Okuduğum
İsviçre’de Kamusal Alanlarda Çarşaf ve Peçeye Yasak

İsviçre’de Kamusal Alanlarda Çarşaf ve Peçeye Yasak

İsviçre'de çarşaf yasağı

İsviçre, kadınların kamusal alanda çarşaf ve peçe giymesini halk oylamasına açtı.

The Guardian’da yer alan habere göre, yapılan referandum sonucunda, İsviçreli seçmenlerin %51’inden biraz fazlası, kadınların kamusal alanda -sokakta, dükkanlarda, restoranlarda, devlet dairelerinde vs.- yüzlerini tamamen kapatmasının yasaklaması için oy kullandı.

Kamusal alanda yüzün kapatılması yasaklanırken ibadet yerlerinde ve karnavallar gibi yerel adetler için peçe takılmasına izin verilecek. Bunların yanı sıra, Covid-19 salgınından dolayı, sağlık ve güvenlik nedeniyle takılan yüz maskeleri de bu yasaktan muaf tutulacak.

İsviçre parlamentosunda, yasağa yönelik çalışmalar sürdürülürken Müslüman gruplar yasağı eleştirdi. Müslüman- feminist bir kolektif olan Les Foulards Violets’in üyesi olan Ines Al- Shikh, “Bu açıkça İsviçre’deki Müslüman topluluğa yönelik bir saldırıdır. Burada amaçlanan Müslümanları daha da damgalamak ve ötekileştirmektir.” dedi.

İsviçre İslami Şemsiye Örgütleri Federasyonu yaptığı açıklamada “Bu sembolik politika tüm Müslümanlara yöneliktir. Ama aynı zamanda kendi değerlerini baltalayan İsviçre’nin tamamına zarar veriyor.” ifadelerini kullandı.

Bern ve Cenevre şehirlerindeki otelciler ve turizm profesyonellerinden oluşan bir grup da Arap ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısını azaltacağı gerekçesiyle yasaya karşı çıktı.

HotellerieSuisse organizasyonundan Nicole Brändle Schlegel, “Burka -çarşaf- yasağı, açık ve hoşgörülü bir turizm destinasyonu olarak itibarımıza zarar verir.” sözleriyle yasağı eleştirdi.

Burka -çarşaf- yasağı, açık ve hoşgörülü bir turizm destinasyonu olarak itibarımıza zarar verir.

Nicole Brändle Schlegel, HotellerieSuisse

İsviçre hükümetinin web sitesindeki, yasak lehine yayınlanan videoda “Çarşaf ve peçe gibi dini örtülerin kadınlara yönelik baskının bir sembolü olduğunu, bu yüzden de İsviçre toplumuna uygun olmadığı” argümanı ileri sürülüyor.

Göz At

8.6 milyonluk İsviçre nüfusunun yaklaşık %5’ini Müslümanlar oluşturuyor. Bu referandum neticesinde Müslüman gruplar, topluluklarının daha fazla marjinalleştireceğini söyleyerek kararı eleştiriyorlar.

Referandum sonucu, İsviçre’nin kamusal alanda yüz örtmeye ilişkin kısmi veya tam yasak uygulayan Fransa, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka ve Hollanda gibi ülkeleri takip edeceği anlamına geliyor.

Günümüzde dini inançlarla ilgili buna benzer tüm yasaklar, kurallar, özgürlükler hem ülkemizde hem de dünyada iğne üzerinde tartışılan hassas konular olarak değerlendirilmekte.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle şunu tekrar hatırlatmakta fayda var: Kadınların bedenlerine onların rızası dışında yapılan her müdahale şiddet içerir. Kadınların ne giymeleri gerektiğini söylemek kadar neleri giyemeyeceklerini söylemek de şiddet bağlamında yeniden düşünülmelidir.

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön