Okuduğum
İngiltere Hayvan Deneylerine Geri Mi Dönüyor?

İngiltere Hayvan Deneylerine Geri Mi Dönüyor?

Çin hayvanlar üzerinde test zorunluluğunu kaldırdı.

Birleşik Krallık, kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesini 1998 senesinde tamamen yasaklamıştı. Yasağın üzerinden tam 23 sene geçmesinin ardından, konu yeniden ülkenin gündeminde… 

Hükümet, yayımladığı bir mektupta ülkenin hayvan deneyleri konusundaki tutumunu, European Chemicals Agency(ECHA)’nın geçtiğimiz sene aldığı kararla paralel hale getirmek istediğini belirtti. Karara göre kozmetik üretiminde kullanılan bazı içeriklerin güvenli olup olmadığının kontrol edilebilmesi için hayvanlar üzerinde denenmesi gerekiyor.

Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı hayvan deneyleri ile ilgili yasalarının değişmeyeceği yönünde açıklamalar yapmakta ısrar etse de protestocular ECHA’nın kurallarını kabul etmenin hayvanların kozmetik sektöründe kullanım alanını genişleteceğine inanıyor.

ECHA‘nın bazı kimyasalların hayvanlar üzerinde test edilmesi gerektiğine ilişkin kararı 2013 yılında Avrupa Birliği sınırları içinde geçerlilik kazanan hayvan deneyleri yasağını da deliyor. İlk olarak 2018 yılında Symrise isimli Alman kozmetik kimyasalları üreticisini güneş kremi formüllerinde kullanılan iki kimyasalı (oktil salisilat ve homosalat) hayvanlar üzerinde test etmeye zorlayan ECHA, bu adımıyla üretici şirketten ve sivil toplum kuruluşlarından tepki çekmişti.

Karara itiraz eden Symrise ve sivil toplum kuruluşları ECHA‘nın bu isteğinin birçok kozmetik markasının hayvan hakları paralelinde attığı adımları da anlamsız kılacağını belirtiyor.

Günümüzde  Avrupa Birliği, Norveç, İsrail, Hindistan, İsviçre, Nevada, İllinois, Kaliforniya, Guatemala, Güney Afrika, Türkiye, Virjinya, Yeni Zelanda, Avustralya, İzlanda, Güney Kore ve Brezilya’da kozmetik ürünlerin hayvan deneyleri ile test edilmesi yasak..

Şimdi tüm hayvan severler gergin bir heyecanla Birleşik Krallık’ın bu alanda atacağı adımı bekliyor.

Kozmetik ürünlerde kullanılan hayvansal içerikler
Hayvan deneyleri çoğunlukla insan deneyleriyle paralellik göstermeyen verilere neden oluyor.
Hayvan Deneyleri Gerçekçi Mi?

Her ne kadar hayvan deneyleri kozmetik sektöründe günümüze kadar şu veya bu şekilde kullanılmış ve bu alandaki bazı sorulara yanıt sağlamış olsa da gerçek şu ki insan vücudu çoğunlukla kimyasallara hayvanların verdiği tepkileri vermiyor.

Hayvan deneylerinden başarıyla geçmiş olan ilaçların %95‘i insan deneylerinde başarısız oluyor.

2007’de yapılan bir metanaliz hayvan deneylerinin sonuçlarını ve klinik deneme bulgularını belli hastalıkların müdahalesi sırasında karşılaştırılmış. Araştırma hayvan ve insanlar üzerinde yapılan testlerin sonuçlarının sadece 1/2 oranında paralellik gösterdiği belirlemiş.

Kanserin araştırma tarihi kanseri farelerde iyileştirme tarihine dönüştü. Onlarca yıldır kanser olan fareleri iyileştiriyoruz ancak aynı şeyi insanlar üzerinde başaramıyoruz.

Dr. Richar Klausner, Eski ABD Ulusal Kanser Enstitüsü Başkanı
Neden Cruelty-Free?

Sorumuzun cevabına geçmeden önce küçük bir not eklemek istiyorum.

Kozmetik dünyasında vegan güzellik ürünleriyle cruelty-free tam olarak aynı anlamı taşımıyor.

Vegan kozmetik dediğimizde hiç bir şekilde hayvansal bir içerik bulundurmayan bir üründen bahsediyoruz ama bu her zaman için ürünün hayvanlar üstünde denenmediği anlamına gelmiyor.

Cruelty-free etiketi taşıyan ürünler ise hayvan üstünde denenmemiş anlamını taşıyor.

Kozmetik ürünlerde tüketicileri bilgilendirmek için kullanılan logolar biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Hepsi birbirine benzese de çoğunlukla aynı anlamları taşımıyorlar. Kozmetik alışverişlerinizde içiniz rahat etsin istiyorsanız “Favori Bakım Ürünüm Vegan Mı, Değil Mi?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sorumuza geri dönersek Cruelty-free -hayvanlar üstünde denenmemiş- kozmetik ürünleri tercih etmemiz için aslında bir çok farklı sebebimiz var.

Hadi gelin bu sebeplere beraber göz atalım.

hayvan deneyleri
Her sene yaklaşık yarım milyon hayvan kozmetik deneyleri için kullanılıyor.

Hayvan Deneyleri Korkunç

Bir senede neredeyse yarım milyondan fazla hayvan kozmetik denemeleri için kullanılarak işkence görüyor ve ölüme terk ediliyor. Cruelty-free bir ürün tercih ederek hayvan işkencelerinin önüne geçmek için kendi payımıza düşeni yapabiliriz.

Göz At
new york

Daha Sağlıklı Ürünler

Cruelty-free ürünler tercih ederken aynı zamanda paraben, sülfat gibi bazı kimyasalları da kapı dışarı etmiş oluyorsunuz.

Daha Yeşil Bir Dünyaya Kucak Açabiliriz

Cruelty-free ürünler içerik olarak diğer ürünlere göre çok daha çevreci! Bu tarz markalar daha doğal ve sürdürülebilir içerikler kullanmayı tercih ediyorlar.

Damlaya Damlaya Göl Olacak

Her cruelty-free ürünü satın aldığınızda bir tercih yapmış oluyorsunuz.

O ürünü satın alarak aslında dolaylı yoldan hayvan haklarına değer verdiğinizi gösteriyorsunuz. Bizim bu ürünlere talebimiz ne kadar artarsa pazarda onların yeri de o kadar artacaktır.

Vegan Kozmetiğe Talep Artıyor

Geçtiğimiz senelerde tüketiciler kullandıkları ürünlerin içerikleri hakkında daha fazla bilgi talep etmeye başladılar. Artık markaların karşısında soran, sorgulayan, satın aldıkları ürünlerin etik ve çevresel etkilerini düşünen bir kitle var.  

Birleşik Krallık hayvan haklarından bir adım uzaklaşmayı gündemine alırken dünya ise tam tersine bir rota izliyor. Geçtiğimiz her sene vegan kozmetiğe olan talep daha da artıyor:

  • Mayıs 2019’da Marketing Week yaptığı açıklamada piyasadaki Vegan güzellik ürünlerinin 2014 senesinden 2019’a %175 oranında artış gösterdiğini belirtti.
  • 2018’de sadece Birleşik Krallık’ta vegan kozmetik satışları %38 oranında yükseldi.
  • Grand View Research’e göre  küresel vegan güzellik pazarı 2017’de 12.9$ milyarken 2025 senesine geldiğimizde ise 20.8$ milyar doları bulması bekleniyor. 
  • Superdrug mağazası 2015 senesinden bu yana vegan kozmetik ürün satışlarında %300 oranında artış gördü.

Zulümsüz bir dünya çok yakın yeter ki seçimlerimizi merhametten yana kullanalım!

@2020 SOLH LIVING.TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Başa Dön