Okuduğum
Madrid Hava Kirliliğine Duvar Örüyor

Madrid Hava Kirliliğine Duvar Örüyor

Madrid

Madrid şehri iklim kriziyle baş edebilmek için çevresine yeşil duvarlar örüyor. 75 km uzunluğunda olması planlanan duvar niteliğindeki bu şehir ormanı neredeyse yarım milyon yeni ağaçtan oluşacak.

Yapmak istediğimiz şey bu adımla tüm şehrin hava kalitesini iyileştirmek.

Mariano Fuentes, Madrid Çevre ve Şehir Planlama Danışmanı

Günümüzde sağlığımızı tehdit edecek boyuta ulaşan hava kirliliğine de bir çözüm sunmayı amaçlayan proje kapsamında dikilecek ağaçların olgunluk çağına ulaştığında bir senede  175.000 ton karbondioksit çekmesi bekleniyor.

Madrid’in yeni akciğerleri haline gelecek olan orman “El Bosque Metropolitano” Avrupa için de büyük bir adım. Planlamalara bakılırsa Avrupa’da şehir içindeki en büyük metropol ormanı ünvanını da haketmiş olacak.

madrid şehir ormanı
El Bosque Metropolitano projesi tamamlandığında farklı yerel türlerin yer aldığı canlılığı zengin bir alan olacak!

İlk ağaçların ekim ayında dikilmesi planlanan ormanda monokültür bir yapı yerine çeşitli yerel türlerin kullanılacağı biyoçeşitlilik açısından zengin bir alan yaratılması hedefleniyor.

Bu doğrultuda ağaçların tam 100.000’inin yerli türlerden oluşması planlanmış. Böylece bitkilerin bölgenin hava koşullarına ve habitatına alışmaları çok daha kolay olacak. Ormanda yer alacak yerel türler arasında çilek, zeytin, söğüt, karaağaç ve dişbudak ağaçlarının yanı sıra biberiye, kekik ve ardıç bitkileri gibi bitkiler de yer bulunacak.

Göz At
steve wozniak

12 sene gibi bir sürede tamamlanması planlanan El Bosque Metropolitano ormanı projesi uzun soluklu olmakla beraber umut verici, başta İstanbul olmak üzere ülkemizde ve dünyada hava kirliliği ile mücadele eden diğer metropollere de ilham olmasını diliyoruz!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön