Okuduğum
Bu Defa Vegas’ta Olanlar Vegas’ta Kalmasın!

Bu Defa Vegas’ta Olanlar Vegas’ta Kalmasın!

Las Vegas

Las Vegas’ı eğlence mekanları, dev otel binaları ve neon ışıklı Bellagio çeşmeleri gibi gösterişli yapılarıyla tanıyoruz. Ancak “günah şehri” bu kez, su israfı konusunda somut adımlar atılması için çalışmalar yapan çevre toplulukları ve banliyö sakinleriyle gündemde!

Las Vegas bölgesindeki yetkililer, şehir sakinlerinin çimleri, çöl bitkileri ile değiştirmelerini sağlamak için tam 20 yıldır çabalıyorlar. Bugün ise Nevada Yasama Meclisi’nden, şehirdeki çim alanların yaklaşık %40’ını yasadışı ilan etmesini talep ediyorlar!

Güney Nevada Su İdaresi, metropolde neredeyse 21 kilometre karelik alanda -hiç kimsenin üzerinde yürümediği ve başka bir amaçla kullanmadığı- işlevsiz çim olduğu tahmininde bulunuyor. Bu alanlarda kullanılan süs otunun, kaktüs ve sukulentler gibi kuraklığa dayanıklı peyzaj düzenlemesine kıyasla 4 kat daha fazla su tüketimine neden olduğunu söylüyorlar. Tüm alanların kaldırılmasıyla bölgenin yıllık su tüketiminin yaklaşık olarak %15 azaltılabileceği ve kişi başına günde 53 litre su tasarrufu yapılabileceği ön görülüyor

Peyzaj uygulamalarının çevreye etkisine dikkat çeken bu çalışma, Amerika’nın diğer eyaletlerine ve dünyaya örnek olacak nitelikte!

Çölün ortasında yer alan ışıklı çeşmeleri ile bir vahayı andıran Las Vegas’ta iklim değişikliği ile gelen kuraklığın tehdidi altında! Fotoğraf | Sean Lee | Unsplash

Geçtiğimiz yıllarda California’da yaşanan kuraklılk nedeniyle süs otlarının sulanmasına ilişkin geçici bir yasak getirilmişti. Fakat hiçbir eyalette çimler kalıcı veya geçici olarak kaldırılmak istenmedi. Bu yüzden Vegas’taki talebin ne kadar önemli olduğunun altını çizen, Western Resource Advocates’te su politikası analisti olan John Berggren, “Las Vegas’ta işlevsel olmayan çim alanların tamamen yasaklanması, Amerika’da emsalsiz bir karardır.” ifadelerini kullandı.

Bugün Las Vegas’ta gündeme gelen çalışma, 2003’ten bu yana yürütülen çim savaşının bir parçası! Ancak maalesef tüm bu çabalara rağmen -Las Vegas’ın bağlı olduğu eyalet olan- Nevada’daki su tüketimi 2019’dan buna yana %9 arttı.

Geçen yıl Las Vegas, yağışsız 240 gün rekoru kırdığında bölge tarihinin en kurak dönemlerinden birini yaşıyordu. İklim krizi ve kuraklığın sonucu olan bu durum Güney Nevada suyunun %90’ını oluşturan Colorado Nehri’nin geleceğini de tehdit ediyor. !

Colorado Nehri Arizona’dan başlayarak California, Colorado, Utah, Nevada, New Mexico, Wyoming ve Meksika’ya kadar çok geniş bir alanın su ihtiyacını karşılıyor. Fakat kuraklık ve iklim değişikliği nehrin su miktarını azalttıkça Arizona, California ve Nevada’ya ayrılan miktarın daha da azaltılacağı tahmin ediliyor.

Durum bu denli ciddi bir seviyede seyrederken süs çimlerinden vazgeçmek gerçekten de iyi bir önlem olabilir!

Su idaresi kurulunda görev yapan Justin Jones, süs çimlerinin olmamasının insanların hayatlarını altüst edecek bir şey olmadığını düşünüyor. Jones, “Açıkçası ortalama bir ev sahibinin arka bahçesindeki küçük çim alanın peşine düşmeyeceğiz. Ama kimsenin yürümediği bir park yolunun ortasında çimen olması mantıksız bir şey! Bir karayolu sisteminin ortasında çimenlere ayak basan tek kişi çimenleri kesen insanlardır.” sözleriyle duruma açıklık kazandırıyor. Dahası, bu öneri bazı topluluklar tarafından tepkiyle karşılansa da çoğu insan için, yıllarca süren kuraklık bilinçlendirme kampanyalarının ve iklim politikalarının kültürel bir değişim yarattığını belirtiyor.

Göz At
Michelin yıldızlı ilk vegan restoran ONA

Amerika’nın başka yerlerindeki su yetkilileri ise politikalarının Güney Nevada ile karşılaştırılmasından nefret ediyorlar. Özellikle kişi başına düşen su tüketiminin yüksek olduğu şehirlerde, bu uygulamaların herkese uyan bir yaklaşım olmadığını söylüyorlar.

Bölgesel su yetkilileri, gelecekteki su tüketiminin azaltılması gerektiğini anlıyor, ancak vatandaşlar katılım sağlamazsa hazırlıkların geri tepebileceğinden korkuyorlar. İnsanların feragat edemeyeceği bazı şeylerin olduğunu hatırlatan su kaynakları danışmanı Cynthia Campbell, “İnsanların taleplerinin sertleşmeye başladığı noktalar var. Bu bazıları için havuz sahibi olmak, bazıları için de çim kaplı bahçeleri olabilir.” yorumunu yaptı.

Şehre aitsu idaresi kurulunda görev yapan Justin Jones durumu “Bir karayolu sisteminin ortasında çimenlere ayak basan tek kişi çimenleri kesen insanlardır.” sözleri ile özetlemiş! Fotoğraf | Kace Rodriguez | Unsplash

Güney Nevada Su İdaresi, çim alanlarda kısıtlamaya gitme planının diğer şehirlere yayılacağından emin değil. Ancak su kaynakları şefi Pellegrino, çok da uzak olmayan bir zamanda, diğer bölgelerin de yeni düzenlemeler getirmek zorunda kalacağını söyledi.

Çim alanlarda oturup dinlenmeyi, spor yapmayı hepimiz çok seviyoruz, ancak bu alanlar birçok zahmeti beraberinde getiriyorlar: sulama, biçme, gübreleme ve bazen de ilaçlama… Temiz su kaynaklarının azaldığı günümüzde, en azından refüjlerdeki ve kullanılmayan parklardaki çimleri/ su tüketimi fazla olan diğer bitkileri kaldırarak tasarrufta bulunabiliriz.

Las Vegas’taki çalışmayı tebrik ediyor, darısı başımıza diyoruz!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön