Okuduğum
Kürk Çiftliklerinde Covid-19 Salgını

Kürk Çiftliklerinde Covid-19 Salgını

kürk çiftliklerinde covid-19 salgını

Kürk çiftliklerinde Covid-19 salıgını: Danimarka 15 milyon vizonu “imha” etmeyi planladığını açıkladı!

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka vizon çiftliklerinde bulunan hayvanlar arasında hızla hızla yayılan Covid-19 virüsünün mutasyon geçirerek insanlara bulaşması üzerine 1,000 kürk çiftliğinde tutulan 15 milyon hayvanı öldürmeyi planladığını açıkladı.

Danimarka başbakanı Mette Frederiksen dün düzenlediği basın toplantısında 12 kürk çiftliği çalışanının vizonlardan aldıkları Covid-19 virüsü ile enfekte olduklarını belirterek hayvanların toplum sağlığı için tehdit oluşturduklarını belirtti.

Başbakan Frederiksen; “ Vizonların taşıdığı mutasyona uğramış bu virüs geliştirilmekte olan aşının küresel koruma işlevi üzerinde risk oluşturabilir.” ifadelerini kullandı. Danimarka’nın 15 milyonluk nüfusa sahip vizon popülasyonunun imhası için yerel yönetimlerin ve polisin kürk üreticileri ile beraber çalışacağı açıklandı.

“ Minklerin taşıdığı mutasyona uğramış bu virüs geliştirilmekte olan aşının küresel koruma işlevi üzerinde risk oluşturabilir.”

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen

Reuters Haber Ajansı ise Danimarka Sağlık Bakanı’nın ülkenin kuzeyinde virüsü taşıyan 783 kişinin kürk çiftlikleri nedeniyle hastalık ile temas ettiği yönünde açıklamada bulunduğunu aktardı.

Danimarka Veterinerlik ve Gıda Yönetimi isimli kurumdan gelen açıklamada ülkede yer alan 1,000 kürk çiftliğinden en az 200’ünde virüse rastlandığına değiniliyor. İmhası planlanan vizonların kürklerinin günümüzdeki maddi değeri ise yaklaşık 400 milyon Euro. Tek suçları yumuşak tüylere sahip olmak olan bu talihsiz hayvanların yaşamları ise bizce paha biçilemez…

Göz At
İsviçre'de çarşaf yasağı

Bu durum kürk çiftliklerinin yasaklanması anlamına gelmese de bu korkunç kurumlarda  keyfi bir moda aksesuarı haline getirilmek üzere tel kafeslerde ömürlerini geçirmek zorunda kalan hayvanlar için kurtuluş anlamına gelecek.  Danimarka başbakanına bilimsel verilere dayanarak halkını korumak için bu önemli adımı attığı için teşekkür ediyoruz”

Humane Society International Basın Sözcüsü Dr. Joanna Swabe

Hollanda, İspanya ve İsveç gibi Avrupa ülkelerinde de kürk çiftliklerinde benzer Covid-19 vakaları görülmüş ancak bu ufak çaplı salgınlar çiftlik sahipleri tarafından kontrol altına alınmıştı. Küresel kampanyalarla zülüm gören hayvanları kurtaran Humane Society International (Uluslarası İnsani Toplum) kuruluşun basın sözcüsü Dr. Joanna Swabe bu acı olayı şu sözlerle özetliyor: “Danimarka dünyanın en büyük kürk ihracatçılarından biri dolayısıyla bu ülkedeki vizon çiftliklerinin Covid-19 vakaları nedeniyle tamamen kapatılacak olması büyük önem taşıyor. Bu durum kürk çiftliklerinin tamamen yasaklanması anlamına gelmese de bu korkunç kurumlarda  keyfi bir moda aksesuarı haline getirilmek üzere tel kafeslerde ömürlerini geçirmek zorunda kalan hayvanlar için kurtuluş anlamına gelecek.  Danimarka başbakanına bilimsel verilere dayanarak halkını korumak için bu önemli adımı attığı için teşekkür ediyoruz”.

15 milyon masum hayvanın insanların modası geçmiş giyim zevkleri için ölmek zorunda kalacak olması dünyanın insan elinde ne kadar çarpık bir tüketim ağına sahip olduğunun açık bir kanıtı. Umuyoruz bu acı olay Danimarka’daki kürk üretiminin tamamen ve sonsuza kadar yasaklanmasına giden yolun başlangıcı olur…

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön