Okuduğum
Dünyanın Michelin Yıldızlı İlk Vegan Restoranı

Dünyanın Michelin Yıldızlı İlk Vegan Restoranı

Michelin yıldızlı ilk vegan restoran ONA

Dünya hızla değişiyor ve gelecek vegan!

Bunu nereden mi biliyoruz? Çünkü birkaç gün önce Fransa’da yer alan ONA isimli vegan restoran bir Michelin yıldızına layık görüldü, kuruluş bu hamlesi ile ilk defa sadece bitkisel malzemelerle yemek hazırlayan bir işletmeyi ödüllendirmiş oldu.

Şef Claire Vallée tarafından 2016 yılında hayata geçirilen ONA‘nın isminin açılımı Origine Non Animale yani “hayvansal olmayan ürünler”. Şef o yıllarda restoranını açmak için Fransız bankalarından kredi desteği istediğinde yöneticiler konservatif tutumlarından ödün vermeyerek Claire Vallée’nin talebini red etmişler. Bu kararlarını ise bitkisel yiyecek pazarının geleceğinin belirsiz olması sebebiyle verdiklerini açıklamışlar.

Michelin yıldızına layık görülen ilk restoran ONA
ONA, Şef Clair Vallée tarafından 2016 yılında hayata geçirilmiş.

Claire Vallée olumsuz cevapların onu hayalinden vazgeçirmesine izin vermemiş ve bir kitle fonlaması kampanyası başlatmış. Kampanya sonucunda topladığı parayı sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda çalışan yeşil banka La Nef‘den aldığı bir kredi ile destekleyerek ONA’yı açmış.

Michelin eleştirmenleri ne diyor?

Michelin rehberi restoran ile ilgili yorumlarında Şef’in yemeklerinden övgüyle bahsederek şu sözleri kullanmış: “ONA bir restorandan daha fazlası, o bir yaşam biçimi. Mükemmel bir şekilde süslenmiş tabakların her birinde görkemli meyve ve sebze çeşitleri yer alıyor. ONA gördüğü ilgiliyi sonuna kadar hak ediyor.”

Eleştirmenler ONA’nın bir restorandansa bir yaşam biçimi olduğu görüşünde.

Konservatif gastronomi anlayışları ile bitkisel beslenmeyi dışlamaya meyilli Fransız eleştirmenlerin bile beğenisini kazanan ONA, Michelin’in geçtiğimiz yıl oluşturduğu green star yani yeşil yıldız ödülüne de layık görüldü.

Yeşil yıldız ödülü dünyanın sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda servis yapan ve yemek hazırlayan restoranlara veriliyor. Bu yıldızı hak eden restoranların geri dönüşüm, yerel ve temiz gıda kullanımı, gıda israfının azaltılması gibi uygulamaları hayata geçirmiş olmaları gerekiyor. Sanırız yeşil yıldızı kompost sistemlerine sahip olan ve yenilenebilir enerji ile işleyen ONA’dan daha çok hak eden bir restoran olamazdı.

Göz At
mcdonald's

Gastronomi dünyasının en saygın kuruluşlarından Michelin’in vegan bir restoranı herkes tarafından arzu edilen yıldızı ile ödüllendirmesi bitkisel yemek kültürünün artık dar bir kitleye hitap eden bir mikro hareket olmaktan çıkıp ana akım bir tüketim biçimi olmaya doğru yol aldığına işaret eden en sevindirici örneklerden biri!

Küresel karbon emisyonlarının %18’inin sadece hayvansal üretimden kaynaklanması bilim insanlarının bireyleri beslenme seçimlerini bitkisel ürünlerden yana kullanmak üzere yönlendirmeye başlamalarına neden oldu. Onları takiben değişimin sesine kulak veren gastronomi endüstrisi fikir sahiplerinin de benzer bir şekilde bitkisel beslenmeyi desteklemeye başlaması son derece heyecan verici…

Sadece birkaç yıl önce marketlerde bitkisel süt bulmanın neredeyse imkansız olduğu düşünüldüğünde dünyanın hızla vegan beslenmeyi benimseyeceğine ait inancımız her geçen gün artıyor!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön