Okuduğum
Kahve Atığını Giymeye Ne Dersin?

Kahve Atığını Giymeye Ne Dersin?

kahve atığı

Kahve her ne kadar çok sevilen bir içecek olsa da konu “kahve atıkları” olduğunda durup bir düşünmemiz gerekiyor. İşe kahve tüketiminde sürdürülebilirliğin yollarını aramakla başlarken, kahveseverler için ilham verici bir habere geçelim!

Helsinki merkezli bir ayakkabı firması olan Rens Original, kahve atıklarından ve geri dönüştürülmüş plastik şişelerden su geçirmez bir spor ayakkabı üretti.

Bir çift 1. nesil “Original” Rens ayakkabı, 21 fincan Java eş değeri olan 300 gram kahve atığı ve 6 adet pet şişe içeriyor.

Toplamda her yıl 6.000.000 ton kahve atığı çöplüklere gidiyor, her dakika 1.000.000 ton plastik şişe satın alınıyor ve sadece kahve atıklarından yayılan metan; 10.000.000 arabanın emisyonuna eş değer emisyon demek oluyor.

Tüm bu sayılar ne yazık ki gerçek ve çöplüklere giden bu atıkların geri dönüştürülerek birbirinden güzel ve işlevsel ürünlere dönüşüyor olması mutluluk verici.

Fotoğraf | Rens Original

Finli bir ayakkabı markası olan Rens Original, Uluslararası Kahve Örgütü’nden Finlerin kişi başına dünyadaki tüm uluslardan daha fazla kahve tükettiği verisini elde etmiş. Finlandiya’dan her yıl çıkmakta olan 14.380.600 ton kahve atığı, Finlandiya yıllık gıda atığının tam olarak %13’ünü oluşturuyor ve ülkede kahveden daha sık olarak sadece meyve sebzeler çöpe atılıyor.

Bu sebeple bu girişim, Finler ve dünya genelinde birçok kişi tarafından çok doğru bir girişim olarak bulunmuş ve büyük destek görmüş. Bir KickStarter kampanyası başlatan şirket, bu girişimi gerçekleştirebilmek için destekçilerinden yaklaşık 800 bin dolar toplamış.

Bu noktada Rens’in kurucu ortağı ve CEO’su Jesse Tran’in söyledikleri büyük önem taşıyor:

Göz At
ikea

“Kahve atığı aslında bir biyo-atık, ama aslında CO2 sera gazından 32 kat daha güçlü olan çok fazla metan üretiyor. Yani burada yaptığımız şey, yaşam döngüsünü uzatmak.”

Atık depolama alanlarında kahve atıklarının azalması önemli bir hareket. Çünkü kahve atıklarından yayılan metan, küresel ısınmaya büyük ölçüde katkıda bulunan güçlü bir sera gazı üretiyor. Rens Original ise girişiminde “kahve telvelerinin çevresel etkisini azaltmak” amacını taşıdığını söylüyor. Aynı zamanda sürdürülebilir bir marka olma yolunda ilerleyeceğini belirten Rens, ayakkabıları %100 vegan olarak üretmiş.

Kahvenin tüketime hazır hâle gelene kadar harcadığı su oranına ve tüketiminden sonra ortaya çıkan atık oranına rağmen bile dünya olarak kahveden vazgeçmemiz pek olası gözükmüyor. En azından atıkların geri dönüştürülmesi ve yeniden kullanılması ile metan gazı üretimini ve atıkların küresel ısınmaya katkılarını bir derecede azaltabiliriz. Üstelik “atıklarını giymek” fikri bizce çok heyecanlandırıcı. Ne dersiniz?

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön