Okuduğum
New York Su Altında Kalma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

New York Su Altında Kalma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

new york

Amerika Birleşik Devletlerinin en kalabalık şehirlerinden biri olan New York, su altında kalma tehlikesiyle yüz yüze!

Şehirlerinin sular altında kalmasını engellemek ve geçmişte yapılan hataların sonuçlarından kendilerini korumak adına New York yetkilileri şimdi adım atıyor. Climate Resiliency Project (İklim Dayanıklılığı Projesi) hayata geçiyor!

ABD’nin finans merkezi olarak güçlü konumuyla bilinen New York, iklim krizi konusunda tam aksine oldukça savunmasız bir konumda bulunuyor. Şehrin toplamda 836 kilometrelik bir kıyı şeridi bulunması, şehri dışarıdan gelecek tehlikelere karşı oldukça açık bir pozisyonda bırakıyor.

Kısaca, New York için tehlike çanları çalıyor! Uzmanlara göreyse şehir çevresindeki deniz seviyelerinin 20 ila 75 cm arasında yükselmesi bekleniyor. Tahmin edilen seviyede bir yükselme olduğu takdirde Manhattan adasının büyük bir kısmının sular altında kalması bekleniyor. New York’un 8.5 milyonluk nüfusunu da işin içine katarsak bölgeyi oldukça zor zamanlar bekliyor.

New York Nasıl Önlem Alıyor?

Şehir için doğal felaketler yeni bir olay değil. Şehrin yakın geçmişinde bile doğal felaketlerin yaşattığı zarar net bir şekilde ortada. Sadece 2012’de yaşanan Sandy Kasırgası şehri 19 milyar dolar zarara uğratırken geçtiğimiz yaz yaşanan Ida ve Henri Fırtınaları da yine şehri milyarlarca dolarlık bir hasarla bıraktı. Ne yazık ki kayıplar sadece maddi olarak sınırlı kalmadı ve felaketlerde birçok insan hayatını kaybetti. İklim krizinin boyutu büyümeye devam ederse New York şehrinin (ve tüm dünyanın) bu gibi felaketlere ve kayıplara alışması gerekecek gibi görünüyor. 

Tüm bu sebeplerle New York, geçmiş ve geleceğini de göz önüne alarak 20 milyar dolarlık iklim dayanıklılığı planını hayata geçirdi. Böylelikle şehir sakinlerinin olası doğal felaketlere karşı korunması amaçlanıyor.

Plana dahil olan projelerden biri de The East Side Coastal Resiliency Project. Bu proje Manhattan’da oturanları güvence altına almayı planlıyor. Montgomery Caddesi’nden Doğu 25. Cadde’ye kadar toplamda 110.000 New Yorklu bu projenin hedef kapsamı içerisinde yer alıyor.

Göz At
orman yangını

1.45 milyar dolarlık proje için çalışmalar Güneydoğu Manhattan’da başlamış bile. Bölgede 4 km’lik yükseltilmiş park alanı, sel duvarları, settler ve yeri değişebilen sel kapıları oluşturularak şehrin deniz seviyelerinin yükselmesi durumunda oluşabilecek tehlikelere karşı daimi bir koruma amaçlanıyor.

Bu proje, New Yorkluları kıyı fırtınalarından ve yükselen deniz seviyeleriyle ilgili oluşabilecek tehlikelerden yıllarca korurken aynı zamanda Manhattan’ın Doğu tarafındaki olanaklara yatırım yapıp halka açık alanlara erişimi iyileştirecek.

Jainey Bavishi, NY İklim Dayanıklılığı Belediye Ofisinin Başkanı

New York, iklim krizinin getirdiği birtakım sorunlara çözümler bularak halkını korumayı hedefliyor olsa da yapılan bu değişikliklerin kısa süreli çözümler olabileceği unutulmamalı. Hayata geçirilen plan ve projeler iklim krizinin boyutunu büyük manada değiştirecek önlemler içermiyor. Gerçek sorunun köküne inip onu çözmeden ne yazık ki pek bir şey değişmeyecek…

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön