Okuduğum
İrlanda Kürk Çiftliklerine Hayır Dedi!

İrlanda Kürk Çiftliklerine Hayır Dedi!

kürk çiftlikleri

İrlanda’da kürk çiftliği endüstrisi sona eriyor.

Kürk endüstrisinin hem hayvanlar hem çevre üzerindeki tahribatı her geçen gün daha fazla kişi tarafından eleştiriliyor. Bu konuyla ilgili adım atan ülkelerden biri de İrlanda oldu.

2014 yılından bu yana yalnızca 3 kürk fabrikası bulunan İrlanda’da, bu az gözüken sayıya rağmen yıllık 110 bin parçadan fazla kürk üretiliyor. Kürk üretiminin hayvanlar üzerindeki etkisinden Covid-19’a kadar uzanan olumsuz etkileri sebebiyle artık kürk çiftlikleri aşamalı olarak kaldırılacak.

İrlanda hükümeti, yok olacak kürk endüstrisi yanında kürk çiftçilerini desteklemek ve ekonomik sıkıntı yaşamalarını engellemek amacıyla bir destek paketi oluşturdu. Destek paketinin 4 ile 8 milyon euro arasında olduğu öngörülüyor.

Yasak; kedi, köpek, çinçilla, tilki, köpek gibi pek çok hayvanın kürk üretiminde kullanılmasını engelliyor. Kürk ticaretinin hiçbir şekilde kabul edilebilir bir şey olmadığını ifade eden Ruth Coppinger, tüm ülkelerin bu adımı atması gerektiğinin altını çiziyor.

Kürk çiftlikleri ile ilgili yasağı İrlanda halkının %80’i ve neredeyse tüm İrlanda siyasi partileri destekliyor.

Çiftçilerin 2021 sezonunu tamamlamalarının ardından 2022 yılında kürk yasağını gerçekleştirecek olan İrlanda, bu konuda adımlar atan 15. Avrupa ülkesi olacak.

Daha önce Estonya, Fransa, Slovakya, Norveç, Belçika, Lüksemburg, Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler tarafından kürk çiftçiliği yasağı gündem olmuş ve çeşitli yasaklar planlanarak onanmıştı. Şu anda İrlanda yanı sıra Polonya, Karadağ, Ukrayna, Litvanya ve Bulgaristan’da da kürk çiftliklerinin yasaklanması önerisi değerlendirilme aşamasında.

Kürk Çiftliği Covid-19 Salgını
Bulundukları çiftlikte Covid-19 virüsünün yayılması üzerine geçtiğimiz Danimarka’da 10.000 vizon katledilmişti.
Kürk Çiftlikleri ve Covid-19 Salgını

Kürk endüstrisinin masum hayvanlar üzerindeki zalimliği yanı sıra tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını üstünde de büyük bir etkisi var. Hayvan çiftliklerinde salgın hastalıkların ne kadar tehlikeli bir boyuta ulaştığı, geçen yıl Danimarka‘da bir kürk çiftliğinde 10.000 vizonun ölmesiyle tekrar dikkat çekmişti.

Göz At
met gala

Dünya salgın hastalıklar konusunda gittikçe daha tehlikeli bir yer hâline gelirken kürk çiftliklerinden insanlara hastalık bulaşmasını önlemek için birçok ülke hayvan çiftliklerini kapatmıştı. Altı ay gibi kısa bir süre önce bile Letonya’da ölen 9 vizonda Covid-19 tespit edilmesi, belki de kesin bir sonuç için bu endüstrinin tamamen yok edilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor.

Covid-19 virüsü, 2020 yılı Nisan ayından bu yana 400’den fazla vizon kürk çiftliğinde 20 milyondan fazla hayvanın ölmesine neden oldu. Hayvanlardan çiftlik çalışanlarına bulaşan virüs nedeniyle birçok çiftlik çalışanı ise karantinaya alınmıştı. Bu durum aynı zamanda dünyadaki aşılama çalışmalarının ve virüsü alt etmek için verilen çabanın etkisinin azalmasına neden olabilir.

Umarız masum hayvanları tüketim zincirine hiç acımadan katan insan, en azından söz konusu kendisi olduğunda bu endüstrinin yok olması için adım atar…

Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön