Okuduğum
Mikroplastikler Artık Everest’in Zirvesinde

Mikroplastikler Artık Everest’in Zirvesinde

Mikroplastikler Everest'in zirvesinde

Mikroplastik partikülleri okyanusların en derin noktalarından en yüksek dağların zirvelerine kadar tüm dünyayı işgal altına aldı. Çevrecileri üzen en son haber Everest Dağı’nın zirvesinden geldi; dünyanın en yüksek dağının zirvesine yakın noktalardan alınan kar örneklerinin içinde mikroplastik partikülleri bulundu!

8.850 metre yüksekliğindeki dağın zirvesinin 100 metre kadar yakınında bulunan plastik liflerin her yıl zirveye tırmanmaya çalışan yüzlerce dağcının kıyafetlerinden, çadırlarından ve ekipmanlarından geldiği düşünülüyor. Zirvenin çevresindeki 11 farklı noktadan örnekler alan bilim insanları tüm örneklerde benzer plastik liflere rastlandığını açıkladı. Örnekler dağın 5.300 metre ile 8.440 metre yükseklikleri arasındaki geniş bir bölgeden toplanmıştı.

Plastik kirliliğinin en yoğun olarak rastlandığı bölge şüphesiz ki dağı “ziyaret eden” dağcı ve trekking ekiplerinin kamp kurarak konakladığı “Base Camp”ın (Merkez Kamp) çevresiydi.

Mikroplastikler Everest zirvesinde

Araştırmayı yürüten Plymouth Üniversitesi öğretim üyesi Imogen Napper zirveden alınan tüm örneklerde mikroplastik partikülleri ile karşılaşmanın üzerinde yarattığı hayal kırıklığını şu sözlerle özetliyor; “Analiz ettiğim tüm örneklerde mikroplastiklerle karşılaşmak beni gerçekten çok şaşırttı. Hayatım boyunca Everest Dağı’nın el değmemiş ve insandan uzak bir yer olduğuna inandım. Dünyanın en yüksek dağının zirvesini bile kirletmiş olduğumuzu öğrenmek benim için de bir uyanış oldu.”

Mikroplastikler Everest Zirvesinde
Everest Dağı’nın zirvesinde bulunan mikroplastik örneklerinin dağcıların sentetik kumaşlarla üretilen giysilerinden, çadır ve ekipmanlarından geldiği düşünülüyor.

Napper sözlerini plastik kirliliği ile savaşta tüketim miktarımızı azaltmanın, eski ürünleri yeniden kullanmanın ve geri dönüşümün önemine dikkat çekerek tamamlarken çoğu mikroplastik partikülünün giysilerimizden dökülen plastik liflerden oluştuğunu belirtmiş. Napper’a göre bu bağlamda sentetik kumaşlar yerine doğal liflerden oluşan (pamuk benzeri) kumaşları tercih etmemiz çok önemli; bilim insanı geçmiş yıllarda gerçekleştirdiği bir araştırmada sentetik kumaşların her yıkamada tam 700,000 plastik lifinin sulara karışmasına neden olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Everest Dağı’nın zirvesinde bulunan mikroplastik liflerinin bir görüntüsü. Fotoğraf:  Imogen Napper/National Geographic

2019 yılında tam 880 kişinin tırmandığı Everest Dağı’ndaki plastik kirliliği ihtimali yıllardır bilim insanlarını korkutuyordu. Her ne kadar araştırma sonuçları kirliliği ortaya çıkarmış olsa da partikülllerin küçüklüğü bölgeyi mikroplastiklerden arındırmayı imkansız kılıyor.

Göz At
Alerji sezonu küresel ısınmanın etkisiyle uzuyor mu?

Bu demek oluyor ki artık Everest Dağı’nın tepesinde yüzyıllarca yok olmayacak toksik plastik partikülleri bulunuyor… Dağın zirvesinde eriyen buzullar ise yıllardır zirveye çıkmaya çalışıp hayatlarını kaybeden dağcıların donmuş bedenlerini gözler önüne seriyor…

Evet, sanırız başardık; dünya artık insanların.

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön