Okuduğum
Kraliyet Ailesi | Toprakları Doğaya Mı Teslim Edilecek?

Kraliyet Ailesi | Toprakları Doğaya Mı Teslim Edilecek?

Kraliyet ailesi

100’den fazla akademisyen ve uzman, İngiltere’nin biyolojik çeşitlilik krizinin üstesinden gelmeye ve iklim liderliğini göstermeye yardımcı olmak için kraliyet ailesini, topraklarını yeniden vahşileştirmeye çağıran bir mektup imzaladı .

Yeniden vahşileştirme hareketini destekleyen Wild Card organizasyonu tarafından düzenlenen mektubun 120 imzacısı arasında yayıncı Chris Packham, Hugh Fearnley-Whittingstall ve Anita Rani ile önde gelen çevre bilimci Profesör Sir Robert Watson yer alıyor.

Kraliçe, Galler Prensi ve Cambridge Dükü’ne gönderilen mektup, onları arazi yönetiminde biyolojik çeşitliliğe ve orman, çayır, fundalık, bataklık ve nehir gibi ekosistemlerin restorasyonuna öncelik vermeye davet ediyor.

Mektupta, “Bu adalardaki bozulmuş doğa durumunu kökten ele almak için eşsiz ve tarihi bir fırsatınız var” deniyor. Prens Charles ve Prens William‘ın -geçen yıl Earthshot ödülünü başlatmıştı ve iklim çözümlerini desteklemek için 50 milyon sterlin bağışlamıştı- iklim ve çevreye uzun süredir devam eden kamu taahhüdüne dikkat çekiliyor.

Wild Card’ın kurucularından Joel Scott-Halkes, “Kraliyet ailesinin yeniden vahşileştirme projesine katkıları büyük kültürel öneme sahip olacak ve onların, iklim taahhütlerini eyleme geçirmeye hazır olduğunu gösterecek” dedi.

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin sahibi oldu Balmoral Kalesi’nden bir görüntü.
Kraliyet Ailesinin Yeniden Vahşileştirme Projesine Katılımı Neden Önemli?

Birleşik Krallık’taki en çok toprağa sahip aile olan kraliyet ailesi, Lancaster ve Cornwall Dükalıkları tarafından tutulan toprakların yanı sıra, Aberdeenshire’daki Balmoral ve Norfolk’taki Sandringham da dahil olmak üzere büyük alanları yönetiyor. Resmi olarak sahip olunan ancak Kraliçe tarafından kontrol edilmeyen taç mülkünü içeren bir hesaplamaya göre, kraliyet ailesi İngiltere’nin % 1.4’üne sahip.

Manchester Metropolitan Üniversitesinde biyoçeşitlilik alanında kıdemli öğretim görevlisi ve mektubun imzacılarından olan Dr. Alexander Lees, “Kraliyet ailesi, ‘ayaklarını sürüklüyor görünmek’ yerine ‘restorasyon ve yeniden vahşileştirmeye’ öncülük edebilir.” dedi. Şu anda, Cornwall Dükalığı, Birleşik Krallık’taki %13’e (AB ortalaması %38) karşılık yalnızca %6 ağaç örtüsüne sahip.

Scott-Halkes, kampanyanın kraliyet ailesinin biyolojik çeşitlilik açısından zayıf, bozulmuş arazilerine odaklanması gerektiğini söyledi.

Netflix’in efsanevi yapımlarından The Crown Kraliçe Elizabeth’in doğa (ve av) sevgisinden sıkça söz ediyor.

Kraliçe’nin sahibi olduğu Balmoral arazisi tek başına yaklaşık 20.000 hektar (50.000 dönüm) yani Manchester’ın neredeyse iki katı büyüklüğünde. Scott-Halkes, “Bu arazi yeniden vahşileştirilirse, biyolojik çeşitlilik için muazzam kazanımlar olur.” dedi.

Haziran ayında yayınlanan bir BM raporuna göre, dünyanın iklim ve doğa taahhütlerini yerine getirmek için 2030 yılına kadar Çin büyüklüğünde bir alan olan en az 1 milyar hektarı (2.47 milyar dönüm ) yeniden vahşileştirmesi gerekiyor .

Göz At
güney kore

Birleşik Krallık hükümetinin arazinin yaklaşık %28’ini koruduğunu iddia etmesine rağmen, koruma derneği RSPB’nin 2020 tarihli bir raporu , gerçekte arazinin %5 kadarının doğa için etkin bir şekilde yönetildiğini öne sürdü. Rapor, Birleşik Krallık’ın 20 BM biyolojik çeşitlilik hedefinden 17’sine ulaşamadığını ve son 10 yılı “doğa için kayıp bir on yıl” olarak nitelendirdiğini tespit etti.

Bireysel türleri korumada elde edilen bazı başarılara rağmen, Birleşik Krallık biyoçeşitliliğinin genel gidişatı hiç de olumlu değil. 1970’den bu yana, ülkenin vahşi yaşam popülasyonları ortalama %60 oranında azaldı ve yerli memelilerin yaklaşık dörtte biri yok olma riskiyle karşı karşıya.

Kraliyet mülklerinin sözcüsü Guardian’a yaptığı açıklamada, “Mektubun belirttiği gibi, kraliyet ailesi üyelerinin koruma ve biyolojik çeşitliliğe uzun süredir bağlılığı var ve 50 yılı aşkın bir süredir doğal ekosistemlerin korunmasını ve geliştirilmesini savunuyorlar. Kraliyet mülkleri sürekli gelişiyor ve korumayı, biyolojik çeşitliliği ve yeşil alanlara halkın erişimini iyileştirmeye devam etmenin yanı sıra yerel topluluğun dokusunun bir parçasını oluşturan gelişen topluluklara ve işletmelere ev sahipliği yapmaya devam etmek için yeni yollar arıyor.” dedi. 

Scott-Halkes, büyük toprak sahipleri için harekete geçmenin “ahlaki bir sorumluluğu” olduğunu söyledi. İngiltere Kilisesi ve Oxbridge üniversitelerini de hedef almayı planlayan Wild Card, nihai amacın Birleşik Krallık’ın %50’sinin yeniden vahşileştirilmesi olduğunu vurguluyor. 

Doğa talanını tersine çevirmeyi amaçlayan bu ve buna benzer projelerin artması dileğiyle!

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön