Okuduğum
Mutluluk Kaynağı 5 Besin

Mutluluk Kaynağı 5 Besin

Mutluluk veren besinlerUzun kış aylarının -dürüst olalım artık çok da uzun sayılmazlar- ruh sağlığımız ve duygularımızı yönetme becerilerimiz üzerinde olumsuz etkileri olabiliyor! İlkbahara çok ama çok az kala – küresel ısınmanın etkisiyle Mart ayını bahar havasında geçirmemiz son derece mümkün- uzmanların Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu adını verdikleri bu olgu ile başa çıkmanıza yardımcı olarak modunuzu yükseltecek vegan besinlerini sizler için derledik!

Pazı

Ülkemizde temini son derece kolay olan bu yeşil yapraklı sebzenin içeriğindeki magnezyum beynimizde enerji seviyelerini düzenleyen biokimyasal reaksiyonların işleyişini destekliyormuş. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre magnezyum yönünden zengin beslenme rutinlerine sahip bireylerin depresyon gibi rahatsızlıklarla karşılaşma riski az magnezyum tüketen bireyler göre daha düşükmüş.

Her ne kadar pazı son derece ulaşılabilir bir sebze olsa da eğer mahalle manavınıza yaptığınız yolculukta tezgahta pazı olmadığını görürseniz umutsuzluğa düşmeyin; ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler de magnezyum bakımında oldukça zengin!

Çeri domatesler kabuklarındaki likopen nedeniyle modunuzu yükseltecek mutlu bir atışmalık alternatifi! Fotoğraf|Maurizio Di Lorio Photography via Pinterest
Çeri domates

Domatesler inflamasyonla savaşarak depresyon riskini azaltan likopen maddesi açısından son derece zenginler. Peki neden mi çeri domates? Likopen adını verdiğimiz bu anti-inflamatuvarın domatesin yapısında en yoğun olarak bulunduğu yer domatesin kabuğu dolayısıyla çeri domatesler yıkadıktan sonra kesmeden ve soymadan ağzımıza atacağımız muhteşem bir likopen kaynağı!

Bir sonraki sosyal mesafeli park buluşmanızda yanınıza yıkanmış çeri domatesler alıp atıştırmalık olarak yemek iyi bir fikir olabilir…

Doğal ve kolay açılabilir paketlere sahip muzlar seyahatlerinizde size eşlik edebilecek en mutlu besinlerden! Fotoğraf|Suzanne Saroff via Pinterest
Muz

İçerdiği triptofan amino asidi, A vitamini, B6 vitamimi, C vitamini, lifler, potasyum, fosfor, demir ve karbonhidratlarla muz tam bir mod yükseltici! Bu değeri çok da iyi bilinmeyen mucize meyvenin içeriğindeki karbonhidratlar triptofan amino asidinin beyinde emilimini kolaylaştırırken B6 vitamini onları mutluluk hormonu olarak tanımlanan serotonine dönüştürür!

Muzun desteklediği bu kimyasal reaksiyonlar modunuzu yükseltmenin yanı sıra daha iyi uyumanıza da yardımcı olur; muzun içeriğindeki triptofan adı verilen amino asidin uykusuzluk, depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor olması da sanırız tesadüf değil…

Yani ne yapıyoruz? Bir daha ki araba yolculuğunda yanımıza atıştırmalık olarak muz alıyoruz, üstelik bu meyve kendi doğal, kolay açılabilir paketiyle geliyor! (Mucizelere inanmayalım da ne yapalım?)

Mercimek

Aynı muzlar gibi kompleks karbonhidratlar grubuna ait olan mercimek, beynin serotonin hormonu üretimine destek vererek daha sakin ve mutlu bir zihne sahip olmamıza dolayısıyla kaygı seviyelerimizde düşüş gözlemlenmesine yardımcı oluyormuş.

Bunun yanı sıra bu küçük yeşil mucizeler kan şekerimizi dengeleyerek duygusal halimizi daha stabil hale getirmede de iyi birer yardımcı.

Göz At

Üstelik -mercimeğin faydaları saymakla bitmiyor, ama bağlaçlarımız bitmek üzere- eksikliğinde depresyon semptomları ile karşılaşıldığı belgelenmiş folik asit yönünden de oldukça zenginler!

Mercimeğin bu iyileştirici özelliklerinden yararlanmak için onu ister salata olarak, ister yemeklerinizde, ister çorba olarak tüketin! (Yeterki tüketin!)

Bağırsak sağlığınız için yararlı prebiyotiklerle dolu enginar muhteşem bir stres azaltıcı! Fotoğraf|Cannell et Vanille
Enginar

Enginarlar prebiyotik özelliklere sahip zengin bir lif kaynağı; bu sayede bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin korunmasına ve desteklenmesine yardımcı oluyorlar.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar -hayvan deneylerini onaylamıyor ve kınıyoruz, ancak bu konuda ulaştığımız kaynak enginarlar ile ilgili bu bilgiyi içerdiğinden siz okuyucularımızda paylaşmak durumundayız-  enginarların içerisinde bulunan fruktooligosakkarit isimli prebiyotiklerin stres seviyelerini azalttığına işaret ediyormuş.

Bir başka araştırma ise -bu sefer insanlar üzerinde yürütülen- kontrol grubuna göre 5 gram daha fazla prebiyotik tüketen bireylerin anksiyete ve depresyon seviyelerinde gerileme görüldüğünü gözler önüne sermiş. Enginarlar zengin prebiyotik kaynakları olmanın yanı sıra potasyum, magnezyum, C vitamini, K vitamini gibi sağlıklı bir savaş-kaç tepkisi oluşturmada oldukça önemli rol oynayan içeriklere de sahip.  

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön