Okuduğum
Le Cordon Bleu’den Bitkisel-Bazlı Sertifika programı

Le Cordon Bleu’den Bitkisel-Bazlı Sertifika programı

le cordon bleu

Mutfak Sanatları dendiğinde akla ilk gelen meşhur akademi Le Cordon Bleu artık programında %100 bitkisel bazlı bir kursa yer veriyor!

1985’te Paris’te mutfak sanatları akademisi olarak kurulan Le Cordon Bleu bugün dünya çapında bir üne sahip 35 enstitüsü olan bir kurum.

Akademi bu hafta yaptıkları açıklamayla Le Cordon Bleu Londra‘nın kurs programına bitkisel-bazlı bir sertifika programı eklediklerini duyurdu. Bu özel kurs öğrencilere yumurta, süt, tereyağı gibi hayvansal ürünleri kullanmadan yemek yapma sanatını öğretecek. Böylece şefler geleneksel olarak hayvansal ürün kullanılarak oluşturulan tabakları bitkisel bazlı menülere uyarlamakta ustalaşacak.

Okul öğrencilerin bitkisel-bazlı malzemelerin pratik kullanımları hakkında bilgilenmelerini sağlayacak ve onları uluslararası platformda kabul edilen pişirme şekillerine nasıl uyarlayabilecekleri konusunda yol gösterecek.

Kursa katılım için herhangi bir mutfak deneyimi talep edilmiyor. Şimdilik kurs için iki tarih seçeneği bulunuyor 25 Ocak 2022 – 25 Mart 2022 veya 29 Haziran  2022- 16 Eylül 2022.

Bu kapsamlı kursta hamur işi ve ekmek üretiminin yanında öğrenciler çeşitli yağlar ve sirkeler kullanarak soslar yaratmayı da öğrenecek.

Göz At
tarım

le cordon bleu

Kurs tarafından yapılan açıklamada atılan adım şu sözlerle değerlendiriliyor : “Aşçılık dünyasındaki en inovatif gelişme daha sürdürülebilir bir diyete ve bitkisel bazlı malzemeler yönündeki harekettir.”

12 haftaya sığan 380 saatlik bir eğitimin sonunda yoğun bitkisel-bazlı kursu tamamlayan  öğrenciler uluslararası kabul gören bitkisel-bazlı mutfak sanatları sertifikasına hak kazanarak bitkisel-bazlı mutfaktaki ustalıklarını belgelemiş olacaklar.

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön