Okuduğum
Modada Dior (D)evrimi

Modada Dior (D)evrimi

Dior

Dior adını duyup gözlerinizi kapadığınızda aklınıza ne geliyor?

Bizim aklımıza ilk olarak “kadın” sözcüğü geliyor.

Üstelik 2016 yılında göreve gelen markanın kadın yaratıcı direktörü Maria Grazia Chiuri‘nin önderliğinde gerçekleşen feminist Dior (d)evrimini takip eden yıllarda zihnimizde beliren bu imge; güçlü bir sesi olan, dünyaya ve içindekilere saygılı, farklı bedenlerde ve şekillerde eşsiz bir kadına evrildi.

Eğer bu yazıyı okuyorsanız ve markayı yakından takip eden bir moda aşığıysanız bu yeni nesil Dior imgesinin bir tesadüften çok daha fazlası olduğunu siz de farkındasınız. Marka son 5-6 yılda içine girdiği feminist (d)evrimi iletişim stratejilerinden üretim yöntemlerine birçok farklı alanda köklü bir şekilde uygulamak için tüm gücü ile çabalıyor.

Dior'un Rizzoli yayınevi ile piyasaya sürdüğü "Her Dior" isimli kitaptan bir görsel!
Maria Grazia Chiuri’nin Dior’da geçirdiği süre boyunca yarattığı koleksiyonların kadın fotoğrafçılar tarafından yorumlandığı “Her Dior” isimli kitap Mart ayında köklü yayın evi Rizzoli tarafından satışa sunulmuştu. Fotoğraf | Jodi Bieber | Her Dior

Koleksiyonların dünyaya saygılı bir şekilde üretilme çabasından defile ve etkinliklerinin produksiyonuna kadar merhametli ve sürdürülebilir yöntemleri keşfetmeye çalışan Dior bu yöndeki olumlu çabalarını 2017 yılında başlattığı Women@Dior programı ile destekliyor.

31 Mart 2021 tarihinde Paris’teki tarihi UNESCO amfitiyatrosunda gerçekleştirdiği e-konferans ile 2021 yılında start vereceği “Kadın, Liderlik ve Sürdürülebilirlik” isimli eğitimin lansmanını yapan moda evi ayrıca eğitimin 2020 yılı mezunlarını da onurlandırdı!

Moda evi tarafından geçtiğimiz yıl açılan ve bir çevrimiçi öğrenme platformu olarak hizmet veren bu oluşum aslında sorumlu bir gelecek yaratmak üzere cinsiyet eşitliği ve kadın liderliğine adanan bir program.

Dior katılımcılara bu program aracılığıyla hayatlarımızda belirleyici olma özelliği taşıyan ancak geleneksel eğitim modellerinde üzerinde çok da fazla durmadığımız iki konuyu irdeleme, konuşma ve bu konularda bilgi sahibi olma fırsatı sunuyor: Profesyonel geleceği şekillendirme cesareti ve özgüven.

Programa katılacak isimler Fransa’dan Çin’e, Nijerya’dan Kenya’ya, Kosta Rika’dan Brezilya’ya, İran’dan Bangladeş’e Dior kadınının farklılıklarını ve eşsizliğini onaylayacak geniş bir coğrafyada yaşayan işletme, sanat, mühendislik ve moda gibi alanlarda eğitim gören kadınlar arasından seçiliyor.

Göz At

2020 yılında UNESCO tarafında kurulan Küresel Eğitim Koalisyonu‘na da katılan Dior, bu adımı ile girişimi destekleyen ilk “couture” moda evi olma sıfatını da kazanmış oldu. Dünyanın dört bir yanında dezavantajlı kadın öğrencilere kapsamlı bir eğitim alma şansı sunan bu değerli oluşuma destek veren Women@Dior programı, Afrika kıtasından sonra Jamaika, Pakistan, Filipinler ve Sri Lanka gibi ülkelerde de varlığını arttırarak göstermeye devam ediyor.

Markaların tüketicilerin sürdürülebilir dünya taleplerine reklam ajansları tarafından oluşturulmuş hızlı pazarlama stratejileri – çoğunlukla temeli sağlam olmayan bu stratejilere “green washing” deniyor- ile cevap vererek varlıklarını sürdürmeye çalıştığı bir dönemde dünyanın farklı yerlerinde yaşayan kadınların güçlenmesini sağlayarak merhametli ve feminist geleceğe köklü bir destek vermeye çalışan Dior’a lüks tüketim dünyasına yaydığı ışık için minnettarız!

Defilelerinde kesilmiş ağaçları kullanmak yerine ağaç diktiği için, el işçiliğine ve yavaş modaya destek verdiği için, ekolojik kumaş boyama yöntemlerini desteklediği için, tek tip güzellik anlayışına meydan okuduğu için bu efsanevi moda evi kuşkusuz uzun bir süre daha kadınların kalbindeki yerini korumaya devam edecek…

Moda evinin eşsiz ürünlerinde hayvan derisi kullanmadığı daha da merhametli güzel günlerin çok yakın olduğuna ise neredeyse eminiz!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön