Okuduğum
New York Tarihinde Bir İlk: Vegan Belediye Başkanı

New York Tarihinde Bir İlk: Vegan Belediye Başkanı

newyork

New York tarihinde bir ilk yaşanıyor! Brooklyn Borough’un önceki başkanı olan Eric L. Adams, önceki gün rakibi Curtis Sliwa’nın önüne geçerek New York Belediye Başkanı seçildi.

Bu bizim için önemi oldukça özel çünkü Adams aynı zamanda New York’un ilk vegan belediye başkanı unvanına da sahip olmuş oldu.

Kariyerine New York City polis departmanında polis olarak başlayan Adams, tam tamına 22 senesini şehre adamış. 2014 yılında ise siyasetin içinde olmak istediğine karar vererek polis departmanından ayrılmış. Polis olarak çalıştığı süre boyunca ayrımcılığa karşı duruşuyla kendini gösteren Adams, 100 Blacks in Law Enforcement Who Care adındaki ırkçılığa dayanan hukuksuzluklarla mücadele eden organizasyonun da bir parçası.

Vegan Belediye Başkanı

Seçilmiş belediye başkanı Adams, 2016 senesinden beri vegan bir yaşam sürdürüyor. Adams’ın veganlığa geçişindeki ilk sebep ise sağlığı hakkındaki endişeleriymiş. Kendisi vegan bir yaşama geçişinin öncü sebebini tip 2 diyabet hastalığıyla daha rahat baş etmek, semptomları azaltmak olarak açıklıyor. Yeni başkan sadece kendisini değil, halkını da düşünüyor olacak ki deneyimlerinden aldığı derslerden yola çıkarak şehrin en büyük medikal sistemi için tasarlanan bitkisel-bazlı bir ilaç programının da öncülüğünü yaptı.

Göz At
Kuwait

Adams’ın Şehre Katkısı
  • Mayıs ayında Adams, State University of New York’un (SUNY) bitki bazlı beslenme eğitimine tam 10.000 $ değerinde bir destek bütçesi oluşturulmasını sağladı. Bu program sayesinde geleceğin sağlık profesyonelleri bitki bazlı yiyeceklerin iyileştirici gücü hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilecek.
  • New York’un önceki belediye başkanı Bill de Blasio ile çalışarak Brooklyn’de bulunan 15 okulda Meatless Monday –etsiz pazartesi- programının işlemesini destekledi. Bu program daha sonra New York’ta 1.700 devlet okulunda da uygulamaya geçti.
  • Adams, Resolution 238 adındaki hareketin de öncü isimlerinden. Bu hareketle beraber eğitim bakanlığını sosis, salam gibi kanserle bağlantısı olduğu bilinen işlenmiş et ürünlerini devlet okullarının menülerinden kaldırmaya çağırdı.
  • Politik kariyerinin dışında kendisi aynı zamanda da bir yazar. En son yayımladığı Healthy at Last–Sonunda Sağlıklı- kitabında kendisinin bitkisel beslenmeye dönüşünü, diyetle bağlantılı olan kronik hastalıkları ve ayrıca da 50 adet vegan yemek tarifi paylaşıyor.

New York gibi büyük bir şehrin vegan bir belediye başkanını seçmiş olması gerçekten iç açıcı bir haber! Tam da buna, vegan bir yaşam perspektifine sahip kişileri siyasette görmeye ihtiyacımız vardı. Bazı şeyler değişiyor ve ne mutlu ki biz de bunlara şahit olabiliyoruz.

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön