Okuduğum
Diyet | Kişisel Beslenme Nedir?

Diyet | Kişisel Beslenme Nedir?

Kişisel beslenme

Küçükken hiç ebeveynlerinizin ayakkabılarını denemiş miydiniz?

Ben o ayakkabıları hevesimi alana kadar çıkarmazdım. Her defasında da iki adımdan sonra kendimi yerde bulurdum. Benim için uygun olmadığı dışarıdan her ne kadar net bir şekilde görünüyor olsa da zaman kaybetmeden büyümek için tüm riskleri göze alıyordum. O kocaman ayakkabılarla oyun oynamak koşmak zıplayabilmek mi? İçinde uzun süre durmak bile benim için çok zordu. Ve tüm bu çabalarımdan bağımsız zamanı geldiğinde büyüdüm…

İstediklerine ulaşmak için en kısa yolu keşfetmeyi kim istemez.

Günümüzde karşılaştığımız neredeyse tüm diyet hatalarının sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum. Hayatınızda az bir kere “diyet bireyseldir” cümlesini duymuşsunuzdur, bu uyarı bana biraz annemin onun ayakkabılarını giydiğimde yaptığı “o ayakkabıyla düşeceksin” uyarısını hatırlatıyor. Zarar görene kadar çoğumuz bu uyarıyı görmezden geliriz…

Bugün neden herkese uygun bir diyet olmadığını, şu an aklıma gelen ayakkabı metaforu üzerinden size anlatmak istiyorum.

Nasıl bir diyet bakmıştınız?

Son iki yıldır yükselişte olan diyet kültürünün etkileri ile diyetler, ayakkabı almaya gittiğimizde satıcılar tarafın bize yöneltilen ilk sorulan soruyla hayatımıza giriyor. “Nasıl bir şey bakmıştınız?”

Bu soruya verdiğimiz cevap ardından gelecek koşullar üzerinde de belirleyici oluyor, seçtiğimiz diyet tipine göre gelen koşulları vücudumuzu ve alışkanlıklarımızı neredeyse sorgulamadan kabul ediyoruz.

• Akşam yemeğinden sonra yemeğe izin yok
• Akşam yemeğinde ekmek yeme
• Tabağının yarısını sebze ile doldur
• Tatlı miktarını hafta 1 ile sınırla
• Sütlü çikolata sevsen de diyetteysen bitter yemelisin…

Bu cümleleri nerden tanıyorsunuz? Sosyal medyadan? Televizyonlardan? Önceki diyet maceralarınızdan mı? Bunlar besinlerin dış kaynaklardan gelen kuralları olabilir mi?

Kulaklarınızda benzer sesler yankılanıyorsa bilin ki yalnız değilsiniz.

Ancak diyet kültürünün yarattığı bu dış seslerin bizleri yanıltmasına izin verilmemeliyiz.

Batı ülkelerinde obezite krizinin nasıl çözüleceği hakkında sayısız araştırma yapılırken; Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40’ı ve çocukların ve ergenlerin yüzde 19’u obeziteye sahip.

Zamanla diyabet gibi kronik hastalıklara da sahip olan insanların sayısı artıyor. Bu durum, diyet kültürünün bu denli hayatımıza yayılmış olmasına karşı kalori dengelemek için sunulan basit yöntemlerin etkisini sorgulamamız gerektiğini ortaya koyuyor. Bu basit yöntemlerden bağımsız sonsuz sayıda değişken, her birimizin ne yediğini ve vücudun nasıl tepki verdiğini etkiliyor. Christy Harrison’nun Anti-Diet adlı kitabında anlattığı gibi diyet kültürü zamanımızı, paramızı, sağlığımızı ve mutluluğumuzu elimizden alıyor.

Sağlığınız ne yediğinizden ve ne kadar egzersiz yaptığınızdan çok daha fazlası ve kesinlikle bir boyutlu değil. Yeni bir ayakkabıya neden ihtiyacımız olduğunu belirlemek gibi diyetin hayatımıza hangi sebeplerden girdiğini göz önünde bulundurarak kendimize şu soruları soralım;

  • Sağlığım açısından benim için önemli olan nedir?
  • Vücudumu beslemek için ne yapmalıyım?
  • Vücudumu beslemek için ne yapmak istiyorum?
Diyet kültürü alışkanlıklarımızı göz ardı ederek tek tip beslenme şekillerini zorla kabul ettirmeye çalışıyor.
Yıllarca kahvaltı yapmamış birine kahvaltıyı sevdirmeye çalışmayı sürdürülebilir bir yöntem olarak değerlendirmek oldukça zor. Fotoğraf | Daily Harvest via Pinterest
Size uygun diyeti belirlemek

Almak istediğiniz ayakkabıya karar verdikten sonra ayak tipinize ve numarasına olan uygunluğu kontrol edilir. Yanlış numara ayakkabı satın almayı yıllardır kahvaltı etmeyen birine kahvaltıyı sevdirmeye çalışmak gibi düşünebiliriz. Kişinin bunca yıl alışmış olduğu beslenme tarzına ters bir sisteme adapte olmasını beklemek sürdürülebilir bir yöntem olarak değerlendirilemez.

Göz At
Vegan olmayan yiyecekler

Örneğin; kahvaltıda zeytin yemeyen birinin alması gereken yağ ihtiyacını ceviz gibi başka yağ kaynaklarından karşılayabilmek gerekir. Sonuç olarak “Kahvaltıda ne yemeliyim?” sorusu “Kahvaltıda ne yemek istiyorsun?” olarak değiştirildiğinde diyet kişiselleştirilmeye başlar ve atlatılması gereken bir süreç değil kişinin yaşam tarzı haline gelir. Kişiselleştirilmiş diyet, bir bireyin kolesterol seviyeleri veya bel çevresi gibi biyolojik özelliklerinin yanı sıra diyet ve yaşam tarzı davranışlarını da dikkate alır.

Aynı diyet tek yumurta ikizlerini bile farklı şekilde etkileyebilir.

Elizabeth Mayer-Davis

Beslenmeye ait önceden belirlenmiş bir kural kitabını takip etmek yerine uzun vadeli beslenmeye yönelik kişiselleştirilmiş bir yaklaşımı incelemek adına yeni bir çalışma yapılmış. Çalışma, 1.100 ikiz arasında gerçekleştirilmiş ve araştırmacılar; bireysel öğünlerin insülin, şeker ve yağlar gibi kan seviyesi göstergeleri üzerindeki etkisini ölçmüşler. Çalışmanın sonuçları ikizlerde olduğu gibi aynı diyetin birbirine çok benzeyen iki vücudu farklı şekilde etkileyebileceğini belirtmekle kalmayıp, aynı kişinin aynı yiyeceğe farklı zamanlamalarda tüketmesi halinde farklı tepki verebileceğini de gözler önüne sermiş. Aynı yemek planının -genetik anlamda ikiz kardeşler kadar birbirine benzer olsalar bile- iki kişi için aynı sonuçları göstermeyeceği bu çalışma ile doğrulanmış.

Diyet programınızdan memnun musunuz?

Ayakkabı vurması denilen acı hepimizin hayatına en az bir kere girmiştir.

Bu örneği popülasyonun yaklaşık %60’ından fazlasının, uzun süren veya kısa süreli olarak hayatında en az bir kere diyet yapmasına benzetiyorum. Yeni düzenin ilk haftaları hayatınıza getirdiğiniz değişikliğin sizin için sürdürülebilir olup olmadığını anlamanız için ayrılan bir zaman var.

Eğer oturmamış bir durum varsa ve içinde rahat hissetmiyorsanız ayakkabının canınızı acıtmasını ve açılmasını beklemek işlevsel bir yol olmayabilir. Yeni aldığınız ayakkabınızı her giyişinizde canınızı acıtacağını düşünmek gibi hayatınıza tam oturmayan diyetler kısa sürede vazgeçmenize ve diyetin zorlu bir süreç olduğu yanılgısına düşmenize sebep olur.

Aslında diyet günümüzün kazandırdığı anlamdan bağımsız yediklerinizin toplamına verilen isimdir. Zaman geçtikçe ayak numaralarımızın değişmesi gibi… Diyet zaman geçtikçe ihtiyaçlarınızın değişimlerine, yaşam tarzınıza, ruh halinize bağlı olarak güncellenir. Kişiye ait olan beslenme bile zaman içerisinde çeşitlilik gösterirken bir başkasının beslenme düzeninin bir başkasıyla uyumlu olmasını beklemek sizce de yanlış değil mi?

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön