için birçok aşamadan geçirmek gerekiyor; Kalite kontrolü -bunun için hem bundan sorumlu insan kaynağı hem de zaman kaynağı gerekiyor-, tekrar etiketlenmesi, paketlenmesi gibi operasyonlar devreye giriyor. Genelde hızlı moda markalarında bir parçanın maliyeti ve fiyatı o kadar düşük oluyor ki, geri verildikten sonra tekrar tedarik zincirine kazandırıp satışa sunarak elde edilecek kara kıyasla, çöpe atmak satıcı firma açısından çok daha az maliyetli bir seçeneğe dönüşüyor.

Her yıl sadece ABD’de 3.5 milyar ürün farklı nedenlerle iade ediliyor.

Her yıl sadece ABD’de tam 3.5 milyar ürün iade ediliyor, ve bunların %80’i tamamen yeni ve mükemmel durumda. Kaynaklarımız bu denli azalarak gitgide daha değerli hale geliyorken, 2.8 milyar ürünün bir hiç uğruna üretilmiş olması içler acısı.

Demiyoruz ki bir şeyler satın almayalım, tabii ki bir şeylere ihtiyacımız olacak ve alacağız, fakat bunları yapmanın çok daha sürdürülebilir yolları olduğunu aklımızda bulundurmalı ve çevreye verdiğimiz zararı her zaman minimuma indirmenin peşinde olmalıyız.

Buna yardımcı olmak için son zamanlarda keşfettiğimiz platformlardan biri MySizeId.

Göz At

MySizeId, online alışverişte geri vermelerin en büyük sebeplerinden olan “bedeni olmama” sorununa karşı harika bir çözümle geliyor.

Uygulama ölçüm aletine ihtiyaç duymadan, sadece akıllı telefonunuzu kullanarak beden ölçülerinizi kolayca çıkarmanızı sağlıyor, ve ölçülerinizi kullanarak sistememe kayıtlı markalardaki hangi ürünlerin hangi bedenlerinin size uyacağını listeliyor. Örneğin bir markadan jean pantolon almak istiyorsanız; uygulamayı indirerek size verdiği talimatlar doğrultusunda akıllı telefonunuzu kullanarak ölçümlerinizi yapıyorsunuz (bunu sadece 1 kez yapmanız yeterli), sonrasında uygulama üzerinden bu markayı seçerek hangi jean pantolonun hangi bedeninin size uygun olacağına dair önerileri görebiliyorsunuz. Böylece hem hangi bedeni alacağınızı düşünmenize gerek kalmıyor, hem de aldığınız beden çok yüksek olasılıkla size tam oluyor ve satın aldığınız ürünün geri verilerek çöp olmasının önüne geçmiş oluyorsunuz.

Bu uygulamaya ek olarak internetten alışveriş yaparken dikkat edebileceğiniz diğer noktaları da aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

  • Öncelikle daha az satın almak; bir şeyi gerçekten beğendiğinize, istediğinize ve ihtiyacınız olduğuna emin olduğunuzda satın almak
  • Satın alırken kumaş tipini iyice incelemek, dokusunu anlamaya çalışmak, sadece manken üzerinde uzaktan görüntüsünü beğenerek aceleyle karar vermemek
  • İnternetten alışveriş yaparken kumaşlara dokunamadığımız için kumaş kalitesini bildiğimiz, daha önce deneyimlediğimiz markaları tercih etmek
  • Bedeninin bize nasıl uyduğunu bildiğimiz ve fikir sahibi olduğumuz markaları seçmek
Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön