Okuduğum
McDonald’s İlk Sıfır Emisyon Restoranını Açıyor

McDonald’s İlk Sıfır Emisyon Restoranını Açıyor

mcdonald's

McDonald’s, ilk net sıfır emisyon restoranını İngiltere’nin Shropshire şehrinde Market Drayton’da açtı. McDonald’s bu şubesinde sürdürülebilirlik adına baştan aşağı her şeyi detaylıca düşünmüş. Gelin bir de beraber inceleyelim!

Öncelikle, bir restoranda en çok ihtiyaç olan şeylerden biri olan sandalyeler bu şube için plastik şişelerden yaratılmış. Cephe kaplamasında geri dönüştürülmüş teknolojik aletler ve ev eşyaları, binanın genel inşasında ise baskın olarak çeşitli geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılmış. İç duvarlarda bulunan dekorasyonlara bakarsanız ise geri dönüştürülmüş kahve çekirdekleri ve bardakların kullanıldığını görebilirsiniz.

Arabayla paket servis imkanından da yararlanılabilinen bu şubede araç alanı ise tamamen eski araba lastiklerinin ileri dönüşümüyle oluşturulmuş. Restoranın dış kısmında bir de bir bahçe ve bahçeye uzanan doğal bir patika bulunuyor. Buradaki bahçe alanı yakınlardaki bir okulun çocukları tarafından tasarlanmış olup biyoçeşitlilik oluşturabilmek ve vahşi hayvanlar için bir habitat oluşturmak için tasarlanmış.

Fotoğraf | LIVEKINDLY

Restoranın enerji masrafları da tabii ki düşünülmüş; restoran enerji ihtiyacını güneş panelleri ve rüzgar türbinleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılıyor.

Bu inovasyonlardan bir kısmını başka restoranlarda da uygulamaya başladık. Fakat burada heyecan verici olan Market Drayton’un gelecekteki inşalarımız için bir model olması.

– Beth Hart, McDonald’s sözcüsü

Bu restoranın diğer güzel bir yanı da atık olarak baktığımız çoğu şeyin nasıl yeniden kullanılabileceğini bize göstermesi. Kahve çekirdeklerinden tablolar, atık şişelerden sandalyeler gerçekten oldukça ilgi çekici.

Göz At
PaRx

Net sıfır emisyona sahip bir restoran açma fikri şirketin sürdürülebilirlik adına olan hedeflerinin sadece bir parçası. Bununla beraber; şirket 2025’e gelindiğinde saf plastik kullanımını %90 oranında azaltmayı, Happy Meal menülerini daha sürdürülebilir bir hâle getirmeyi ve menüsüne daha fazla bitkisel alternatif getirmeyi hedefliyor. Ayrıca, Birleşik Krallık ve İrlanda’da 2040’a kadar sıfır emisyon hedefine ulaşmayı umuyor.

İklim kriziyle yüzleştiğimiz bu günlerde McDonald’s gibi dünya çapında etkiye sahip bir şirketin bu duyarlılığını takdir ediyoruz. Umarız ki şirket, sürdürülebilirlik adına olan çalışmalarını daha da hızlı bir şekilde uygulamaya koyabilir!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön