Okuduğum
İstanbul’un En İyi 5 Vegan Burgeri

İstanbul’un En İyi 5 Vegan Burgeri

Vegan burger

Son bir iki yılda vegan veya bitkisel beslenme düzenini benimseyen okurlarımız ülkemizde vegan beslenmenin pek de normal kabul edilmediği yıllarda bu yaşam biçimini seçen bireylerin içinden geçtiği zorlukların çok da farkında olmayabilirler.

O zamanlarda “Etsiz ne yiyebilirim?” sorusuna “Tavuk var.” cevabını veren servis elemanlarıyla da karşılaştık, zorunlu olarak kebapçıya gidilen arkadaş buluşmalarında vegan lahmacun hazırlatma çabalarımız sırasında “Yani lahmacuna domates, maydanoz, soğanı koyacaksınız bir tek et olmayacak.” açıklamasına “Onu yapamayız, güzel olmaz.” diye cevap veren aşçıyı lahmacunun bu şekilde de güzel olacağına ikna etmek üzere Power Point sunumları bile hazırladık…

Ama bu karanlık günler geride kaldı!

Artık gittiğiniz (neredeyse) her restoranda vegan yiyecek alternatifleri var, tavuğu et saymayan servis elemanları artık menüdeki vegan ürünleri ezbere biliyor ve en güzeli artık biz de gönül rahatlığıyla burger yiyebiliyoruz.

Tüm bu olumlu gelişmelere fırsat veren, tüketici seçimlerine kulak vererek hayvansal malzeme içeren alternatiflerinden bile güzel burgerler yaratan 5 restoranı sizler için derledik.

Biliyoruz tüm menülerin zulümden uzaklaşacağı güzel günler de çok yakın!

Coni&Co vegan burger
Coni Efsane Vegan bağımlıları burada mı? Fotoğraf | Coni&Co resmi web sitesinden alınmıştır.
Coni Efsane Vegan | Coni&Co

Coni&Co’nun Efsane Vegan Burger‘i gerçekten ama gerçekten efsane!

Eğer etik sebeplerle vegan olduysanız ve önceki hayatınızda tavuk eti tüketen bir bireydiyseniz, kızarmış tavuk dokusunu hatırlatan bu sandviç tam size göre. Tavuk etini hiçbir şekilde özlemeyenler için ise (örneğin biz😊) oldukça zengin tatlara sahip güzel bir vegan burger alternatifi.

Taze yeşillikler, Coni&Co vegan mayonez ve yumuşak bun ekmeği biraz yaramazlık yapıp kendinizi şımartmak için birebir.

Her vegan gibi umudumuz dünyanın hızla değişmesi ve Coni&Co’nun çok yakında sadece bu muhteşem burgeri -ve oluşturacakları diğer muhteşem vegan tarifleri- müşterilerine ulaştırması!

Mr.Hamza Burger & Pizza’dan burgerler kapalı ekmek içinde hazırlanıyor, tekniğin nasıl uygulandığını çözemesek de tatlarına bayılıyoruz! Fotoğraf | Mr. Hamza Burger & Pizza
Vegan Hamza | Mr. Hamza Burger & Pizza

Geniş bir vegan ve vejetaryen seçkiye sahip bu restoran birkaç haftadır rüyasında burger gören veganlar için birebir!

Bizim menüdeki favorimiz Vegan Hamza isimli burger, ama siz seçiminizi BBQ Vegan Hamza veya Meksika Vegan Hamza’dan yana da kullanabilirsiniz. Mr. Hamza’nın burgerleri hayvansal et tüketmeyi sevmeyen ve et dokusuna çok da özlem duymayan (mesela biz😊) veganlar için oldukça uygun çünkü köfte olarak falafel kullanıyorlar.

Afiyet olsun!

Narsist Islak Hamburger | Veganarsist

İstanbul’da bir vegansanız Veganarsist’in adını duymamış olamazsınız!

Açıldığında Nişantaşı’nda tek masalı küçük bir dükkanda servis veren Veganarsist şimdi birkaç şubesi olan bir zincir haline geldi. Daha büyük bir dükkana taşındı, masaları arttı, Anadolu Yakası’nda bir şube açtı ve duyduğumuza göre üçüncü bir şube açma yolunda ilerliyor…

Değişmeyen tek bir şey var, o da servis ettikleri ne zaman yeseniz aynı tadı aldığınız muhteşem sokak lezzetleri!

Veganarsist’in menüsü çok ama çok geniş -boş bir zamanınızda inceleyip vegan hayallere dalabilirsiniz- ama bizim tartışmasız favorimiz Narsist Islak Hamburger. Gençliğinin bir noktasında Taksim meydanında ıslak hamburger yemiş veya Marmaris Büfe keyfi yapmış biriyseniz ve vegan olduğunuzdan beri o muhteşem tadı sayıklıyorsanız artık daha kolay bir hayatınız var.

Çünkü artık Veganarsist’de ıslak hamburger yiyebilirsiniz!

Göz At
gıda israfı

Not| Bizden duymuş olmayın ama Veganarsist‘ten sadece ıslak hamburger sosunu satın almanız mümkün.

Tanıştıralım Happy Vegan Schnitzel Burger o da en az Happy Vegan Mushroom Burger kadar davetkar! Fotoğraf | Happy Burger via Instagram
Happy Vegan Mushroom Burger | Happy Burger

Bir varmış bir yokmuş; Happy Burger çatısı altına falafel köftesi, turşu, karamelize soğan ve sotelenmiş mantarın mükemmel uyumu vegan mayonez ile birleşmiş ve son.

Daha fazla yazmamıza gerçekten gerek var mı?

Vegan ve vejetaryen alternatiflerin ana akım restoranlarda yok denecek az olduğu bir dönemde arkadaş buluşmalarında bir kurtarıcı görevi gören Biber Burger’e teşekkürü borç biliriz! Fotoğraf | Biber Burger via Instagram
Vejetaryen Burger | Biber Burger

Evet, bu başlığın vegan olmadığını biliyoruz.

Ancak Biber Burger’in menüsündeki bu seçenek bizce İstanbul’un en iyi burgerleri arasına girmeye aday ve birçok restoran vegan veya vejetaryen alternatifler servis etmezken Biber Burger bu seçeneği müşterilerine sunuyordu. Yıllardır bu seçeneği menülerinde korudukları için onlara teşekkürü borç biliyoruz!

Vegansanız tek yapmanız gereken burgerin içinden cheddar peynirini ve mayonez sosu çıkarttırmak, vejetaryenseniz vegan olana kadar bu burgerden bir kere yiyebilirsiniz, hala hayvansal et yiyorsanız etsiz de her şeyin çok güzel olduğunu anlamak için bu burgere bir şans verebilirsiniz!

Tüm burgerlerin zaten vegan olduğu güzel dünya çok ama çok yakın, umut sizsiniz!

Artık burger keyifleriniz hem sizin için hem de hayvanlar için mutlu bir öğün olsun…

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön